Na svůj úspěch z loňského ročníku, kdy se dostaly až do hlavní fáze, chtějí navázat i děti ze ZŠ a MŠ Komenského z Nového Strašecí.


V předchozí sezóně postoupila novostrašecká škola do hlavní soutěže po zdárně zvládnuté baráži. V Jr. NBA League 2017 reprezentovaly děti z Nového Strašecí tým NBA Phoenix Suns a v nesmírně těžké skupině i s budoucími vítězi ze školy Nový PORG se neustále zlepšovaly, když dokázaly porazit Los Angeles Lakers (ZŠ Dukelská z Benešova).


Strašecké děti zanechaly loni v Jr. NBA League výraznou stopu a v letošním ročníku se škole ve spolupráci s basketbalovým klubem Kelti Nové Strašecí podařilo získat pořadatelství kvalifikační skupiny přímo v hale BIOS v Novém Strašecí. Ke kvalifikačnímu turnaji dorazily do Nového Strašecí ZŠ Zeměchy a ZŠ Kuncova z Prahy 5, která je zároveň basketbalovou akademií Sparty.


ZŠ a MŠ Komenského měla jasnou ambici prosadit se mezi dva postupující týmy do krajského finále, kde už se bojuje o přímý postup do hlavní soutěže Jr. NBA League. V ní už pak jednotlivé školy hrají za týmy NBA. První utkání proti Zeměchům začaly strašecké děti nervózně a prohrávaly 0:4, ale pak se rychle dostaly do tempa a zvítězily snadno 22:6.
Zeměchy se snažily proti favorizované ZŠ Kuncova o zázrak, který se ale nekonal a pražská škola vyhrála 78:8.

Zeměchy rozhodně zaslouží velké uznání, protože do celostátní basketbalové soutěže se přihlásily i přes skutečnost, že do jejich dvoutřídky chodí pouze 25 dětí. I tak daly dohromady tým, který bojoval o každý míč od první do poslední minuty.


Skvělým vyvrcholením byl duel mezi Novým Strašecím a Kuncovou. Pražská škola ze Stodůlek se dlouhodobě věnuje basketbalu a má tým složený z dětí, které hrají basketbal. Strašecí hlavně se svou první pětkou drželo s Kuncovou krok a maximum odvedly na hřišti všechny děti, které do utkání zasáhly. I přes prohru 20:52 viděl trenér Jaroslav Bílek spoustu pozitivních věcí. „Pro nás bylo složité se specializované basketbalové škole vyrovnat, protože z našeho týmu dlouhodobě hrají basketbal pouze tři děti a další se postupně začínají přidávat. V podstatě téměř polovina družstva se s basketbalem teprve seznamuje a tyto děti hrály v kvalifikaci své první basketbalové zápasy v životě,“ vysvětlil Jaroslav Bílek, podle nějž ale jeho svěřenci rozhodně nezklamali. „Děti musím pochválit, protože předváděly úžasné věci a daly do hry ohromnou vášeň a celé své srdce. Energie, kterou do utkání vložily vyvolala u všech přítomných obrovskou vlnu euforie a nadšení. Cítil jsem, že měly ze hry radost a celý turnaj si báječně užily.“


ZŠ a MŠ Komenského Nové Strašecí z druhého místa postoupila do krajského finále a děti tak stále mohou živit svůj sen dostat se podruhé do hlavni soutěže Jr. NBA League.