Potřetí v řadě si česká hokejbalová reprezentace zahrála finále mistrovství světa. Rozhodly o tom čtvrtfinálový a semifinálový duel, ve kterých Češi nejprve porazili Řecko 5:1, posléze po heroickém výkonu i domácí Slovensko 2:0.

Ovšem výtečnou partii sehráli Češi ve finálovém duelu proti Kanadě. Po výsledku 3:1 si zajistili historicky třetí titul mistrů světa a obhájili tak světové zlato z Plzně 2009.

Při pokusu o obhajobu světového zlata nechyběl v sestavě trenéra Kadlece ani obránce Jan Pospíšil z Rakovníka. Ten se ve čtvrtfinále zapsal do střelecké listiny a jeho výkony měly na šampionátu stoupající tendenci. „Každý gól hráči pomůže, člověk je pak jistější a víc si věří. Není to sice jako v Plzni, kde se mi střelecky dařilo, avšak není důležité, kdo dá gól, je důležité, že vyhráváme,“ řekl přesvědčivě Jan Pospíšil.

Čtvrtfinálový výsledek se zdá být jednoznačný, utkání ale jednoduché nebylo. „Byl to těžký zápas. Začali jsme velmi špatně, neběhali jsme, nedokázali jsme se z toho dlouho vyhrabat. Když jsme dostali gól, svěsili jsme hlavu. Až od druhé třetiny jsme začali hrát tak, jak se má,“ zhodnotil duel s Řeky Pospíšil a už byl myšlenkami na semifinále proti Slovensku.

„Se Slováky je to vždy vyhecované. Rozhodují maličkosti, každá chybička může být potrestána. Vždy je to adrenalinové utkání, na které se moc těším.“

Jak už bylo uvedeno, přehráli Češi Slovensko, které do finále hnalo dva tisíce domácích příznivců, 2:0 a Pospíšil předvedl dle názoru Rakovnického deníku svůj nejlepší výkon v národním dresu. „Jsem moc šťastný, že se to povedlo,“ zopakoval nejprve několikrát, aby se posléze vyjádřil k naší poznámce.

„Nevím, jestli to byl výkon nejlepší, ale mezi tři nejvydařenější bych ho zařadil určitě. Bylo to ohromně náročné, nesměli jsme si dovolit jedinou chybičku, což se povedlo. Díky všem fanouškům, kteří sem vážili cestu a podpořili nás.“

V druhém semifinále porazila Kanada USA 6:5 a v neděli od 18:00 tak byla soupeřem českých hokejbalistů. Češi byli ale opět výborní a výhrou 3:1 se posunuli až na nejvyšší stupínek. Do listiny střelců se zapsal i Jan Pospíšil, jenž ve 21. minutě ranou od modré rozvlnil síť za zády kanadského brankáře.

„Je to neskutečný a nepopsatelný pocit. Porazit ve finále mistrovství světa Kanadu a ještě jí dát gól, je snad sen. Jsme neuvěřitelně unavení, protože se jednalo o velice těžký duel, ale zároveň prožíváme obrovskou euforii z obhajoby titulu mistrů světa. Myslím, že nám ani nyní nedochází, co všechno jsme tady za těch osm dnů vůbec dokázali,“ uzavřel radovánky reprezentant Jan Pospíšil.

JAN PROKOP, BIANKA JOGLOVÁ