Předchůdkyní TJ TZ byla Lokomotiva, která zanikla v roce 1976. Tehdy za ni boxovaly i rakovnické legendy Milan Mendík či Jaroslav Němeček. Ten chodí na boxerské tréninky i nyní, ve svých 81 letech. „Pan Němeček je opravdová legenda, stal se i mistrem Evropy a je suverénně nejstarším členem našeho oddílu. Kdysi ho i vedl a poté ho předal Mirkovi Zemanovi. Ten zemřel v roce 2006 a jeho posledním přáním bylo, abych to převzal,“ uvedl okolnosti, jež vedly k převzetí oddílu, Radek Červený. 

Ten se k boxu dostal přes karate. „Před dvanácti lety jsem utrpěl úraz a už jsem nemohl karate dále provozovat, tak jsem si řekl, že vyzkouším box. Do něho mě zasvětil Marek Šimák, za což mu dodnes děkuji.“

Boxeři trénují čtrnáct let v budově bývalé mateřské školy na Nábřeží TGM, kam přesídlili ze sportovní haly. V současnosti má oddíl 54 členů, z toho je 23 dívek. „Nejmladšímu členovi je šest let a celkem mám přes třicet dětí. Pravidelně pořádáme nábory, řada dětiček se hlásí po galavečerech, které pořádáme. Chodí k nám různé věkové i váhové skupiny, maminky, doktoři. Trénoval jsem například i doktora Měšťáka, známého plastického chirurga,“ pyšní se Červený. Kromě něj vedou tréninky další čtyři členové. Tréninky jsou odpolední i večerní, v létě a v zimně boxeři odjíždějí na soustředění. 

Oddíl má rovněž rozhodčího – Marka Hellnera. Na rozhodcovské a trenérské zkoušky, jež se konají v únoru, se připravují také Miroslava Chovanová a Nikola Červená, dcera hlavního vedoucího. 

Největší hvězdy posledních let byli bratři Bartošové, kteří posbírali několik republikových medailí a nyní se věnují profiboxu. V současnosti si svůj debut v manažerské extralize odbude Martin Leibl. Oblastních kol se zúčastňuje trojice dívek Karolína Brngálová a sestry Tereza a Aneta Bařtipánovy. 

TJ TZ pravidelně pořádá různé sportovní a charitativní akce. Kromě oblastních kol se v Domě osvěty konají i mezinárodní klání. Rakovnický oddíl totiž spolupracuje již šestým rokem s německým klubem Boxveiren Weimar. Není to ale spolupráce jednostranná, TJ TZ totiž jezdí i k německým kolegům a nejen tam. Svoje boxerské ukázky předvádí i v Rakousku či Itálii. 

Největší akcí, kterou oddíl pořádá, je listopadový charitativní galavečer Boxeři dětem, který má za sebou osm ročníků. „Nejdřív jsme chtěli udělat klasický galavečer, protože tehdy to u nás moc nebylo. S nápadem přišel Čára a tak jsme tehdy uspořádali boxerské zápasy rakovnických boxerů proti Žižkovákům. Poté, jelikož jsme rádi navštěvovali nemocnice a dávali dětem různé dary, jsme si řekli, že by nebylo špatné udělat charitativní akci pro rakovnickou nemocnici. Aby to bylo ve srandě, nebyla tam žádná krev a výtěžek šel na dobrou věc,“ přiblížil okolnosti vzniku galavečeru Červený. 

Nejbližší akcí, kterou TJ TZ pořádá, je oblastní kolo v Domě osvěty, které se uskuteční 27. ledna. 

FFF Box Rakovník zatím sbírá zkušenosti

Druhým rakovnickým oddílem, podstatně mladším je Fun Family Fitness Box. Ten má sídlo v Jamce a od svého založení ho vede Serži Korobka, dřívější člen TJ TZ. „Oddíl jsem založil v březnu roku 2015 a v současnosti máme sedm závodních boxerů a jednu boxerku, kteří pravidelně jezdí na oblastní kola. Jinak naše základna čítá 27 členů, ale ne všichni chodí pravidelně,“ nastiňuje Serži Korobka. Kromě něj má trenérskou licenci také Heda Borešová, která se však boxuje i závodně a s tréninky zatím jen občas vypomáhá. 

Na boxerské tréninky chodí i děti, které tvoří více než polovinu základny. „Pravidelně pořádáme nábory. Děti k nám chodí z fitka, nebo se o nás dozví z internetu a trénink mají každé pondělí. Většinou ale chodí i ve středu a pátek s dospělými a občas se mi jich sejde najednou i čtrnáct. Chodí kluci i holky, některým je i šest let, ale lepší je, aby chodily až od osmi,“ doporučuje Korobka. Na tréninky pak občas chodí také fotbalisté rakovnického Tatranu či motokrosaři. 

Oddíl funguje necelé tři roky a tak na výraznější úspěchy teprve čeká. „Zatím spíš sbíráme zkušenosti. Ale máme šikovného juniora, který měl jet na soustředění s českou reprezentací. Bohužel ale onemocněl, takže se musel vrátit zpátky,“ lituje Serži Korobka. 
FFF Box spolupracuje i s jinými oddíly, především pak s Prahou a Novým Strašecím. 

Novostrašečtí by rádi získali další tituly

Právě v Novém Strašecí již šest let funguje Sportovní škola boxu, kterou založili Luboš Lacina s Kamilem Černým a jež je součástí Sportovního centra, které kromě boxu zahrnuje i atletiku, crossfit, rekondiční cvičení či allkampf-jitsu. 

Boxerský oddíl má kolem čtyřiceti členů, z nichž většinu tvoří muži. Děvčat trénuje pouze pět, když aktivně se zúčastňuje závodů pouze jediná. „Na tréninky chodí v průměru patnáct lidí, účastníci se na trénincích neustále obměňují. Málokdo se objeví na všech trénincích v týdnu. Tréninky dělám já, Kamil Černý a David Havlíček. Trénují u nás jak vrcholoví boxeři, kteří boxují extraligu, tak i rekreační, kteří trénují pouze kondičně a nechtějí do ringu,“ nastiňuje Lacina. 

Podle něj je ideální začít s boxem až v deseti letech. „Máme tam i pár dětí, kterým je devět, ale spíš to děláme tak, že pokud je někdo mladší, zařadíme ho do atletického oddílu, kde se naučí všeobecnou pohybovou dovednost. Nyní se atletice věnuje kolem sto padesáti dětí a nejvíce příchozích tedy máme právě odtud.“

Nejúspěšnějšími boxery novostrašecké školy jsou Daniel Valchař, Miloš Bartl a Miroslav Juna, kteří se v současné době připravují s českou reprezentací na Šumavě. „Dan je talentovaný kadet, se kterým bychom rádi získali titul na mistrovství České republiky. Míra Juna je vicemistr republiky ve střední váze do 75 kg pro rok 2016. Miloš Bartl je republikový šampion loňského roku ve stejné váze,“ vyjmenoval největší úspěchy svých svěřenců Lacina. 

Novostrašečtí také pravidelně pořádají oblastní kola v Novostrašeckém kulturním centru, nejbližší se bude konat v polovině března.