Kvalitní přípravu před světovým šampionátem, který se bude konat v červnu příštího roku v Kanadě, si pochvaloval i rakovnický odchovanec Jan Prokop, jenž válí v extralize mužů za kladenský Alpiq. „Zápasy se nám opravdu povedly. Porazit úřadující mistry světa ve dvacítkách je vždycky dobré. Slováky bych přirovnal k nejlepším týmům extraligy, ani jsem nečekal, že budou takto dobří. Příprava byla opravdu na vysoké úrovni a je to mnohem lepší, než hrát s týmy z první ligy, jako tomu bylo doteď.“

S Honzou Prokopem se shodl i jeho bývalý spoluhráč z rakovnického HBC, Milan Sýkora mladší. „Oproti poslednímu turnaji ve Strašecí se tyto duely lišily v rychlosti. I když se i ve Strašecí sešly kvalitní týmy a měli jsme si možnost vyzkoušet různé systémy hry. Se Slováky se potkáme i na mistrovství světa v Kanadě a měli jsme tak možnost se porovnat s mistry světa. Mělo to náboj, ani jeden tým nechtěl prohrát a Slováci nám byli více než rovnocenným soupeřem,“ uznal kvality slovenského týmu Sýkora.

Ten první zápas odehrál v druhé formaci, poté se však posunul do první, kde se potkal právě se zkušenějším bývalým parťákem Honzou Prokopem, jenž si spolupráci pochvaloval. „Trenéři zkouší různé varianty, takže jsem každou třetinu hrát s někým jiným. S některými jsem si sedl víc, s některými méně, ale třeba zrovna se Sykym se mi hrálo dobře, protože už jsme spolu hráli a jsme na sebe celkem zvyklí,“ řekl Prokop.

Milan Sýkora vidí ve svém výkonu ještě rezervy. „Sám se sebou moc spokojený nejsem. Skončila nám dřív sezona a tři týdny bez tréninku jsou znát. Snažil jsem se na hřišti nechat všechno, ale vím, že to nebylo z mé strany stoprocentní a je stále na čem pracovat,“ uvědomuje si.

V prvním duelu šli do vedení domácí. Čeští mladíci ale dokázali duel otočit, když druhý gól vstřelil Jan Prokop. Slováci ale pár minut před koncem vyrovnali na 2:2 a duel dospěl do samostatných nájezdů, které vyšly lépe svěřencům Milana Maršnera. „Nebylo to nic lehkého. Slováci na nás vlétli a byli lepší. Nám se ale povedlo duel otočit, když druhý gól jsem dával já. Slováci sice vyrovnali, ale v nájezdech jsme byli šťastnější my,“ řekl k duelu Prokop, který mohl dát i více gólů, ale za stavu 1:0 trefil pouze spojnici.

Druhý zápas rozhodli Češi na začátku třetí části, kdy Slovákům vstřelili tři rychlé branky, dostali se do rozhodujícího náskoku a došli si pro vítězství 5:2. „V druhém utkání zvolili Slováci jinou taktiku, nenapadali nás, hráli střední pásmo a my rozhodli ve třetí třetině, když jsme na začátku dali tři góly a bylo po zápase,“ pochvaloval si cennou výhru Prokop.

Devatenáctiletý hokejbalista zažívá s kladenským Alpiqem vynikající sezonu. V 11 duelech nasbíral již šest branek a stejný počet asistencí a drží se v popředí kanadského bodování extraligy. „Se sezonou jsem určitě spokojený, ani jsem nečekal, že si mi bude takhle dařit. Jsem rád, že se daří i týmu, máme nejvíc vstřelených a nejméně obdržených gólů a až na jeden výpadek to byl skvělý podzim,“ lebedí si.

A špatně si nevede ani o rok mladší Sýkora. Rakovník je po podzimní části sice předposlední, avšak oproti loňské nováčkovské sezoně je znát viditelný posun. „Když to srovnám s minulým rokem, je to jako nebe a dudy. Už nejsme za otloukánka, dokážeme potrápit i týmy z horních příček. Tabulka je hodně vyrovnaná, na pátou Plzeň ztrácíme pouze šest bodů. Jen je škoda, že ještě spoustu šancí neproměníme, jinak ale sezonu hodnotím pozitivně.“

Další reprezentační kemp čeká české mladíky v půlce února. Jak vidí svoje šance na účast na červnovém šampionátu v Kanadě rakovničtí odchovanci? „Myslím si, že Milan Maršner, který mě moc dobře zná i z klubu, ví, jak hraju. Po první třetině mi říkal, že jsem mohl být výraznější, ale poté jsem začal hrát svůj standard, co hraji v extralize a už byl spokojený. Aktuálně mám hodně dobrou formu a myslím si, že bych rozhodně měl mít šanci se tam dostat,“ věří Prokop.

Méně zkušený Sýkora, u něhož by se jednalo o první mistrovství, je zatím zdrženlivější. „Šance má každé stejné. Budou rozhodovat jak tento kemp, tak i ten únorový. Je to hodně vyrovnané, každý hraje jinak, každému to jinak sedne. Rozhodující podle mě bude kemp v únoru.“