Svůj triumf potvrdilo Strašecí v nedělním zápase proti Přelouči, kterou porazilo 3:1. Čtvrtfinálovým soupeřem bude někdo z dvojice Třemošná, Alfa Pardubice.

Kdo v sobotu nepřišel do Kocourek Arény, může litovat. Zápas o první příčku proti Heřmanovu Městci nabídl mnoho zajímavého a byl nejlepší pozvánkou na blížící se play off. Strašecí porazilo tým z východu Čech 6:5, čímž se přiblížilo k prvnímu místo po základní část. Svůj triumf v dlouhodobé části soutěže potvrdila parta z Kocourku v nedělním zápase proti Přelouči.

Ale popořadě.

Nové Strašecí si svojí cestu za prvním místem zkomplikovalo v Jindřichově Hradci, kde ztratilo body v závěru, a v případě prohry s Ježky tak mohli strašečtí o první příčku přijít. A po první třetině to tak vypadalo. Závěr první třetiny se jistě vryje do paměti všem aktérům zápasu – nejvíce však trojici Průša, Pišta, Smekal. Ve 12. minutě dobíhal Průša v oslabení míček, v souboji u branky si hravě poradil s Pištou, odstavil ho a stál sám před Smekalem. Poté si míček nechal za sebou a hokejkou mezi nohama po vzoru Otakara Vejvody (nebo chcete-li Maria Lemieuxe či Roberta Kysely) zavěsil míček pod břevno. Tento krásný moment byl ale na dlouhou dobu od domácího týmu vše.

Hosté se rychle dostali do hry a zápas ještě do přestávky otočili. V dvojnásobné přesilovce se nejprve trefil Sýkora a v přesilovce pěti proti čtyřem skóroval Drenko. Ani to nebylo od Ježků v první třetině vše. V poslední minutě pálil znovu Sýkora a bylo to 1:3. Stejnou výhodu, tedy přesilovku 5 na 3 měli ve druhé třetině i domácí a počínali si stejně jako soupeř. První přesilovková formace zavřela Ježky v obraném pásmu a odměnou byl gól na 2:3 z hole Hořavy, který vymetl šibenici. Další pěknou branku dal v následné početní výhodě Průša, který se trefil přesně pod horní tyč. Strašecí se sice v úvodu třetiny rychle dostalo zpět do zápasu, ale Heřmanův Městec šel znovu do vedení. Další přesilovku, už třetí v zápase, využil z blízka pohotový Waber.

Diváci na Kocourku mohli poté vidět další krásnou branku, Čížek napřáhl na pravém kruhu a trefil přesně bližší horní roh banky – 4:4. V zápase, ve kterém padaly krásné branky, přiblížila domácí k vítězství kuriózní trefa. Šest sekund po začátku třetí třetiny, kdy měli Ježci přesilovku, nahodil hned po vhazování Kuna od poloviny hřiště míček na branku. Smekalovi lehké nahození prošlo mezi nohama a Strašecí se snadno dostalo do vedení. Hosté byli trefou zaskočeni a strašečtí se pak dostali do tlaku. Mohli několikrát zvýšit vedení. Ujala se až dorážka Malého dvě a půl minuty před koncem. Prakticky z protiútoku ale Městec snížil a připravil domácím fanouškům nervy do posledních minut. Závěrečný tlak ale Nové Strašecí ustálo a mohlo se radovat z tříbodové výhry.

HBC Nové Strašecí – Ježci Heřmanův Městec 6:5 (1:3, 3:1, 2:1, branky: 12. A 20. Průša (na první Hořava), 19. Hořava (Sýkora), 29. Čížek, 31. Kuna, 43. Malý (Lev, Porcal) – 12. A 15. Sýkora, 13. Drenko, 24. Waber, 43. Hubáček. Vyloučení: 8:8, navíc Drenko 2x 10 minut, Kišš 10 minut (oba HM). Využití: 2:3, v oslabení: 2:0. Střely na branku: 32:29, diváci: 103

Do nedělního zápasu vstupovali domácí s vědomím, že dvoubodový zisk stačí k prvenství v základní části. Proti Přelouči, která spolu s Ježky dokázala jako jediná v sezoně porazit Bubáky v základní hrací době, domácí rychle vedli. Během 55 sekund první části to bylo 2:0. Nejprve Čížek přistrčil Lvovi a ten otevřel skóre. Poté se svým důrazem na brankovišti prosadil Ryss. Dva rychlé góly ale domácí na dlouho dobu uspaly. Svůj náskok strašečtí nedokázali zvýšit a trestem bylo snížení v polovině zápasu. Za zmínku stojí situace z poloviny zápasu. Průša u mantinelu dohrál Štajnera, který se poté po novostrašeckém útočníkovi ohnal holí a sekl ho přes záda. Po následné potyčce inkasovali oba hráči trest do konce zápasu.

Přelouč stále cítila šanci, i tak ale mohli domácí několikrát skóre navýšit. O převaze party z Kocourku svědčí i poměr střel – 32:18. Závěr mohl být klidný, kdyby Sýkora trefil prázdnou branku při power play soupeře. Místo toho ale nahrál Ryssovi, který hledal ještě Duchoně. Místo branky tak přišel protiútok, hosté se usadili v pásmu a po buly mohli vyrovnat, kdyby potrestali hrubku Kuny. Šnobl ale velkou šanci kryl a poté se závěrečnou sirénou pečetil účet zápasu střelou do prázdné branky Petrus.

HBC Nové Strašecí – Jestřábi Přelouč 3:1 (2:0, 0:1, 1:0, branky: 7. Lev (Čížek), 8. Ryss (Sýkora), 45. Petrus (Porcal) – 24. Příhoda (Čapek).
Vyloučení: 2:2, navíc Průša – Štajner 5 minut + do konce utkání. Využití: 0:1. Střely na branku: 32:18, diváci: 109

HBC Nové Strašecí: Horyna, Šnobl – Kuna, Porcal, Douša, Hořava, Duchoň, Malý, Husák, Beznoska – Němec, Čížek, Horáček – Lev, Petrus, Průša – Ryss, Sýkora, Černý – Pechanec, Deanemark.

Povedený víkend tak pro Nové Strašecí znamená historický úspěch. Středočeský tým vyhraje základní části druhé nejvyšší soutěže. To zaručuje Bubákům, že každou sérii ve vyřazovacích bojích budou začínat na domácím hřišti. Zápas proti Heřmanovu Městci navíc jasně ukázal, že pokud se tito dva soupeři v play off utkají, mají se diváci na co těšit. Do konce základní části zbývá odehrát poslední zápas. V neděli 28. března přijede do Strašecí odvěký rival – kladenský Jungle Fever. Zápas začíná ve 14 hodin.

FRANTIŠEK KUNA