A tak se mohl dalším z výkonnostních paradoxů stát fakt, že pro vítězného, ale již seniora Podušku byl sice vylosován zdánlivě výhodně jeden z juniorů, ale jejich dvojice v součtu časů klesla na místo třetí.

Ale i proto se Závod dvojic odehrává v příjemné atmosféře spojené s překvapením a smíchem při vybírání cen dobrovolně přinesených pro ostatní. Losováním byla určena jako první dvojice Vinš - Křeček, druzí byli Dvořák - Pucholt a třetí Sláma - Poduška.

Vlastní běh, dvacátý šestý to závod „Poháru“, se odehrál na třech okruzích desetikilometrové trati v lesoparku Lapák u kladenského „Sletiště“. Závod vypsaný hlavně pro aktéry celoročního běžeckého seriálu v regionech Kladenska a Rakovnicka navštívilo celkem 34 účastníků, z toho 8 žen. Podmračené počasí si dalo v sobotním odpoledni určitou slunečnější výluku, ale ke konci „desítky“ již bylo ve stínu stromů citelné chladno.

Běh samotný vyhrál způsobem start-cíl kladenský Josef Poduška (34,51), kterému při neúčasti výborného mladíka Čadka nemohl nikdo ani vzdáleně konkurovat. Veterán od 40 let i přes zadržené tempo téměř o tři minuty pokořil druhého v cíli - pracovníka rakovnické záchranky - Richarda Dvořáka, jenž zdařile finišoval o 18 vteřin dříve před dalším Kladeňákem Pavlem Vinšem (38,07).

Čtvrtý celkově byl již padesátiletý Václav Klos ze Stochova (38,42), pátý rakovnický Miroslav Stehlík (39,11) a šestý řevničovský Pavel Bříza (39,34). Účast tří běžců rakovnického regionu v první šestce nebyla náhodná. Vždyť právě Břízovi a Dvořákovi šlo ještě o celkové prvenství v „Poháru“, které se značně přiblížilo tím, že chyběl již zmíněný Čadek.

Vítěz kategorie Dvořák tentokrát získal plných 16 bodů, ale k prvenství v nejmladší kategorii do 39 let nejenže musí všechny další tři závody vyhrát, ale Bříza by vždy nesměl být lepší než čtvrtý. Také v dalších kategoriích se prosadili běžci rakovnického regionu, byť ne vždy měli takovou konkurenci, jaká je v kategorii nejmladších.

Za vítězem Poduškou mezi „čtyřicátníky“ získal za třetí místo 13 bodů Stehlík a pokud do konce roku absolvuje všechny zbývající závody, může se ještě pokusit o získání pátého místa v seriálu.

Mezi „padesátníky“ kraluje vítěz své kategorie Klos, jenž se dosud vedoucímu krušovickému Beránkovi přiblížil již na 6 bodů, ale má dva závody k dobru. Josef Beránek (42,10), doběhnuvší tentokrát před svým rivalem kladenským Urbancem (42,32), má jisté celkové druhé místo.

Suverénem mezi „šedesátníky“ se po vítězném sobotním závodu stal rakovnický Sláva Pilík (45,58). Mezi dosud bodujícími 13 běžci této kategorie, z nichž ovšem osm bodovalo jen jednou, má po 16 závodech 248 bodů a nemůže být předstižen.

Rodící se velký úspěch celoročního působení běžců z rakovnického regionu mezi převahou kladenských soupeřů doplňuje v kategorii žen novostrašecká Gabriela Raková. V sobotu v Kladně sice nebyla a kladenská Soňa Rybáčková se na ni bodově dotáhla, ale Raková má závod k dobru a pokud se alespoň jednoho závodu zúčastní a nebude horší než devátá, „Pohár“ vyhraje také.

Závodu dvojic se také zúčastnily krušovická Lucie Růžková (2. za 45,25), která bude třetí v seriálu, a Ivana Ryšavá (3. za 47,20) z Rudy, jež může být ještě pátá. Vytrvalostní běžce čekají poslední tři závody roku.

Tuto sobotu je to 5,5 kilometru „krátká“ Čertovská pětka v Unhošti, čtvrtého prosince budou pokračovat dlouhým silničním závodem Slánské běhy a sezónu zakončí nejkratším závodem seriálu, a to na Rakovnicku.

Vánoční běh Třtice, který se běží o druhý vánoční svátek, je totiž po vánočních hodech dlouhý jen příjemných 4,6 kilometru. Vyhodnocení celé sezóny se připravuje v Kladně po prvním běhu nového ročníku, kterým je o 200 metrů delší Zimní běh. Do nové sezóny se startuje 9. ledna v 10.30 hodin.

SLÁVA PILÍK