Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Procházka Louštínem

Lužná - Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě „Sládkův kříž“ za obcí Lužná – nádraží.

4.8.2010
SDÍLEJ:

LouštínFoto: Renáta Králová

Nádherný výhled na Rakovnicko a lesy Křivoklátska, úžasná příroda. To můžete spatřit, když se vydáte na vrch Louštín.Ten je nejvyšším vrcholem opukového pohoří Džbán a tyčí se do výše 536,7 metrů nadmořské výšky. Někdy se mylně uvádí jako nejvyšší bod Rakovnicka, tím je ale vrch Vlastec v Křivoklátské vrchovině u Skryjí.

Dle pověsti kdysi stál na Louštíně velmi vysoký a statný strom, z jehož koruny bylo vidět až na pražské brány a věže. Nyní je na vrcholu vysílač a nově i altánek pro návštěvníky. Tady bylo někdy kolem roku pět set před naším letopočtem založeno pravěké halštatsko - laténské hradiště. Nebylo ovšem trvale osídleno, v této nadmořské výšce nebyl proud vody a tak sloužilo spíše jako úkryt v dobách hrozícího nebezpečí. Přestože hradiště chránil kamenný val a palisáda s vylámaným příkopem, bylo nejspíše dobyto a vypáleno. Při budování přenosné stanice zde bylo nalezeno velké množství pravěké munice. Dalším nálezem na Louštíně byl šest tisíc let starý kamenný sekeromlat, což byla typická zbraň starých válečníků.
Také panovníku Václavu I. se tady velmi líbilo. Nechal si na Louštíně vybudovat lovecký zámek.
Na Louštín se dostanete několika cestami, které jsou jak pro pěší, tak i pro cyklisty. „My na Louštín jezdíme s celou rodinou na kolech, a to pravidelně několikrát do roka,“ řekla jedna z návštěvnic Monika Balounová. Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě „Sládkův kříž“ za obcí Lužná – nádraží.

Celková délka pěší trasy je pět kilometrů. Cyklistická trasa vede převážně po lesních cestách a měří dvanáct a půl kilometru. Na trase stezky jsou umístěny informační panely, které seznamují návštěvníky s ptactvem a stromy, které můžeme na Pouštině spatřit. Na trase se nachází také krásný rybník zvaný „Punčocha“. Zde se nabízí návštěvníkům možnost odpočinku pod stromy a i vykoupání v rybníku, který skrývá veliké množství živočichů a rostlin. V Lužné se vypráví pověra, že o poslední dubnový den se na „Punčoše“ zjevuje skřítek.
Cestou na vrchol je možné zhlédnout několik typů porostů s různou skladbou dřevin. Pozorní návštěvníci mohou při cestě na Louštín spatřit například srnce obecného, prase divoké či daňka skvrnitého. Z ptactva se tu daří datlu černému, pěnkavě obecné, sojce a veliké spoustě dalších živočichů.
Strmé stoupání na vrchol tak zahrne návštěvníka bohatým kusem přírody a ten, kdo spatří výhled na krajinu z Louštína, se sem bude vracet znovu a znovu.

Autor: Renáta Králová

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Texty bývají nudné. Známý karikaturista z Rakovníka Milan Kounovský ty svoje volební lístky vylepšil svými kresbami. "V televizi ráno říkali,  že se může nejen kroužkovat, ale i malovat. Tak jsem si pro lepší rozhodování nejdříve maloval ...," napsal na s
AKTUALIZUJEME
85

OBRAZEM: Parlamentní volby v Rakovníku

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

I. B třída: Dočká se Lužná prvních bodů

Rakovnicko - Fotbalisty Sparty Lužná čeká v dalším kole I. B třídy Braškov, dočká se nováček prvních bodů v soutěži?  

V sobotu si pochutnáte na grilovaných rybách

Lišany /FOTOGALERIE/ - Rybáři z místní rybářské organizace v Rakovníku vylovily z rybníka v Lišanech zhruba dvanáct metráků ryb. Největší výlov pořádají ale až tuto sobotu, a to na Žákovském rybníku u Šamotky. Těšit se můžete nejen na zajímavou podívanou, ale chybět nebude ani grilování a ochutnávka ryb.

Volby na Rakovnicku: i cestou do hospody

Rakovnicko /INFOGRAFIKA/ - Už jen několik málo hodin dělí občany naší země od začátku letošních parlamentních voleb. Jen na Rakovnicku zamíří do volebních místností desítky tisíc voličů. Vše vypukne úderem dnešní čtrnácté hodiny, což je i čas, kdy se volební místnosti v sobotu uzavřou a začne netrpělivě očekávané sčítání hlasů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení