Jak jste se ke Spartan Race dostal?
Co si vzpomínám, mluvil o tom jeden kolega z práce, jehož bratr je voják. My jsem se na to pak podívali na internetu, hecli jsme se, asi půlka lidí z firmy do toho šla. To bylo vloni v Praze a pár z nás u toho zůstalo.


Kolik jste od té doby absolvoval závodů?
Čtyři závody. Chtěli jsem dát Sprint, pak Super a Beast, ale ten jsme nakonec vynechali a dali jsme naposledy opět Sprint. Na Beast už potřebujeme mít hodně naběháno, takže si o ho dáme až příští rok. 


Jaký z dosavadních závodů bych pro vás nejtěžší?
Super je sice obtížnější než sprint, ale poprvé to vždycky bývá nejtěžší. Člověk neví, do čeho jde a i když má naběháno, není to jen o tom. Musíte mít sílu, abyste unesli vlastní tělo, ručkování, lezení po laně není nic jednoduchého. 


Co vám z překážek dělá největší problém?
Právě lezení po laně, protože jsem se ještě pořád nenaučil používat i nohy. Vždycky jsem zabíral jenom rukama, ale tam je lano širší a navíc totálně od bahna, takže to zkusím do půlky, spadnu, jdu si dát angličáky a běžím dál. Ale do příštího roku se to chci naučit, člověk pak spoustu času ušetří.


Jak na tyto obtížné závody trénujete?
Chodím hlavně běhat, občas se zastavím, dám si třicet, čtyřicet kliků. Když už se blíží závod, dávám hlavně angličáky, při kterých se člověk více zadýchá. V samotném závodě je důležité hned od startu pořád běžet. Je to o tom, že když zdoláte první překážku, nesmíte se z toho složit a vydýchávat, ale pokračovat dál. 


Určitě jste měl během závodu krizový okamžik…
Na Superu, když jsem se ptal nějakého závodníka, kolik ještě zbývá kilometrů, to jsem byl už úplně hotový a on říkal, že jsem uběhli teprve čtyři. To jsem říkal super, ještě dvanáct, ale nakonec jsem na to nějak zapomněl, celkem v pohodě ho dokončil a měl jsem jen tři tresty. Na a na tom prvním byla krize od začátku do konce (usmívá se). 


Věnujete se kromě Spartan Race nějakému sportu?
Akorát v dětství jsem hrál fotbal. Ale jinak chodím pravidelně běhat, od jara do podzimu. Na Super trénuji tak deset, patnáct kilometrů, když chci uběhnout Beast, tak i přes patnáct kiláků budu muset v rámci přípravy uběhnout.

 
Říkal jste, že vaším cílem je Beast. A co Utra Beast?
To už je maraton v horách a je to fakt masakr. Uvidíme, jakým způsobem dám Beast. Ten je mým střednědobým, a hlavně reálným cílem.

Jan Paleček na Spartan Race.