O čtyři účastníky méně (44) než tomu bylo v loňském roce se postavilo na start již 29. ročníku tradičního silničního běhu Rakovnická patnáctka mezi Křivoklátem a Rakovníkem.

Chyběly zvláště ženy, které oproti šesti v loňském ročníku, běžely jen dvě. Závod provázelo v neděli 26. srpna velmi pěkné počasí, pro náročný těžký kopcovitý závod snad až příliš teplé. Letošní běžecký souboj se vyznačoval faktem, že starší závodníci byli lepší mladších.

Prvním tři v cíli byli totiž právě veteráni nad 35 let, v prvních pěti v cíli byli starší závodníci čtyři a šest nejlepších „pětatřicátníků“ a dokonce jeden „pětačtyřicátník“ se vešli do prvních deseti. Vítěz závodu Ivan Raboch z MK Žebrák rozhodl o svém vítězství v poslední pětce, když v průběhu té druhé (na RA 15 se měří průběžné mezičasy jednotlivých „pětek“) stáhl pětivteřinový náskok z té první kopcovité (3 km stoupání) svého oddílového druha Pavla Slepičky. Ten nakonec nevydržel strojové Rabochovo tempo a v poslední pětce (klesání ze Špičáku a dvoukilometrová rovina do cíle) s ním prohrál o více než půldruhé minuty. Oba si však na „desítce“ vytvořili takový náskok, že třetí v pořadí Metod Fikes z Kladna stačil Slepičku už jen stáhnout o půl minuty a doběhl o minutu za ním na bronzové pozici. Mezi nejmladšími „kraloval“ Jan Tlustý z Tepo Kladno, i když jeho čas půl minuty přes hodinu není jistě ničím výrazným. Vzpomeňme rekord trati, který drží Pavel Klimeš časem na úrovni 46 minut i loňského vítěze Wallenfelse (52,25). Nakonec i vítěz Raboch běžel loni za 53,28. Účast žen byla tragická. Na obtížnou trať se vydaly pouze dvě a v pomalém čase o pět minut vyhrála mladší z nich, třiadvacetiletá Barbora Sovová z Řevničova před osmačtyřicetiletou Ivanou Repaňovou z Prahy. Za odvahu, že se pustili do velmi obtížné trati ale zaslouží uznání, stejně jako nejstarší běžec, kterým byl znovu dlouholetý účastník Rakovnické patnáctky Ivan Pacner z Prahy, letos jednaosmdesátiletý (!).

Poměrně dobrá byla účast „domácích“ běžců z rakovnického regionu. Nejlepším z nich byl ten nejmladší, teprve šestnáctiletý Marian Mundok z Lužné (závodí za Tepo Kladno), který byl v nejmladší kategorii druhý. Dobře si počínal v kopcích mezi Křivoklátem a Rakovníkem také Zdeněk Kos právě z Rakovníka a po letech navrátivšíse Ladislav Kratochvíl ze Slabec, který vyhrál kategorii od 55 let. Krušovický Josef Beránek předvedl svůj standard, měl velmi dobrý začátek, průběžně byl na celkovém třináctém místě, po horší druhé polovině trati ale klesl o tři místa. Na trati jsme mohli vidět po dlouhé době také Slávu Pilíka z Rakovníka, kterému se podařilo získat více kamarádů k organizaci závodů a tak se mohl pustit také do křížku z patnácti kilometry. Po opatrném začátku stále zvyšoval tempo a postupně z osmadvacátého místa, skončil 23. celkově a byl třetí ve své kategorii od 55 let.

Závod Rakovnická patnáctka se letos stal, takříkajíc, setkáním veteránů. V kategorii V35 startovalo totiž 9 závodníků a ve V45 dokonce třináct. Mladých běžců do 34 let bylo pouhých pět. Na startu obdrželi všichni závodníci upomínkové čelenky a nátepníčky s emblémem závodu a města Rakovníka, v cíli občerstvení a mohli také využít pitného občerstvení v hospodě zimního stadionu, honorovaného z vybraného startovného. Po vyhlášení vítězů a předání věcných cen následovala tombola o ceny, které zbyly po plně neobsazených a tudíž nevyhlášených kategoriích. „O bezproblémový průběh závodu se staralo sedm pořadatelů, o ceny a finanční zajištění se zasloužilo výrazně Město Rakovník, které na „patnáctku“ schválilo grantový příspěvek, důležitým partnerem závodu byly i prodejny Sport U Brány a Sport Šimůnková. Závodníci z cíle rozvezli po republice také CD Nového Rocku, které věnoval Jindřich Sinkule. Příští rok bude Rakovnická patnáctka slavit své třicáté výročí. Podle všeho by se mělo běžet na tradiční historické trati od křivoklátské sokolovny k sokolovně v Rakovníku,“ řekl závěrem Sláva Pilík, tradiční organizační duše závodu Rakovnická patnáctka.