Dvěma takovými králi se nyní může chlubit Šachový klub Kladno. Jsou jimi dva jeho reprezentanti, jedenáctiletý Jakub Haman z Kladna a třináctiletý Václav Růžička z Pleteného Újezdu. Minulý týden v Seči u Chrudimi vybojovali ve svých věkových kategoriích tituly mistrů Čech.
„Šachům se věnuji osm let, tedy od doby, kdy jsem byl schopen začít tahat figurami. Ke hře mě přivedl můj otec, který je také členem kladenského šachového klubu,“ uvedl k začátkům Václav Růžička. Kuba hraje pět let a stejně jako Vaška ho do tajů této zajímavé hry zasvětil jeho otec, rovněž člen ŠK Kladno.

Vaška, jenž pravidelně hraje za Kladno krajský a regionální přebor a za Říčany extraligu, vede Miroslav Vanka, Kubu, účastníka regionálních soutěží a přeboru, ale i juniorské ligy za ŠK Řevnice, trénuje Jan Mišičko.
Vrcholem jejich dosavadní hráčské kariéry je čerstvý zisk titulů mistrů Čech v Seči. „Pobývali jsme tam celý týden. Každý z nás odehrál devět partií, vždy proti jinému soupeři,“ popsal průběh šampionátu Vášek. V Seči nenašel přemožitele, když v kategorii do čtrnácti let vybojoval mezi 64 účastníky šest vítězství a tři remízy. Kuba si na své konto v kategorii do dvanácti let připsal v konkurenci 80 startujících šachistů sedm výher, jednu remízu a jednu porážku.

Kromě titulů, medailí a diplomů si Vašek do Pleteného Újezdu přivezl ze Seče i vázu s obsahem sedmadvaceti procent křišťálu, Kuba do Kladna broušenou mísu. Cenný je pro ně samozřejmě i postup na mistrovství České republiky, jež se uskuteční příští rok v březnu opět v Seči. Nad otázkou, jaký je jejich šachový vzor, Václav Růžička chvíli váhá. „Z velkých hráčů žádný nemám. U nás hraje dobře Vojtěch Plát z Moravy, který je mým soupeřem v kategorii do čtrnácti let. Zatím jsem s ním hrál dvakrát. Jednou jsem remizoval a podruhé prohrál,“ řekl Vašek. Kuba má jasno. „Vzorem je pro mě Robert Fischer. Líbí se mi, že nepřistupuje na remízy,“ svěřil se.