"Hlavně první polovina trasy prověřila moje fyzické síly a duševní odolnost, protože byla členitá a bahnitá," usmívala se v cíli po šesti hodinách pochodu příjemně unavená Michaela Jambrichová z Kladna, která přijela vyzkoušet svoji kondici s osmi přáteli.

Rakovnická RZ25 přilákala letos na start neuvěřitelných tisíc lidí. | Video: Deník/ Jiří Nagy

Nejen oni si pochvalovali vydařený den, kterému přálo modré nebe. Přízeň svatého Petra by byla k ničemu, kdyby vyhledávaná výzva neměla několik desítek skvělých organizátorů, kteří ji po všech stránkách dokonale zabezpečili.

"Odvedli fakt precizní práci. Marně přemýšlím, co bych jim vytkla," řekla po uši zablácená Michaela a spěchala domů, protože ji čekala noční směna ve stacionáři pro mentálně postižené. "To se zase nalítám po schodech," povzdechla si a ještě dodala: "Překvapilo mě, kolik bylo na trase mladých."

Své si přidal i jeden z jejích parťáků Jirka, jehož nejméně potěšil kopec na Amálii.

"Hodně mně připomínal brutální stoupání na legendární Hrádek při Velké Kunratické. To si mohli pořadatelé odpustit," naoko se zlobil a rychle dodal: "Příští rok přijdeme znovu. To je jisté. Strašně si přeji, aby se našel někdo, kdo bude ještě starší než já," smál se a podotkl, že absolvoval všechny ročníky, včetně nultého ze Skryjí. Loni se vycházelo ze Zbečna.

Většina účastníků brala RZ 25 jako turistický výšlap. Někteří ji pojali závodně. Sluší se tedy dodat, že chodcům a běžcům kraloval Martin Růžička (2:11:39 hod.), cyklistům Filip Švec (1:43:42).