Nezvyklý ruch, velká zelená brána a do nekonečné dálky vytyčená trať překvapila ve středu odpoledne Rakovničany v Čermákových sadech. Rakovník hostil maraton.

„Pražský mezinárodní maraton pořádá každý rok pro studenty českých škol štafetový závod, který letos nese název Garnier Juniorský maraton. Celá dvaačtyřicetikilometrová trať je rozdělena na devět čtyřkilometrových a závěrečnou šestikilometrovou etapu, na které se střídá deset běžců v družstvu. Celý seriál má čtrnáct semifinálových závodů po celé České republice a v Rakovníku dnes probíhá předposlední z nich. Postupující družstva z každého závodu se nominují do velkého Volkswagen Pražského maratonu, kde na Staroměstském náměstí startují v rámci hlavního závodu, ale narozdíl od dospělých běžců také štafetově. Závodí tak s nejlepšími maratonci světa,“ řekl Rakovnickému deníku na vysvětlenou koordinátor jednotlivých závodů Jakub Radkovský.

Celý seriál štafetových maratonů se běží už po jedenácté a letos se do něj přihlásilo o sedm škol více než loni, celkem se na start postavilo 142 štafet. V jednotlivých krajích a ve městech, kde se závod běhá, je cílem zlákat k účasti střední školy, a tak se nikdo nemůže divit, že seriál zaštiťují jednotlivé krajské úřady. Krajský úřad Středočeského kraje také dodal nádherné poháry a medaile a člen rady Středočeského kraje pro oblast investic a sportu Jaroslav Král je i osobně v Rakovníku předal nejlepším.
Dalším důležitým smyslem akce je ukázat občanům jednotlivých měst, že středoškoláci nejsou jen partičky nic nedělajících vejlupků, ale že mají o sport zájem a věnují se mu.

V Rakovníku, kde se juniorský štafetový maraton běží poprvé, si pořadatelé vybrali jako místo konání Čermákovy sady a to i přes to, že bývá zvykem mít start i cíl co nejblíže centru města. A tak není výjimkou, že start i cíl jsou přímo před radnicí nebo na pěší zóně. V našem městě se ale náměstí zdálo až příliš živé a frekventované na to, aby si pořadatelé dovolili na několik hodin téměř úplně zablokovat život tohoto centra. Proto využili příjemného prostředí sadů. Ale i tak se setkali s výčitkami některých místních občanů. Přesto je těší přístup místního Sokola, který poskytl zázemí, i zájem naprosté většiny lidí, kteří se přišli podívat. Rakovník by se místem maratonu mohl stát i za rok.

Ale daleko horší je, že i když pořadatelé kontaktovali prostřednicvím kraje školy i na Rakovnicku, byli nemile zaskočeni jejich nezájmem.
„Bohužel z rakovnických škol dnes nikdo na startu nestojí. Přijeli hlavně školy, které už s námi běhají několik let. Dnes jsou tu zastoupeny školy z Kladna, Berouna, Slaného a dalších míst. To zamrzí, zejména uvědomíme-li si, že školu účast nic nestojí, naopak pořadatelé mají pro účastníky kompletní servis na místě zajištěn. A tak se na závěr celého dne uskutečnil alespoň Garnier sprint, kde si zazávodili rakovničtí žáčci ze druhé základky.

Výsledky rakovnického maratonu
1. místo
Sportovní gymnázium Kladno čas 2:52:10
2. místo
Gymnázium Joachyma Baranda Beroun čas 2:57:42
3. místo
Střední průmyslová škola Kladno čas 2:58:04

Celkem se rakovnického kola Garnier Juniorský maraton zúčastnilo sedm štafet, bohužel z rakovnických škol se na start nepostavil nikdo.