V pátek 6. července předaly ženy pořádající akce v obci Račice pomyslnou štafetu mužům, kteří zorganizovali 1. ročník cyklistického závodu do vrchu Račická šlapka.

„Jedná se o oživení závodu, který se kdysi v Račicích konal a byl úspěšný. Současným organizátorům se podařilo na úspěch navázat a pro nás ostatní připravili super sváteční dopoledne. Hlavním účelem pořádané akce bylo, kromě poměření sportovních výkonů, uspořádat akci pro pobavení a zábavu,“ řekla na adresu pánů starostka obce Račice Pavlína Plimlová.

Závod startoval na návsi v Račicích a po nekonečném šlapání stále vzhůru v délce 4740 metrů a převýšení 220 metrů, dojeli závodníci do cíle na parkovišti u silnice propojující Beroun a Rakovník. Jelo se celkem ve čtyřech kategoriích.

Jako první se pokořit trasu vydaly děti od 7 do 15 let. Až neuvěřitelným tempem zvítězil Petr Mašek, ale ani druhá Eliška Rosůlková i třetí Vojta Svoboda v ničem nezaostávali.

Následoval závod dětí do 6 let, který měl sice trať po rovince, ale i tak se všechny dětičky za potlesku přihlížejících diváků daly se zápalem do boje o první místa.

V hlavním závodě se na trať postupně vydalo 14 mužů a 2 ženy. V kategorii žen zvítězila Jana Grézlová (čas 23:51) před Gábinou Rosůlkovou (32:49), v kategorii mužů se na prvním místě umístil Radek Procházka (Roztoky, čas 11:11) před druhým Petr Lukášem (Lubná, 12:38) a třetím Antonínem Ježkem (KC Nové Strašecí, 14:03).

„První ročník cyklistického závodu se povedl, a proto věříme, že se z akce stane tradice s každoročním opakováním. Drobnou ostudou občanů Račic je, že v tomto závodě z celkového počtu šestnácti závodníků byli pouze dva místní občané. Veliký dík patří organizátorům akce, kteří přišli s tímto skvělým nápadem a akci vzorně zorganizovali. Akci, kromě Obecního úřadu Račice podpořil David Jedlička – Velocentrum Roztoky a moc mu za to děkujeme. A nesmíme zapomenout na díky za vzorné občerstvení, které poskytl pan Karel Pudil z kiosku v kempu U Jezu,“ vyjádřila své pocity bezprostředně po závodu račická starostka Pavlína Plimlová .

Skvělá pohoda račického závodu i skvělá atmosféra celého dne jen potvrdily slova uvedená na propozicích závodu, totiž, že Račice jsou pro cyklistiku a závod do vrchu zvlášť ideálním místem. Na vítězné vrchaře pak čekaly z rukou pořadatelů pěkné ceny a všechny účastníky závodu pak tričko s logem závodu, který založil novou tradici.