A právě tento výsledek zavdal příčiny k mnoha spekulacím. Češi skončili ve skupině na třetí příčce a ve čtvrtfinále a semifinále se tak vyhnou oběma zámořským celkům - Kanadě a USA.

„Určitě jsme takto nekalkulovali, i když je nám to podsouváno. Samozřejmě, že se cesta přes Řecko do semifinále může zdát lehčí, ale jak říkám, žádný kalkul v tom z naší strany nebyl. Možná podvědomí sehrálo svoji roli, ale chtěli jsme vyhrát i nad Portugalci,“ uvedl obránce českého národního týmu Jan Pospíšil z Rakovníka, který už ve druhém utkání v řadě nastupoval v první formaci.

Naši pozornost ale ještě ve čtvrtek poutali dva hráči reprezentační osmnáctky, která se utkala se stejně starými hráči Slovenska a ve které nastoupili novostrašečtí Jan Čížek a Štěpán Lev.

Přestože Češi odešli poraženi, výše uvedení útočníci nezklamali a mohou směle pomýšlet na vyšší mety. „Pro nás oba to byl velký zážitek. Navíc umocněný tím, že jsme v hale měli šatnu po českém hokejovém áčku.

Trenéři na ten duel pozvali převážně ročník 1994, aby si mohli hráče vyzkoušet pro příští rok,“ uvedli jednohlasně Jan Čížek a Štěpán Lev (na snímku) a také unisono dodávali: „Zúročila se nám všechna ta dřina, kterou už několik let podstupujeme, navíc to byla dobrá zkušenost. Oba bychom se totiž chtěli dostat na mistrovství světa dvacetiletých.“

Oba borci se také letos měrou vrchovatou podíleli na historickém titulu starších dorostenců Alpiqu Kladno. „Titul s Kladnem je to nejvíc, co jsme kdy v kariéře dokázali. Letošní sezona byla hodně dlouhá a náročná. V Alpiqu jsme už tři roky a tento titul je odměnou za kvalitní práci, kterou klub odvádí. Chtěli bychom zde vydržet minimálně ještě jednu sezonu,“ říkají opět unisono oba útočníci.

V otázce na účinkování v týmu dospělých se ale jejich odpovědi již mírně liší. „Zúčastním se letní přípravy s áčkem Kladna pod trenérem Kadlecem. Samozřejmě bych rád za první tým nastoupil, ale bude hodně složité a náročné se na soupisku probojovat. Uvidíme, co přinese čas,“ uvedl Štěpán Lev.

„Samozřejmě jsem přemýšlel o tom, zahrát si za první tým Alpiqu, ale spíše to vypadá, že budu nastupovat v příští sezoně na střídavý start v áčku Nového Strašecí,“ odpověděl Jan Čížek.⋌

JAN PROKOP