Ale i u této individuální raketové hry je potřeba „spravedlivého oka“ a určitě je příjemné vědět, že v Rakovníku bydlí mladá slečna, která se tomuto koníčku věnuje již sedm let – Jana Chrastná.

Nejprve začala s tenisem aktivně, ale postupem času ji z mistrovských zápasů a turnajů vyřadily zdravotní problémy. Jana ale chtěla u tenisu zůstat a už dávno ji lákalo být tenisovou rozhodčí. A tak to všechno začalo.

Kdy jsi začala s tenisem a co tě odradilo od toho, dělat jej vrcholově?
S tenisem jsem začala již od mala a doslova mě neodradilo nic. Ale přestala jsem kvůli vleklému zranění kolene, ze kterého jsem se léčila téměř tři roky.

Hraješ ještě aktivně za nějaký klub?
„Aktivně“ jsem hrála jednu čtyřhru za LTC Rakovník, bylo to vloni, takže to asi nebude ta aktivita, na kterou se ptáš. Jinak aktivně tenis už nehraji, spíš si jdu plácnout jen pro zábavu.

Kdy ses rozhodla, že by pro tebe mohlo být zajímavé dělat tenisovou rozhodčí?
O tom jsem nějak přemýšlela ve 14, ještě když jsem hrála tenis, že bych to někdy chtěla zkusit. A tak jsem v patnácti vyjela na svůj první turnaj coby rozhodčí.

Jaké to bylo poprvé?
30 neznámých lidí, kteří se znají léta, a já. Co se týče práce na kurtě, tak to byl Challanger který se tehdy hrál v Průhonicích, tedy v hale, a já jsem byla jako čárová. Byla jsem strašně nervozní, ale všechno šlo dobře a mě to bavilo. Po skončení turnaje už jsem se těšila, kdy půjdu na další.

Začala jsi jezdit asi i do světa. Kde se ti líbilo nejvíc a jaký turnaj byl „nejprestižnější“?
Rozhodně to byl turnaj ve Gstaadu (SUI), turnaj z okruhu ATP Tour. Gstaad má velmi zajímavou atmosféru. Je to malá vesnička, velice luxusní, a přímo mezi alpskými 3.000 m výběžky. A je naprosto normální hráče potkávat v uličkách. Prostě nádhera. Ale začala jsem jezdit do zahraničí teprve loni (2010), takže doufám, že další výjezdy přibudou. Teď se hlavně těším na turnaj do Acapulca (Mexico, kde v roce 2009 vyhrála Williams) a na zajímavý turnaj do Zurichu, kde se hvězdy jako je McEnroe a další legendy setkávají s mladými nadějemi. Určitě stojí za zmínku také loňská extraliga (2010), kde jsem měla tu čest pískat Bohdanu Ulihrachovi, Kláře Zakopalové a podobným hráčům na utkáních konaných v Praze.

Můžeme tě vidět i v televizi, jak sedíš na empiru?
Určitě jste mě mohli vidět v televizních přenosech Davis Cupu a Fed Cupu jako čárovou rozhodčí. A když jsem byla jako chair empire? To já nevím, co se vysílá. Ale nějaká MČR nejspíš byla vysílána a záznamy z turnaje vozíčkářů bývají také pravidelně k vidění v TV.

Stane se také, že ti hráči/hráčky nadávají za tvá rozhodnutí, jako tomu je třeba ve fotbale?
Hráči jsou vždy nejchytřejší na place, ať je to jakkýkoliv sport. Takže u tenisu to není rozhodně jiné. Ale co tak občas sleduji fotbal, tak mi přijde, že dohadování se s rozhodčím a nehrát fair play je už taky součást fotbalu, což by u žádného sportu být nemělo.

Co ti tento druh „sportu“ přinesl do života?
Nazvala bych to spíše koníčkem a prací. Přinesl mi do života nesmírně velký balík zkušeností, ať už se jedná o jednání s lidmi nebo zvládání situací, na které je ihned potřeba reagovat, schopnost organizace turnajů a komunikace s lidmi. Ale rozhodně taky spoustu přátel jak v ČR, tak i v zahraničí, čímž se člověk otrká i jazykově.

Jak se na tvůj koníček dívá rodina?
Rozhodně mě v tom podporuje a drží palce v dalším úspěchu nebo neúspěchu.

Máš v rámci pobytu v místě konání turnaje možnost prozkoumat okolí a trochu se pokochat krajinou?
Většinou ano. Jsou turnaje, kde se pracuje hodně, téměř celý den. Například v Salzburgu jsem zažila denní program od 11 dopoledne do dvou do rána ve dvou točících se skupinách. Ale i tak jsem stihla rychlou prohlídku. Ale jsou i turnaje, kde se hraje až večer, takže máme celý den volno a můžeme vyrazit do okolí.

Je možné a chtěla by ses ještě propracovat na „nejvyšší úroveň“, nebo jaký je tvůj sen?
Já ani sny nemám, ale určitě je tady možnost se propracovat výše. Ovšem taky se nesmí zapomínat, že jsem student a to VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technologická), kde musím trávit dost času. Ale chtěla bych se v budoucnu podívat na další zajímavá místa a turnaje. A určitě by byl fantastický zážitek se účastnit jednoho z Grand Slamu (smích).