Dlouhými tratěmi jste pověstný, jak vás napadlo přihlásit se přímo sem?
Na závod Velká cena Nasavrk, který byl zároveň mistrovstvím republiky, jsem se přihlásil v době, kdy jsem věřil, že nějaké to kilo shodím a tak bych mohl mít šanci uspět. Tím myslím dostat se v nemalé konkurenci na stupně vítězů. Závodím totiž v mistrovské v kategorii od 60 do 64 let, což znamená, že jsem v ní nejstarší.

Popište nám trochu trať i účastníky…
Závod sám byl velmi těžký, hodně kopcovitý, jednotlivých stoupání tam je snad dvacet a hlavní obtížností je to, že po obrátce se běží spíše do kopce. Trať vede pietním místem Ležáky a účastníky odstartoval slavný cyklista, který tudy jel kdysi ve žlutém dresu Závodu míru – Honza Smolík. Závodu byla přítomna také držitelka nejstaršího atletického světového rekordu (31 let) Jarmila Kratochvílová (800 m).

Jak se vám zprvu běželo?
Ještě do obrátky na 10,5 km jsem držel třetí místo pořadí a měl jsem nadějný mezičas 46 minut, což by odpovídalo cílovému pod 1:40 hodiny. Tempo kolem 4:30 na kilometr jsem držel horkotěžko ještě na metu 15. kilometru, ovšem pak přišla určitá krize.

Bylo horko? Počasí?
Slunce mi nevadilo, to jsem řešil poléváním přikrývky hlavy vodou, ale spíš vadila přebytečná kila, protože dál se jen stoupalo. Jakmile to šlo do kopce, spoluběžci v naší skupině mi utíkali, s kopce jsem je zase musel dohánět. Poslední čtyři kilometry jsem si skutečně vytrápil. Pořád jsem čekal, kdy to bude aspoň kousek s kopce, ale už nebylo. Třetí v pořadí Zimo z Pacova mne dohonil někde na 13. kilometru, snažil jsem se ho držet, ale jak přišla stoupání, nešlo to. Do cíle mi ještě stačil nadělit tři minuty, tedy asi 700 metrů.

Myslíte, že kdyby se vám podařilo shodit, že byste skončil před Zimem?
Je to škoda, pokud bych měl o dvě kila míň, byl bych na bedně, ale nadváha je můj stálý problém. V naší kategorii od 60 let jsme byli jen dva z ročníku 1950, ostatních deset byli všechno „mladší kluci".

Takže šance na další titul mistra republiky, když už jeden z maratónu máte, by mohla být příští rok?
Ano, přesně tak, to přecházím do starší kategorie.

Dlužno ještě dodat, že Velké ceny Nasavrk na 21,1 km se bez jednoho závodníka zúčastnilo plných 200 startujících, rakovnický Pilík byl časem 1:43,31 hodiny celkově třiaosmdesátý. Závod vyhrál keňský běžec Mwangi Joel Maina výkonem 1:05,06. V kategorii od 60 let byl první Karel Jirout za 1:36,15 hodiny.