Už zdaleka nejsou za otloukánka soutěže a řadu favoritů dokáží pořádně potrápit a třeba i zaskočit. Opora Ráčků Jan Pospíšil si moc dobře uvědomuje, že před týmem je ještě spousty práce, přesto již po očku sleduje i situaci kolem osmého místa, jež zaručuje účast v play off a na které ztrácí Rakovník pouze čtyři body.

Po podzimní části máte jedenáct bodů, což stačí na předposlední místo. Oproti loňsku je vidět menší posun, ale bodů mohlo být i víc, je to tak?

Postavení v tabulce není úplně ideální, oproti loňsku je to skoro stejné, ale já si myslím, že spokojenost celkem je, jelikož náš herní projev je určitě mnohem lepší. Jak říkáte, nějaké body jsme zbytečně ztratili a mohlo jich být víc, na druhou stranu pár výsledků bylo z naší strany překvapivých. V Plzni jsme nějaké body nahnali, naopak v Letohradu jsme v poslední minutě inkasovali a nakonec brali pouze bod. Mrzí mě hlavně domácí ztráty, tam mohlo být bodů víc.

Zmínil jste, že váš herní projev je mnohem lepší než vloni. Kde vidíte příčiny? Zlepšila se třeba tréninková morálka?

V trénincích to rozhodně není, pořád nás chodí málo, což je špatné a s tím rozhodně spokojeni nejsme. Velkou měrou k zlepšené hře přispěl Sláva Švancara, který když něco řekne, tak to říká důrazně a řekli jsme si, že když to někdo nebude dodržovat, prostě hrát nebude. Bohužel kluci nakonec stejně hrají, protože nás není mnoho, ale v jejich hlavách to pak zůstane.

Soutěž je letos hodně vyrovnaná. Stačí jednou, dvakrát vyhrát a jste ve středu tabulky. Čím si to vysvětlujete?

Je to tak. Asi je to tím, že se hráči mezi týmy tak nějak promíchali. Lepším celkům pár hráčů odešlo, k nám naopak třeba přišel již zmiňovaný Sláva Švancar, takže se liga svým způsobem vyrovnává a stačí pár zápasů a tabulka se promíchá od základu.

Na poslední Kovo máte náskok šesti bodů. Překvapuje váš jeho postavení?

Vzhledem k tomu, že mají prakticky stejný tým jako vloni, dalo by se čekat, že budou sehraní. V minulém ročníku měli perfektní podzim, ale co jsem poté četl nějaký rozhovor, v tomto roce se to s nimi nějak táhne. V čem je problém, to ale netuším.

Vy jste s Kovem brali dva body po výhře na nájezdy a to jste vyrovnávali až v závěru. Přitom, co si pamatuji, jste je většinu zápasu přehrávali.

Takových zápasů bylo více. To samé bylo s Ústím a v obou případech jsme měli vyhrát za tři body a pokud by se tak stalo, měli bychom o tři body více. V těchto duelech rozhodla naše střelecká nemohoucnost, kdy jsme je tlačili, ale nepadalo to tam.

Velmi dobrý duel jste odehráli i doma proti favorizovaným Pardubicím. Přesto jste nakonec na body nedosáhli…

Přesně tak, s Pardubicemi jsme mohli i vyhrát. Bohužel tam byl čtyřminutový výpadek, kdy jsme inkasovali čtyři branky, které nakonec rozhodly. Pardubice jsou tak zkušené, že proti nim nejde hrát skvěle celých pětačtyřicet minut a takovýto výpadek se pak nevyplácí.

Proti jakému týmu se vám zamlouval váš výkon nejvíc?

Ze stránky bojovnosti určitě zápas v Plzni, kde jsme vydřeli překvapivé dva body. Co se týká taktické stránky tak doma s Ústím, které přijelo v silné sestavě, ale my jsme byli dvě a půl třetiny lepším týmem.

Hodně vydřené body nebyly pouze v Plzni, ale i v Mostě, který vás střelecky celkem výrazně přestřílel…

Určitě. Soupeř byl lepší, tlačil nás, ale nám tam tehdy výborně zachytal Solar. To byl zrovna jeden z velmi dobře takticky zvládnutých duelů. Hráli jsme trochu zataženěji, ale předvedli jsme dobrý výkon.

