Podívat se, jak cvičí sokolové v Rakovníku, přijel i majitel dvou zlatých olympijských medailí v kanoistice z roku 1996 Martin Doktor. Právě on za Český olympijský výbor a také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek představili Rakovničanům projekt Česko sportuje. Pomocí něho chtějí docílit toho, aby drtivá část české populace začala alespoň nějakým způsobem sportovat.

„Vítáme všechny aktivity, jakýkoliv projekt, díky nimž bude veřejnost sportovat. Proto děkujeme všem, kteří se s námi do příprav pustili," nechal se slyšet Martin Doktor. V České republice se pravidelně hýbe necelá třetina obyvatel. Děti pak mohou například trpět různými nemocemi pohybového a dýchacího ústrojí, diabetem druhého typu, mít psychické problémy a další nemoci.

„Pasivní životní styl je u nás vlastní dospělým i mladým. Například až čtyřicet procent dětí tráví před obrazovkou čtyři a více hodin během pracovního dne. Hlavně u nich musíme vytvořit trvalý vztah k pohybu," zdůraznil olympijský vítěz a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

„Chtěli jsme, aby si každý mohl zkusit bezplatně jakýkoliv sport poblíž svého bydliště a mohl se rozhodnout, který se mu zamlouvá nejvíce, nebo pro sebe najít novou aktivitu. Pokud se díky náborům a dnům otevřených sportovišť alespoň část lidí a hlavně dětí bude pravidelně hýbat, budu spokojený," upřesnil zapálený sportovec a zároveň ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Rakovničané se mohli o víkendu zapojit do míčového turnaje s názvem Bumbal Bác, který připravil místní rakovnický Sokol ke svému stému výročí.

„Česká obec sokolská je tradice, která neodmyslitelně patří k tělovýchově. Pro mne je synonymem masového sportování, pohybovou aktivitu si v tělocvičnách najdou senioři i mládež, pro kterou ani není vhodné se do určitého věku specializovat výhradně na jediný sport," podotkl Marcel Chládek. Jednotlivé akce pro veřejnost najdete na ceskosportuje.cz/nabory. Vybírat si tu můžete nejen podle regionu, ale také podle typu sportu.