V osmnáctém dílu běžeckého seriálu se sešli závodníci, jak již uvedeno, v Rozdělově k poměrně náročnému krosu, který měl délku přesně čtvrt klasického maratónu, tedy 10 548,65 metrů. Náročná trať s počátečním krutým stoupáním na Kameňák, kde mnohým skutečně hodně pomohly fandovské cedule s mnohdy provokativními hesly typu „tak už to rozbal“ pod kopcem či radou „pořádně dejchej“ či „ještě kousek“ před vrcholem stoupání, pořádně prověřila síly jednotlivých závodníků.

V cíli byl nakonec poměrně očekávaně nestárnoucí veterán Josef Poduška z Kladna v čase 36,26 minuty, který kopcovitý čtvrtmaratón vyhrál již několikrát. Až daleko za ním byl rovněž veterán od 40 let Zdeněk Tůma také z Kladna (37,47) a teprve třetí byl vítěz nejmladší kategorie do 39 let Martin Bureš z Prahy (38,07 min.).

Mezi ženami excelovala rakovnická Gabriela Raková, podobně jako vítěz již veteránka, která zdolala trať za 44,48 minuty před druhou Soňou Rybáčkovou z Kladna, jež byla o minutu a půl pomalejší. Třetí v cíli byla velmi dobře běžící krušovická Lucie Růžková ve velmi dobrém čase 47,21 minuty.

Čtvrtou v pořadí starší ženské kategorie byla také zástupkyně našeho regionu Ivana Ryšavá z Rudy. Další dílčí souboje o umístění a také o body do „Poháru“ se odehrávaly samozřejmě i uprostřed startovního pole. Velký souboj svedli rakovnický Miroslav Stehlík s kladenským Pavlem Vinšem v kategorii od 40 let.

Stehlík v průběhu vedl a místo si uhájil, když Vinš nakonec závod nedokončil. Stehlík dokončil jako sedmý a získal na Vinše 12 cenných bodů. V kategorii od 50 let krušovický Josef Beránek (celkově třetí) znovu prohrál s vynikajícím Václavem Klosem z Kladna. Pavel Bříza z Řevničova získal do poháru jen 9 bodů, když se před něj tentokrát dostalo šest kladenských soupeřů přesto, že závod uběhl velmi dobře za 43,13 minuty.

Oba zmínění běžci stále vedou průběžné pořadí poháru, ale mocně se na ně tlačí jak kladenský Bohdal, tak samozřejmě Klos, který dosud ještě neprohrál. V kategorii od 60 let neměl rakovnický Sláva Pilík příliš mnoho soupeřů. Na start se jich přihlásilo dalších pět, rakovnický běžec dokončil druhý za plzeňským Janovým a až v posledním kilometru se mu podařilo předběhnout kladenského Chocholu a vydolovat přece jen 16 bodů do „Poháru“, který vede.

Poměrně úspěšní rakovničtí běžci si jistě ani zítra nenechají ujít příležitost bodovat a hlavně příjemně závodit na domácí trati, na běhu Rakovnická patnáctka. Závod bude letos odstartován z křivoklátského sportovního areálu Kolečko v neděli 29. srpna v 10,30. Cíl je před rakovnickým zimním stadionem a první z běžců by měl dorazit někdy po čtvrt na dvanáct.

Tradiční „patnáctka“ je nejdelším běžeckým závodem v rakovnickém okrese a také letos mu k dobré organizaci nejvíce pomohl grant města Rakovníka, dále pak stálí sponzoři jako Galanterie Marcela Šimůnková, Sport u brány a drobné ceny poskytl také Jindřich Sinkule. Důležitá je také pomoc rakovnického pivovaru. Značka Bakalář vždy byla jedním z velkých ikon tohoto závodu a i v létech hubených se alespoň nějakým způsobem závodu účastnila.

Také letos, kdy bylo nedávno vyměněno vedení pivovaru, jsou některé z cen pro nejlepší závodníky věnovány právě rakovnickým pivovarem.
Díky grantu města všichni účastníci obdrží upomínkový předmět a v po závodě je čeká občerstvení, na které přispěl senátor a také občasný běžec Marcel Chládek.

SLÁVA PILÍK