My jsme si vybrali Fitklub Angels, ve kterém trénují právě děvčata Lucie Břinčilové, která vozí ty nejcennější kovy. Mirka Polcarová, majitelka a dlouholetá cvičitelka všech pohybových aktivit, nám poskytla rozhovor o tom, jaká cvičení jsou pro koho vhodná.

Co znamená Fitklub Angels?
Pro nás to znamená „pod křídly andělů". Zabýváme se cvičením známých i nových aktivit a nově jsme pod svá křídla vzali i některé aerobikové týmy v Rakovníku.

Vy působíte v Rakovníku jako cvičitelka, instruktorka již řadu let a jste tím známá, proto jste si otevřela vlastní klub?
Vždy jsme s děvčaty, ženami a mými klientky cvičily v pronajatých prostorách, bylo málo hodin týdně a každý chtěl jiný druh cvičení, tak jsem si otevřela svůj fit klub, kam jsem zařadila vše, co si myslím, že lidi zajímá.

Slyšela jsem o nové aktivitě TRX, bude také možnost si ji zacvičit u vás? Mohla byste tento druh pohybu nějak charakterizovat?
Ano, je to nová aktivita, kterou začínáme provozovat od nového roku. TRX neboli závěsný trénink, který skutečně za hodně vděčí tomu, co jsme se naučili ze zkušeností všech, kteří přišli před námi. Generace akrobatů, gymnastů a horolezců využívaly své vlastní tělesné hmotnosti jako odporu při zavěšení na kruzích, hrazdách a lanech. Tímto tréninkem získávaly značnou sílu a perfektně vypracovanou postavu, která je charakteristická pro tyto sportovce.

Myslíte, že toto cvičení lze používat jako doplněk třeba k nejpopulárnějšímu sportu u nás – fotbalu?
Rozhodně! Závěsné cvičení se brzy stalo základním kamenem cvičebních programů stovky profesionálních sportovců ve fotbalu, baseballu, basketbalu, hokeji, bojových sportech, triatlonu, golfu, tenisu, lyžování a snowboardu, plavání, surfování, motokrosu a vlastně v každém druhém sportovním úsilí, které si můžete představit.

To ale není vše, čemu vy se věnujete, hodně žen má zájem především o K2, že?
Přesně tak. Hlavní naší aktivitou je K2 Hiking, protože během jedné lekce můžete spálit až 3500 kJ. A na to ženy hodně slyší. Navíc je to cvičení, které zvládne prakticky každý. Chůze, běh, aerobikové kroky na pásu lze provádět v různých polohách a s různou intenzitou. Ten, kdo nemůže, tak prostě jen jde své tempo.

Řada cvičenců k vám chodí vyloženě jen na posilování, máte k tomuto účelu nějakou speciální pomůcku?
To by mohly být cvičební hodiny T-bow – na první pohled obyčejná deska, na druhý pohled nepřekonatelná univerzální cvičební pomůcka. Tato deska je navržena podle zakřivení lidského těla a díky tomuto tvaru přináší různé možnosti a druhy cvičení. Možná trochu netradičně, ale zato výstižně se jmenuje nejvyhledávanější program fitklubu Angels – Břišní pekáč a pevný zadeček. Cvičební lekce se věnuje pouze posilování břišních a hýžďových svalů a dotýká se také svalů v bocích.

A co když přijde někdo, kdo by chtěl posílit i záda, nohy, prsní svaly atd.?
Pro ty tu máme novinku, která stojí za vyzkoušení – kruhový trénink. Jde o komplexní cvičební program, který zahrnuje prvky kardiovaskulárního i silového cvičení, posiluje svaly, zpevňuje tělo, zrychluje metabolismus, spaluje tuky.

Které další cvičení u vás mohou maminky, mladé dívky, ale i důchodkyně navštívit?
Velice oblíbeným cvičením je zdravotní cvičení, které probíhá v dopoledních hodinách pod vedením zkušených lektorek Mgr. Šteigrové a Mgr. Březinové. Dále tu máme pilates – cílem tohoto cvičení je propojení a vědomá souhra těla a mysli. Od nového roku zavádíme také jógu. Mezi mladými slečnami je oblíbený slimbox. Dále pak klasická zumba, aerobik, body forming atd.

Co nabízíte dětem? Mohou i ony u vás najít nějaké to skotačení?
Myslíme i na děti, samozřejmě. Máme cvičení: rodiče s dětmi, komerční dětský aerobic, závodní aerobic, dance aerobic, street – dance, dětskou zumbu s Libuškou. Nově jsme pro děti od 3-5 a 6-9 let připravili dětskou jógu. Spoustě dětem a jejich vyučujícím a paní učitelkám v MŠ jsme již jógu přiblížili na jejich hodinách tělesné výchovy. Myslíme, že tato aktivita se dětem moc líbila, a proto je zveme do našich prostor, aby jógu cvičily s námi.

Zvládají děti jógu a chápou její smysl?
Cvičení jógy dětem přináší radost, pohyb a sebevědomí. Jóga dětem pomáhá lépe vnímat své tělo a respektovat sebe i své okolí v nesoutěživém prostředí. Jóga učí harmonii. Živé děti zklidní, málo aktivní naopak povzbudí k činnosti. Naučí děti odpočívat, rozvíjí jejich fantazii a pomáhá jim čelit stresovým situacím.