Právě blížící se svátek Mikuláše se žánrově podepsal na vybavení startovní kanceláře, kterou obsluhovali hlavně čerti a čertice. V závodě se pak z běžců a běžkyň okresu Rakovník lépe umístily ženy.

Závod byl velmi příjemnou akcí. Byl jen mírný mrazík, na sněhový poprašek příjemně svítilo slunce, a patrně i proto byla účast běžců velmi dobrá – na start jich dorazilo plných sedmdesát.

Souboj o absolutní prvenství se odehrál mezi třemi běžci – devatenáctiletým Ondřejem Čadkem z Kladna, třiatřicetiletým Danielem Kupidlovským z Prahy a samozřejmostí byla na špici závodu také účast kladenského veterána Josefa Podušky. Rozhodlo se až v závěru. Krátká trať a finiš vyšly lépe mladším, vyhrál Kupidlovský, druhý byl mladík Čadek a třetí doběhl Poduška.

Čertovská pětka byla ještě jednou z posledních příležitostí, kdy bylo možné promluvit do celkového pořadí běžeckého Poháru. A tak se také stalo. V nejmladší kategorii se právě tady rozhodlo. Řevničovského Pavla Břízu již mohl ohrozit jen rakovnický Richard Dvořák, ale musel by získat 16 bodů.

Doběhl sice před Břízou, ale až na čtvrtém místě dílčí „pohárové“ tabulky a 12 bodů bylo málo. Pavel Bříza je tak dalším z běžců okresu Rakovník, který již dosáhl na celkové vítězství v Poháru. Čertovské pětky se zúčastnili také další závodníci z okresu. V nejmladší kategorii to byl krušovický Jakub Beránek – 11. místo za 24,29 minuty, v kategorii od 50 let pak jeho otec Josef Beránek – 4. za 23,57 min., mezi ženami do 34 let byla krušovická Růžková pátá za 25,29 min., ženy od 35 let ovládly první Gabriela Raková z Nového Strašecí (23,12) a druhá Ivana Ryšavá z Rudy (26,40).

Čertovská pětka byla kromě Poháru také součástí unhošťského osmidílného seriálu nazvaného Sokolský pohár, který ovšem hodnotí všechny účastníky, tedy nikoliv jen z Rakovnicka či Kladenska. I v této větší konkurenci dobře „úřadovali“ běžci z okresu Rakovník.

Pavel Bříza svou kategorii do 39 let vyhrál s náskokem jedenácti bodů před Janem Hostičkou, přestože musel stahovat svou ztrátu 156 bodů z prvního závodu seriálu Tříkrálového maratónu, na kterém v lednu chyběl. Stejný počet 216 bodů získali na 5. a 6. místě Richard Dvořák a Ondřej Mánek z Rakovníka.

Sokolský pohár v kategorii od 50 let vyhrál krušovický Josef Beránek, devátý byl novostrašecký Karel Filip. Ve svých kategoriích byl ještě čtvrtý rakovnický Pilík, druhá novostrašecká Raková a rovněž čtvrtá byla Růžková z Krušovic.

Dalším závodem Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka bude dvanáctikilometrový silniční běh Slánské běhy, který se koná v sobotu 4. 12. Seriál končí ve Třtici u Nového Strašecí, kde na Štěpána (26. prosince) poběží závodníci necelé čtyři kilometry.

SLÁVA PILÍK