Z Baroka ale jde strach, vždyť po silnici míří snad jen desetina trati, to ostatní se odehrává v kopcích prudkých či dlouhých, bažinatých loukách, mezi kořeny a na šikmých stezkách skalisek kolem řeky Střely. Štěstí či úspěch ale přeje odvážným, jak se někdy říká, a to se v sobotu 11. září přiklonilo také ke dvěma běžcům z rakovnického regionu. Na post nejvyšší a pro tituly veteránských mistrů republiky si totiž doběhli rakovničtí Gabriela Raková a Sláva Pilík.

Trať, na které se žádný z běžců, ani absolutní vítěz, nedostal pod hranici tří hodin, je skutečně krutá. A není divu, vždyť celkové převýšení je 700 metrů a závodníci celkem třikrát musí zdolat kopce podobné tomu z Městečka u Křivoklátu a na cestě je čekalo dalších sedm menších, ovšem často o to strmějších výběhů.

Co je ale pro unavené běžce horší, to jsou po polovině závodu, kdy už ubývají síly, bolestné seběhy po hrubých šotolinových lesních cestách, ve výmolech a na kluzkých kamenitých cestičkách. Kdo Baroko dokončí, může si gratulovat, říká se potichu mezi závodníky. Tedy mezi těmi, kteří do města Plasy kousek před Plzní k závodu v sobotu 11. září vůbec zamířili.

Kromě početné výpravy z Kladenska se na start závodu postavili také úspěšná rakovnická vytrvalkyně Gabriela Raková, závodící za Maraton klub Kladno, a zkušený rakovnický maratónský běžec Sláva Pilík, který pomyslně hájil barvy hospody Panský mlýn Rakovník.

Gábina, která za tři týdny chce svůj tvrdý trénink zúročit ve Skotsku na maratonu kolem jezera Lochness, vzala závod v Plasích spíše jako přípravu. Možná proto zahájila 42,195 km dlouhou trať trochu vlažně a spíše v první polovině závodu šetřila síly.

Podobně se do závodu pustil také veterán od 60 let Sláva Pilík a oba naši zástupci ještě na 15 kilometrů běželi v podstatě spolu. Lehkonohá Raková ale posléze hlavně v sebězích zrychlila a v cíli byla nakonec přesvědčivě jako první žena vůbec a celkově na krásném 23. místě, když dokázala běžet hluboko pod čtyři hodiny (3:54,05) a vyhrála tak i veteránskou kategorii od 35 let.

Sláva Pilík po měsíční přípravě dokázal, že na maratónskou trať stále má, doběhl z devadesáti startujících na 39. místě. Při vyhlášení vítězů pak neskrýval překvapení, že jeho výkon 4:13,52 stačil na vítězství v kategorii od 60 let před dalšími čtyřmi soupeři.

„Cením si hlavně vítězství nad Janem Dolejšem, který mne letos na všech závodech, kde došlo k našemu přímému souboji, porazil,“ řekl v cíli čerstvý mistr republiky.

Celkovým vítězem závodu se stal šestatřicetiletý Jiří Brychta z Havlíčkova Brodu, druhý celkově doběhl devětačtyřicetiletý Pavel Horák z Vyškova a třetí v cíli byl jedenačtyřicetiletý Vít Malík z Českých Budějovic. Baroko maratón, aneb maratón bez rekordů, jak uvádí pořadatelé, je skutečně o vůli, nikoliv o dosažení osobních rekordů.

„Doufám, že lepší čas, pokud se do týdne stačím z Baroka vzpamatovat, dosáhnu někde na úrovni 3:30 v Kladně 18. září,“ prozradil své další plány Sláva Pilík.