Co to je vlastně Hubertova jízda? Jaká je její tradice?

Hubertova jízda je pojmenovaná podle sv. Huberta - patrona lovu. Dříve to bývala štvanice na zvěř, která byla oblíbenou zábavou především králů. Měli s sebou smečky psů a hnali se za zvěří. Nyní jde hlavně o setkání jezdců, kteří si spolu vyjedou na vyjížďku podzimní krajinou a místo hnaním se za zvěří, symbolickou lišku představuje první jezdec, který má na rameni připevněný liščí ohon a jede v čele před lotem. Nejen liška je důležitou součástí jízdy, ale také Master. Ten vede skupinu koní a zodpovídá za celý lot. Pokud někdo neuposlechne jeho pokyny - předběhne ho, nebo sleze z koně dříve než on, bude večer tvrdě potrestán soudem.

Soud? Co si pod tím představit?

Soud, kterého se zúčastní většinou všichni jezdci, není jen o trestech, které se samozřejmě vykonávají zábavnou formou. Ale také o důležitém pasování jezdců, kteří Hubertovu jízdu jeli poprvé.

Kdy a kde pořádáte Huberta?

21. října v Lišanech na Ranchy u Bentleyho od 9:30.

Jaký bude program?

Ráno po ostužkování a po slavnostním přípitku vyjedou jezdci z ranče na dvouhodinovou vyjížďku. Lot bude rozdělen na zkušenější a i méně zdatné jezdce. Pro ně bude připravena kratší trasa. Kolem poledne budou už obě skupiny zpátky na ranči a začne hledání Liščího ohonu. Kdo ho najde, stává se "Králem honu". Z bezpečnostních důvodů se liška nehoní, ale jen hledá. Kolem jedné hodiny začnou soutěže. 


V jakých disciplinách budou jezdci soutěžit?

Aby si každý účastník mohl zajezdit, tak jsou připraveny disciplíny jak z anglického, tak i z westernového odvětví. Jako první se pojede Barrel race. To je rychlostní westernová disciplína, kdy jezdec musí v co nejrychlejším čase objet tři sudy. Parkuroví jezdci si zajedou třiceticentimetrové křížky, a nebo vyšší padesáticentimetrový parkur. Ani děti či začínající jezdci nebudou ošizeni a mohou se zúčastnit „Židličkové“ na koni.

Ilustrační foto. Zdroj: Ranch U Bentleyho, Lišany


Co získají vítězové?

Poháry a medaile. Tvé po celý den budou moci vyhrát všichni zúčastněný jezdci. A tři nejlepší, kteří nasbírají nejvíce bodů, obdrží další ceny v podobě pěkných dárků. Navíc jim budou odpuštěny jejich prohřešky během Huberta.

Budou i soutěže pro diváky?

Pro diváky bude připravena „Židličková“ bez koní, aby si i oni mohli zabojovat o pohár.

Kolik jste měla v minulém roce účastníků?

V minulém roce bylo 53 koní, letos bych jich chtěla přes šedesát. Záležet bude ale hlavně na počasí a zdraví koní i jezdců.

Co lze u vás na Hubertu ještě vidět, kromě soutěží koní?

Budou tu i stánky, ve kterých účastnici najdou výroby s koňskou tématikou, krmivo, bylinky nejen pro koně, ale i pro lidi. Po celý den si budou moci zakoupit lístek do tomboly, kde budou od našich sponzorů moc pěkné ceny. Takže si myslím, že je opravdu na co se těšit.

Renáta Fryčová