Pomůže Štěpka Šanovským k postupu?

V současnosti nejúspěšnějším týmem Rakovnicka jsou stolní tenisté Šanova, kteří se pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách III. ligy a netají se ambicemi postoupit o soutěž výš. Zatím jim ale pokaždé něco scházelo. Tentokrát však získali velkou posilu – vrátil se Miroslav Štěpka, hráč se zkušenostmi z první ligy, který by měl Šanovu k vysněnému cíli výrazně pomoci. „Letos jsme vyhlásili útok na postup, ale už spoustu let zpátky jsme se o něj pokoušeli. Venca Hejda má takový svůj vysnění cíl, vyhrát to za stolem a užít si tu oslavu, o kterou nám jde hlavně. Jsem rád, že se Míra vrátil a s tímto týmem jsme, co se týká kvality hráčů v úplné špičce,“ uvědomuje si hrající vedoucí Šanova Filip Koděra.

Odchovanec KST Miroslav Štěpka, který do Šanova přišel z pražské Sparty, již v minulosti v Šanově působil. „Hrál tady kdysi druhou ligu. Předtím byl třeba ve Vlašimi, ve Vršovicích i v Německu a ze Sparty se vrátil zase k nám. Bere nás skoro jako domácí tým a dlouhodobě k nám tíhne.“

Jak již Filip Koděra zmínil, Šanov před lety druhou ligu hrál, ale po třech letech se musel poroučet zpět do třetí. „První sezonu to bylo bez problémů, v druhé jsme vyhráli baráž, v té třetí jsme baráž prohráli. Měli jsme tým, se kterým jsme se měli udržet, ale museli bychom se vyvarovat výkyvů, které nás sem tam postihly. Doufám, že s tímto mančaftem se tam opět dostaneme a udržíme se tam co nejdéle.“

Kromě již zmíněných Štěpky, Koděry a Hejdy, bude společně o postup bojovat ještě Petr Vaculík.

Béčko KST Rakovník by rádo do divize

Možná nejstarším týmem na okrese je rakovnický Klub stolních tenistů Rakovník. Jeho předchůdce – Zbrojovka Rakovník, vznikl hned po 2. světové válce a hrával různé krajské soutěže, když v 60. letech v týmu působil například Zdeněk Brabec, který předtím reprezentoval i Československo. Na začátku devadesátých let tehdejší Lokomotiva dosáhla historického postupu do II. ligy, hned poté se oddíl stolního tenisu osamostatnil a v roce 1993 vznikl KST Rakovník.

Ten se v roce 1999 dočkal postupu do I. ligy, kterou však hned po roce opustil. V současnosti hraje III. ligu, do které vloni postoupil a při své premiérové účasti skončil na solidní čtvrté příčce, hned za Šanovem. Toto umístění by rád zopakoval v novém ročníku. „Chceme hrát v horní polovině tabulky, tedy do pátého místa. Soutěž zůstala z půlky stejná, nějaké týmy se obměnily, všechno z jižní Čech, takže úplně nevíme, co od nich čekat, ale když skončíme jako vloni, bude to dobré,“ řekl dlouholetý hráč KST Jan Přibík.

Rakovnické áčko získalo na hostování sedmnáctiletého Daniela Hýžu z TSM Kladno, který se připojí k osvědčenému triu Vorlíček, Pisár, Kettner. Stabilněji pak začne hrát i Pisár mladší. „To je naše největší naděje. Vloni byl šestým nejlepším mladším žákem v republice,“ řekl na adresu talentovaného stolního tenisty Přibík, který se naopak posune do béčka, jež hraje v krajském přeboru I. třídy. „S ním chceme postoupit do divize,“ netají vysoké ambice Přibík.

Kromě béčka hraje KP I. třídy ještě céčko, které by chtěli Rakovničtí v soutěži udržet. „Záchrana je jediným cílem. Chceme aby to bylo tak, že áčko bude hrát třetí ligu, béčko divizi a céčko krajský přebor první třídy a déčko KP dvojku, aby v každé soutěži byl jeden tým,“ přestavuje si ideální stav Přibík.

Kanoisté se chtějí stolním tenisem bavit

Třetím nejlepším týmem okresu byl v tomto roce KK Rakovník. Poslední sezony „kanoistů“ patří k nejúspěšnějším v historii klubu. Po vítězství v okresním přeboru I. třídy i Poháru Rakovnického deníku klub postoupil do KP II. třídy, kde hrál každoročně na špičce tabulky. V sezoně 2015/ 2016 vybojoval v play off postup a působí v KP I. třídy, ve kterém vloni jako nováček obsadil 6. místo.

Nejvýraznější posilou týmu je hráč se zkušenostmi z naší ligy i soutěží v Německu Pavel Štěpánek, dvojkou je dlouhodobě Jan Štengl, který v minulosti oblékal dres KST Rakovník i Šanova. Další kádr tvoří vyrovnaná čtveřice Libor Cír, Jiří Holý, oba dlouholetí hráči KK, Miroslav Koloc, který si do KK našel cestu přes Slavii Liberec, Lány, Sokol a Red Crayfish Rakovník, a Pavel Sušánka, jenž byl dlouholetou stálicí Sence. „I když máme v soutěži nejvyšší věkový průměr přes padesát let, vstupujeme do letošního ročníku opět s ambicemi hrát v polovině dvanáctičlenné tabulky a chceme si stolním tenisem dělat hlavně radost,“ přiblížil plán do nového ročníku Miroslav Koloc.