Hned dva závody v triatlonu se během těchto dní uskutečnily na Rakovnicku. Ten, který má své zázemí u rybníka Bucek, oslavil letos své dvacáté narozeniny.

„Před dvaceti lety, v době, kdy se v Čechách začaly triatlony objevovat, si Milan Hejda vyzkoušel zazávodit v Plzni a Litoměřicích. Pak ale přišla myšlenka uspořádat takový závod tady a vyzkoušet si, co vlastně vydržíme. Prvního ročníku jsme se vlastně zúčastnili jen my dva,“ zavzpomínal na počátky Buckova triatlonu Jiří Novák, který právě s Milanem Hejdou celou akci pravidelně připravují.

Ve druhém ročníku už společně s nimi stála na startovní čáře desítka kamarádů, později se začali přidávat další, kromě mužů začaly závodit i ženy a vytvořila se také kategorie seniorů, kde kromě těch starších borců s kratší tratí bojují ti, kteří si na elitní závod netroufají.
Celých osmnáct let měla trať stejný profil, až předloni se změnila.

„Je to důsledek stále hustějšího provozu na silnicích, protože závod se jede za plného provozu a to i po silnicích, jako je karlovarka. Tak jsme trať běhu i jízdy na kole otočili do protisměru a trochu upravili, jen plavání zůstalo tak, jako dřív,“ vysvětlil Jiří Novák. Tratě toho současného Buckova triatlonu jsou podle kategorií 1 km plavání, 52 km kolo a 9 km běhu pro muže, na ženy čeká 330 m plavání, 18 km kolo a 2 km běhu a senioři absolvují 330 m plavání, 36 km na kole a 4 km běhu.

Za ta léta už má závod i své legendy. Na ty si, právě při dvacátém výročí, vzpomněli i pořadatelé. „Legendám závodu jsme věnovali plaketu, především jako naše poděkování za účast a předvedené výkony. Dostal ji třeba Milan Soukup z Nového Strašecí, který se stal šestkrát vítězem, mezi ženami nejúspěšnější Jitka Nováková za svých dvanáct startů a v nich sedm vítězství, a také Milan Hejda, který vynechal pouze dvakrát a tedy má na kontě osmnáct startů,“ přešel k oficiálním výsledkům Jiří Novák.

Letos si v kategorii mužů nejlépe vedl Zdeněk Procházka z Teplé u Karlových Varů, který si s tratí poradil v rekordním čase 2:18:50, tedy o téměř devět minul rychleji, než všichni před ním. Za ním skončil jeho bratr Milan Procházka (Teplá) a třetí právě jeden z oceněných plaketou – novostrašecký Milan Soukup. Ženská kategorie se stala kořistí Julie Šimáčkové z Rudy, jejíž čas 52:17 také stojí za uznání. Za ní cílem proběhla Lucie Růžková a třetí pak Pavlína Maříková z Rakovníka. Kategorii seniorů nejlépe zvládl časem 41:20 Vladimír Černý z Nového Strašecí, jen o chvíli se zpozdila Hana Černá také z Nového Strašecí a třetí byl Jiří Kakos z Prahy.

Za zviditelnění stojí i výkon nejmladšího účastníka, třináctiletého novostrašečana Jana Veselého, který závodil mezi ženami a obsadil pátou příčku, a také nejstaršího borce, kterým byl dvaašedesátiletý Karel Valečka z Teplé, jenž si troufl na elitní trať mužů a dokončil ji jako dvanáctý. I oni vydrželi se všemi ostatními při večerním posezení s pečenou krůtou dlouho do nočních hodin.

„Jsem moc rád, že za dvacet ročníků nedošlo až na nějaké drobné odřeniny k žádným závažnějším zraněním nebo problémům. Musím také poděkovat Městu Nové Strašecí a společnostem Brain, Asped i Šnopa za podporu Buckova triatlonu, a také všem těm ochotným, kdo pomáhal s organizací, zapisováním a počítáním “ řekl závěrem Jiří Novák.