Jak a kdy vznikl rakovnický ragbyový tým?
Ragby začalo v Rakovníku vznikat již v roce 2009, kdy Kamil Hejda, tehdy hráč pražské Iuridici, začínal trénovat ragby v parku u MOA v Rakovníku. Tehdy ještě nebyl potenciál sestavit tým, ale několik z nás začalo hrát právě za Iuridicu Praha. Po roční odmlce, kdy v Rakovníku sílil zájem o tento sport, jsme začali s pravidelnými tréninky a společně za Rakovník se zúčastnili celorepublikového turnaje v plážovém ragby. Tehdy nás bylo okolo sedmi a už jsme nechtěli někam couvnout.
Přes zimu jsme trénovali v tělocvičně a postupně se k nám přidávali další hráči. V lednu tohoto roku jsme založili občanské sdružení a v dubnu jsme se stali právoplatným členem České ragbyové unie.
Kdo v současné době patří do týmu a kdo ho vede?
V současné době máme již kolem 20 hráčů v kategorii mužů. Předsedou týmu a zároveň hlavním trenérem jsem já. Při trénincích mi ovšem ještě pomáhají další dva bývalí spoluhráči z Iuridici, Kamil Hejda a Jiří Fůs. O administrativu se pak stará Michal Kratochvíl.
Nebyl problém sehnat hráče? Přeci jen je to netradiční sport…
Ano, především z důvodu, že spousta lidí má ragby zafixováno a spojeno s přílišnou agresivitou. Na obranu tohoto tvrzení říkám, že ragby je hra gentlemanů. Ti, co viděli náš první domácí zápas, mi jistě potvrdí, že nedochází k žádné zákeřnosti, nadávání si nebo surovostem. Hráči počítají s kontaktem, a tak k tomu také přistupují, podobně jako v bojových sportech typu boxu nebo MMA.
Netvrdím, že je jednoduché se v plné rychlosti někomu vrhnout pod nohy, ale ti, co se buď z náborových letáků nebo článků v novinách o nás dozvěděli, vždy s tímto aspektem hry počítali. Dodnes tvrdím, pokud máme na Rakovnicku mnoho fotbalových nebo hokejových celků, proč by tu nemohl být jeden ragbyový?
Jak probíhá jedna sezona ragby?
Klasická ragbyová sezona je podobná té fotbalové. Začíná v září a končí v červnu. Tzn. že soutěže se hrají na podzim a na jaře. Letní měsíce patří přípravě a soustředění. V zimě se pak piluje forma na jarní kola. Do toho ještě v letních měsících probíhá turnajovým způsobem soutěž v ragby 7´s, neboli hra o sedmi hráčích, která se po mnoha letech vrátila mezi olympijské sporty.
Máte v Rakovníku své hřiště na Zátiší, kde můžete hrát zápasy. Kdy vás budeme moci zase vidět?
V nejbližší době si diváci budou muset počkat až na konec srpna, kdy opět plánujeme další přípravné utkání. Přesný termín vám nyní ovšem neřeknu. Slibuji, že se to však naši fandové včas dozvědí na našich webových stránkách, z informačních letáků či vašeho Deníku.
Diváci přišli na první přátelák v hojném počtu, je to pro ně něco nového?
Zcela určitě, mnoho diváků přišlo ze zvědavosti a věřím, že jsme je nezklamali. Odehrál se zde velmi kvalitní a koukatelný zápas před velmi slušnou diváckou kulisou, kterou by nám záviděli i některé extraligové týmy. Byla ovšem trochu znát neznalost tohoto sportu, proto už pro příště plánujeme pro naše diváky malé překvapení k osvětlení pravidel.
Co je pro hráče tohoto sportu nejdůležitější? Jsou zvlášť hráči, kteří umí chytat, přihrávat, běhat, rvát se? Nebo musí hráč umět všechny dovednosti?
V současné době je trend takový, aby ragbista byl co nejvšestrannější a zvládal všechny dovednosti. Fyzionomické srovnání nalezneme pak třeba u sprintera na 100 m. Ovšem základní ragbyové rozdělení je na tzv. rojníky - spíše silovější a urostlejší hráče a útočníky - běhavé a mrštnější hráče.
Popište našim čtenářům hlavní posty v sestavě a práci na nich?
Za prvé musím říci, že v ragby každé číslo dresu znamená určitý post. Proto nedochází k určování si svých čísel dresu.
Rojníci:
1 a 3 - pilíř - nejsilnější hráči v týmu, stojí v první řadě při mlýnech, zvedači při vhazování autu, méně běhaví.
2 - mlynář - hráč první řady, mele balon v mlýnech, vhazuje do autu, zpravidla s vazačem vůdčí osobnost roje.
4 a 5 - druhá řada - nejvyšší hráči, méně běhaví, zvedači nebo skokani v autu.
6 a 7 - rváček - nejběhavější rojníci, výborní skládači, skokani v autu, částečně zastupují útočníky.
8 - vazač - běhavý rojník, zastupuje útok, určuje tempo mlýnu, s mlynářem vůdčí osobnost roje.
Útočníci:
9 - mlýnová spojka - vhazuje do mlýnů, nejběhavější, nejlepší přihrávka a nejlepší přehled o hře.
10 - útoková spojka - tvoří hru, určuje, co se bude hrát, komunikace s mlýnovou spojkou, výborný kopáč.
12 a 13 - tříčtvrtka - výborní a mrštní běžci, musí umět kopat, ale také dobře skládat.
11 a 14 - křídlo - zakončovatelé, nejrychlejší hráči, výborní skládači.
15 - zadák - jistí a doplňuje útok ze zadních pozic, dobrý kopáč, výborný přehled a příjem vysokých balónů.
Dá se české ragby srovnat se zahraničním? Jaké máte ambice?
V této době se zcela jistě české ragby se světovou špičkou poměřovat nedá. Už jen z toho důvodu, že naše extraliga je stále poloprofesionální soutěží. Spousta našich výborných hráčů sice odchází na plný úvazek převážně do Francie, ale i zde stále ještě hrají spíše druhou či třetí nejvyšší soutěž, které jsou výše než ta nejvyšší česká.
Co se týká nás, tak my bychom chtěli v příštím roce stabilizovat tým, rozšířit kádr a hrát tzv. nováčkovskou soutěž, která by měla od září vzniknout právě pro nejnovější týmy. Pokud se nám během příštího roku podaří dostatečně rozšířit kádr, máme ambici přihlásit Oblastní přebor, který hraje např. i už několikrát zmiňovaná Iuridica Praha.
Kdyby byl zájem ze strany mládeže, uvažovali byste o založení mladého týmu, nebo děti svou soutěž nemají?
Ano, určitě! Děti mají v ragby své soutěže už od 5ti let a my bychom rádi v našem klubu přivítali i mladší hráče. Pokud by se dala dohromady parta pěti až sedmi dětí, určitě by se s tím dalo již pracovat. Stejně tak se ale mohou hlásit i dívky. Přeci jen ragby je hravý sport pro každého. Všechny důležité kontakty a informace naleznou případní zájemci také na našem webu www.rakovnik.rugby.cz.