Hlavní závod MTB horských kol na 47 km připomínal nedávné Rakovnické cyklování. I jezdce jste mohli vidět znovu. Absolutním vítězem se stal Vlastimil Veverka (1:48:21). Z Rakovnicka na tom byl nejlépe Ladislav Bodó (Ramala), který skončil jedenáctý.

Dobře si vedl i Petr Špička (Ramala), který dojel 29. O dvě místa za ním přijel do cíle Josef Vorel z téhož klubu. Trať Jesenického surovce je součástí celoročního třicetidílného klání v Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka a má po nedělním těžkém krosu za sebou již čtyři pětiny. V běhu na 12 kilometrů se sešlo v kategoriích dorostu, žen a mužů téměř 80 závodníků. Přes ranní mlhu panovalo poměrně slušné počasí a závod se pořadatelům organizačně velmi vydařil.

V hlavním závodě na 12 kilometrů s velkou převahou exceloval teprve třiadvacetiletý benešovský běžec Matyáš Pokorný, který doběhl v čase 46,43 a od absolutního rekordu trati byl vzdálen jen několik vteřin. V nejmladší kategorii do 39 překvapili výbornými výsledky dva rakovničtí běžci, kteří se běžně závodů poháru příliš neúčastní. Jako čtvrtý v této kategorii doběhl devětadvacetiletý Zdeněk Hůla (Pytlisti Rakovník) v čase 49,06 min., šestý byl Jiří Kotlík (Ramala Rakovník) za 50,11.

Oba tak sebrali důležité body pro vedoucího běžce Poháru Pavla Břízu z Řevničova, který skončil sedmý (51,01) před rakovnickým triatletem Robertem Kindlem (51,50). Na 15. místě z 21 startujících doběhl v této kategorii ještě Luboš Knapp z Jesenice (62,02).
Rovněž v dalších, již veteránských kategoriích, měl rakovnický region své zástupce. Ve čtyřicátnících doběhl nejlépe Josef Vorel z Příčiny, který byl pátý za 55,05 min., desátý pak byl Milan Sunkovský (Pytlisti Rakovník) - 59,32 a za ním další rakovnický cyklista Ladislav Bodó (62,44) na 12. místě mezi 16 vrstevníky.

Jak je na běžeckých závodech Poháru často zvykem, nejvyšší účast se sešla v kategorii od 50 let (22 závodníků). Z regionálních běžců byl v této kategorii nejlepší Josef Beránek z Krušovic, který o šest vteřin uhájil své osmé místo před Petrem Špičkou (Ramala Rakovník) v čase 58,40 min. Další člen HK Pytlisti Rakovník Zdeněk Benedikt doběhl šestnáctý (62,57) a novostrašecký Karel Filip obsadil 20. místo časem 64,56 minut.

Na medailová umístění se dostali běžci z rakovnického okresu až v kategorii mužů od 60 let a také v ženských kategoriích. Zatímco rakovnickému Slávovi Pilíkovi kalil radost z dobrého času (57,38) fakt, že neměl ve své kategorii soupeře, ženy, i když běžely pouze jedno kolo, musely o své příčky více bojovat. Pro třetí místo si doběhla řevničovská Lucie Růžková, která časem 28,25 o pouhých osm vteřin porazila svou „pohárovou“ rivalku Soňu Rybáčkovou. Mezi ženami do 49 let byla třetí Ivana Ryšavá z Rudy (31,11).

Pořadatelé Jesenického surovce se letos vytáhli. Nejenže byl závod, stejně jako vždy, výborně připraven, ale pro nejlepší závodníky byly připraveny také nádherné poháry a zajímavé ceny. Na závěr celého slavnostního vyhodnocení předal hlavní organizátor celého Jesenického festiválku Saša Krško jako poděkování malé plakety těm, kteří mu jsou největší oporou při organizaci.

Rakovnické běžce čeká tedy již pouhých šest závodů, tím nejbližším je velmi populární terénní běh u hradu Křivoklátu. Malá Křivoklátská je na pořadu 5. listopadu a je organizována pro všechny kategorie včetně dětských. Začátek je po 9. hodině v křivoklátském sportovním areálu Kolečko. Hlavní závod na šest kilometrů by měl být odstartován v 11.20 hodin.

SLÁVA PILÍK