Paradoxní je dvojzápas se Sudoměřicemi. U nich jste dosáhli po výhře 5:2 jediného tříbodového vítězství, hned o týden později jste ale stejným výsledkem doma prohráli…

To je opravdu paradox. Do Sudoměřic jste jeli v oslabené sestavě, bylo nás asi jedenáct a podali jsme tam bojovný výkon. Bohužel doma jsme na něj nenavázali, přestože jsme měli lepší sestavu. Nedodrželi jsme to, co jsme si řekli, mysleli jsme si, že se porazí sami, každý si dělal, co chtěl a tím jste si ten zápas prohráli. Je to škoda.

Když se podíváme na jednotlivé výsledky, prakticky se všemi soupeři jste hráli celkem vyrovnaně až na Alpiq, který vám nadělil osmičku. Čím to je?

To byl jediný průšvih. Kladeňáci nám ukázali, jak se hraje hokejbal. Se Slávou jsme si říkali, že zkusíme použít jejich taktiku a zkusit co nejdéle držet příznivý výsledek. Uběhlo ale pár minut a my jsme 0:3 prohrávali. Vůbec se nám to nepovedlo a nedokážu vysvětlit proč. Kladno je sice někde jinde, ale přitom také prohrálo s Kertem, který u nás toho moc nepředvedl. Proti slabším soupeřům si jejich pohybem všech pěti hráčů dokážou poradit.

Právě z Kladna k vám v průběhu loňské sezony přišel Milan Schnaubelt, který se u vás rychle zabydlel a nyní je na tom co do statistik nejlépe z týmů. S ním tedy můžete být spokojen?

S Milanem stoprocentně, letos na podzim se hodně zvedl, i střelecky, takže když má balonek, hledá bránu. Ač je to někdy na škodu, když má občas lépe postaveného spoluhráče. Ale má tah na branku, je hrozně rychlý, dokáže si obhodit soupeře a jsme hrozně rádi, že u nás je.

Již jste zmínil jednu z vašich posil – zkušeného Slavomíra Švancara. Jak vůbec hodnotíte jejich přínos?

Co se týká Slávy, jsem rád, že jsme ho přivedli, protože nám má co dát i na trenérské pozici. V kabině má jeho slovo opravdu váhu. Kuba Kopecký, kterého nám doporučil Cáfa (Jiří Cafourek, pozn. red.) je bývalý hokejista, který to dokáže v útoku hodně rozvířit. Posilou byl i Cáfa, který se vrátil z Anglie, já jsem se také vrátil z Kladna, takže se sestava ustálila na zhruba patnácti hráčích, za což jsem rád. Na druhou stranu každý týden řada kluků nemohla, takže se to občas lepilo, jak se dalo. Nejsme však profesionálové a já nikomu nemůžu nakazovat, aby jel do Sudoměřic, když se mu to nehodí.

Co další posily, které tolik nenastupovaly. Budou na jaře k dispozici?

U Honzy Střesky se bohužel projevuje dlouhodobé zranění páteře, takže Honza už nenastoupí. S Michalem Trčkou byla domluva, že bude jezdit na zápasy, které odehrajeme na východní straně republiky (Letohrad, Sudoměřice, Pardubice), ale bohužel byl pouze na Kladně. I když je to kvalitní hráč, za sebe říkám, že nemá smysl, aby chodil, protože by to asi v týmu nedělo dobře. Uvidíme ještě, jak se domluvíme se Slávou.

Sháníte nějaké další posily?

Nějaká jména máme vytopovaná, ale zatím bych nic nezveřejňoval. Záleží, jak k tomu oni sami přistoupí, zda budou chtít trénovat atd. My jsme asi nejchudší klub v extralize a nemáme toho moc, co bychom mohli nabídnout a budeme tak rádi za každou ruku, nohu, která pak přispěje k lepším výkonům.

Jak bude vypadat zimní příprava?

Máme naplánováno soustředění, nejspíš v hale v Mostě. Tam bychom rádi udělali dvoufázové tréninky a nacvičili různé herní situace. Hlavně v přesilovkách to není ono, jeden gól je hrozně málo. Potom máme naplánovaný v Mostě i turnaj, takže bychom to možná spojili s tím a svoje nacvičené herní situace si vyzkoušeli v zápasech. Možná do toho vložíme ještě nějaký přípravný duel, ale to se ještě uvidí.

Cíl do jarní části je záchrana?

Záchrana stoprocentně. I když jak jsme se již bavili o vyrovnanosti soutěže, kdy nám do účasti do play off schází pár bodů, boj o něj rozhodně nevzdáváme. Víme, že by to pak proti prvním týmům bylo hrozně těžké, ale byl by to velký úspěch. Zůstáváme ale na zemi. Hlavní je určitě záchrana a neudělat ostudu.