Celou soutěž pořádá Asociace školních sportovních klubů. Touto dlouhou a trnitou cestou musely projít starší dívky ze Základní školy z Nového Strašecí, než se dostaly mezi pět nejlepších týmů v České republice. Jako vítěz okresního kola v Rakovníku a krajského kola v Kutné Hoře odjížděly 25. února do liberecké Tipsport arény, aby se utkaly s vítězem Hradeckého a Libereckého kraje.

Hradecký kraj reprezentovalo družstvo dívek z Dobrušky. Tyto dívky, které hrají florbalovou ligu žaček přijely i se svým oddílovým trenérem a určitě patřily k favoritům turnaje. Liberecký kraj reprezentovalo družstvo dívek z Dobiašovy Základní školy v Liberci.

Hned v prvním zápase se utkala družstva Dobrušky a domácího Liberce. Po vyrovnaných dvou třetinách zapnulo družstvo z Hradeckého kraje na plné obrátky a vyhrálo první zápas 6:3.

K dalšímu utkání nastoupilo družstvo z Dobrušky proti Novému Strašecí. Utkání mělo být jasnou záležitostí a novostrašeckým dívkám nikdo příliš šancí nedával. Jméno Nové Strašecí někteří diváci zpočátku neuměli ani vyslovit. Jenže prognózy jsou jedna věc a skutečnost druhá věc. Dívky z Dobrušky začaly profesorsky a vytvořily si také první dvě šance. Obě ale zázračně zlikvidovala Michaela Hortová, která měla skutečně svůj den.

Strašecké dívky se začaly postupně osmělovat a z nenápadného útoku se ujaly vedení, když dorážku Terezy Špičkové nedokázala brankářka z Dobrušky již chytit. Tato branka vlila do žil noovstrašeckým dívkám novou sílu. Některé technické nedostatky začaly nahrazovat úpornou bojovností a hráčky z Dobrušky najednou nevěděly, co mají hrát. Přesto se jim ve druhé desetiminutovce podařilo vyrovnat po rychlé rozehrávce.

Bylo jasné, kdo dá ve třetí části branku, ten bude mít navrch. Reprezentantky Hradeckého kraje mocně podporovány svým fanklubem rozpoutaly doslova peklo na novostrašecké polovině hřiště. Když už se jim podařilo vyšachovat strašeckou obranu, stála v brance M. Hortová, které pomohla v rozhodujících chvílích i tyč a břevno. Ale štěstí musí dobrá brankářka mít. Přesto sedm minut před koncem po individuální akci novostrašecká Tereza Špičková vstřelila v tomto zápase svou druhou branku a zajistila strašeckým dívkám vedení.

Trenér z Dobrušky po tomto gólu reagoval tak, že své nejlepší hráčky nechával hrát v útoku a vůbec už nestřídal. Svůj tlak korunovaly hráčky z Dobrušky vyrovnáním dvě minuty před koncem utkání. Tak také skončilo celé utkání. Bylo jasné, že v dalším utkání proti libereckým dívkám musí novostrašecké hráčky vyhrát o čtyři branky, aby se staly celkovými vítězkami utkání. Taktika byla jasná: Vstřelit v každé třetině jeden gól a v závěru utkání se pokusit o nemožné.

Svou taktiku začaly novostrašecké dívky naplňovat v sedmé minutě, když po ukázkové akci otevřela skóre Martina Řepková. Další dvě branky přidala ve druhé třetině Tereza Blechová. Bylo jasné že o všem rozhodne třetí třetina. Při vyloučení Lenky Kalistové mohly liberecké hráčky snížit, ale opět svůj tým v rozhodujících chvílích podržela M. Hortová.

Po návratu L. Kalistové z trestné lavice novostrašecké dívky ožily a bylo jen otázkou času, kdy vstřelí vytoužený čtvrtý gól. Pět minut před koncem utkání Martina Řepková před zraky svého otce ještě své sólo nezakončila, ale o minutu později ano a mohla se radovat s celým strašeckým týmem.

Svůj vynikající výkon korunovala dvě minuty před koncem Lenka Kalistová, která udělala definitivní tečku za tímto utkáním.

Novostrašecké dívky možná nebyly na takové technické úrovni jako jejich soupeřky, ale své nedostatky nahrazovaly nesmírnou bojovností a vůlí po vítězství. Tyto vlastnosti právě rozhodly, že se probojovaly mezi pět nejlepších týmů v republice.

Republikové finále se uskuteční 14. až 16. března v Kopřivnici a výsledky z tohoto utkání Vám určitě přineseme.

JF