Závod v kopcích v blízkosti Chyňavy totiž staví závodníkům do cesty téměř deset stoupání, z čehož čtyři jsou obrovsky obtížná.
Na rozdíl od loňského roku letos nebylo tak kruté vedro, i když tam, kde běžci vyběhli ze stínů stromů, se museli poprat nejen s prudkým svahem, ale také s nemilosrdně horkými paprsky slunce.

Mezi 49 startujícími se letos objevil výborný maratónec Mulugeta Serbesa, který závod absolvoval během své výletní cesty za krásami Křivoklátska a známého hradu, kam jel s rodinou.

Právě tento běžec neměl na trati konkurenci, když už v prvním stoupání šel nezadržitelně před dvojici mladíků Čadek - Losenský, aby poměrně suverénně v čase 52:08 doběhl první do cíle. Jeho výkonu stačil jen Ondřej Čadek, ale závěr měl lepší právě běžec tmavé pleti a jinak lékař - ortoped Mulugeta Serbessa. Na třetím místě celkově pak doběhl další z veteránů od 40 let - lehkonohý Ivan Raboch z Černína u Zdic, který však už měl citelnou ztrátu a čas 57,38 minuty.

Výborného času pod hodinu (59,18) a třetí místo v nejmladší kategorii do 39 let za Losenským z Nenačovic dosáhl řevničovský Pavel Bříza, který si tak na Libečovské 14 zaběhl osobní rekord.

Z dalších našich běžců si dobře vedl v kategorii od 50 let krušovický Josef Beránek, jenž časem 1:09,08 obsadil mezi šestnácti vrstevníky čtvrté místo. Tentokrát jej ale předběhl jeho „regionální kolega“ Sláva Pilík z Rakovníka (1:08,14), který tak vyhrál svou kategorii od 60 let. Pohříchu však jeho hlavní soupeři do Podkozí nepřijeli, což rakovnickému běžci tak trochu kazilo radost.

„Nikdy nemůžete mít tak dobrý pocit z vítězství, když jste v kategorii jen dva jako dnes. Škoda, že Honza Dolejš pro bolesti na druhém kilometru zastavil a hlavně mě mrzí, že nepřijel Láďa Kratochvíl, který mě sice stále poráží, ale naposledy ve Třtici jsem mu už dýchal na záda,“ vyjádřil se Pilík, který svůj osobní rekord zlepšil oproti loňsku o neuvěřitelných 13 minut.

Mezi ženami měl rakovnický region malou účast. Závod běžela jen řevničovská Lucie Růžková, která sice také zaběhla svůj osobák na této trati (1:17,02), na „bednu“ to ale tentokrát nestačilo, byla čtvrtá.

Závod dokončil rovněž krušovický Jakub Beránek. Byl v kategorii do 39 let desátý za 1:08,26 hod. a Jiří Turek z Roztok (Chaloupky) v kat. od 40 let dvanáctý za 1:07,17 hod.

Pohárové běhy na Kladensku a Rakovnicku mají nyní asi měsíční pauzu. Dalším závodem je až Rozdělovský čtvrtmaratón. Start závodu na 10 548,75 m je ve středu 10.8. v 18 hod. v Kladně Rozdělově.