Letošní ročník závodníci ozdobili velkou účastí. Oproti loňskému roku se jich totiž sešlo téměř o dvacet více – rovných třiašedesát. Na startu bylo také deset žen, což historie „patnáctky“ rovněž pamatuje pouze dvakrát.

Historie

Populární závod na těžké kopcovité trati z Křivoklátu do Rakovníka se datuje roku 1979. Začala ho organizovat TJ Lokomotiva Rakovník, první ředitelkou závodu byla známá rakovnická tělocvikářka a výborná organizátorka Ivana Králová. Zahajovací ročník vyhrál shodou okolností strojvedoucí Vladimír Kocourek, velice úspěšný běžec mimo dráhu závodící za RH Praha. Přes určité „porevoluční potíže“ na začátku 90. let se podařilo závod nepřetržitou řadou dovést až k třicátému ročníku. Dlouhá léta již není ale organizován pod hlavičkou nějakého sportovního klubu. Mezi slavné závodníky minulé doby jistě patří účast reprezentantů či vynikajících běžců blízko reprezentační špičky. V roce 1985 vyhrál závod František Belšán, vynikající čas stanovil v roce 1988 výborný Milan Krajč (51,20), prvními v cíli byli například také Robert Žižka, Miloš Smrčka či Roman Skalský. Vůbec nejpočetnějším ročníkem se stal rok 1993, kdy „patnáctku“ vzali útokem běžci, kterým den předtím zrušili v Karlových Varech půlmaratón. Tehdy mezi stovkou běžců kraloval bulharský reprezentant Hristo Lubenov, který jen chybou svého manažera nestanovil nový traťový rekord (na „desítce“ ještě měl plus tři vteřiny), jež držel z roku předtím z emigrace se navrátivší druhý z dvojčat Klimešů Pavel. Jeho závratný čas 46,21 je tak již sedmnáctý rok traťovým rekordem a zatím se mu kromě Lubenova a Romana Budila (r. 1995 – 49,21) nikdo nepřiblížil.

Za zmínku k historii patří také „řádění“ dosud patrně nejlepšího běžce Rakovníka, vynikajícího Františka Pekaře, který má na svém kontě nejvíc vítězství v „patnáctce“ v řadě. K těmto čtyřem v letech 1981 až 1984 připojil ještě jedno další vítězství v roce 1986 ve svém osobním rekordu 51,22. Tehdy se pral hlavně se svým kolegou z oddílu Poldi Jiřím Klesnilem, který se dočkal až později trojnásobným vítězstvím v létech 1989 až 1991. Dalším regionálním vítězem se stal také dvakrát v roce 1996 a 1999 let původně fotbalista roztocký Lubor Lejske. V letech 2000 až 2002 dominoval Martin Wipler z Bíliny, který vyhrál třikrát v řadě. K výborným výsledků je možné řadit také nádherný čas Petry Havlové z roku 1993, jehož hodnota 57,13 min. je dosud platným traťovým rekordem. Havlová vyhrála patnáctku dokonce čtyřikrát, ovšem rekordmankou, která stojí v počtu vítězství vedle nejúspěšnějšího muže Pekaře je zatím stále Karla Mališová (dříve Kolenovská). Karla vyhrála šestkrát – naposledy vlastně nedávno v roce 2005 ve svých pětačtyřicíti časem 1:05,19 jako nejstarší mezi pěti účastnicemi.

Ovšem ani třicáté jubileum, ani velká účast závodníků neznamenaly letos útok na některý z traťových rekordů. Ty je možné ale atakovat jen v jubilejních ročnících, tedy jednou za pět let, kdy se „patnáctka“ koná na tradiční historické trati. V ostatních letech je volen začátek či konec závodu na bezpečnějším úseku se startem či cílem na křivoklátském sportovním areálu „Kolečku“, když místa startu se ob rok mezi sebou střídají.

Letos pomohli

Letošní závod byl velmi dobře zajištěn společnou péčí města Rakovníka a tradičních sponzorů, k nimž se přidali další. Díky městskému grantu, firmám Sport Šimůnková, Sport u Brány, Vacco Invest, Elektro Viola či pomoci, kterou věnoval Jindřich Sinkule a Marcel Chládek (také jeden ze startujících), bylo možno provést závod s určitou velkorysostí, včetně závěrečného předání cen třiceti nejlepších závodníkům a pohoštění gulášem pro všechny. Jubilejní čelenky a nátepníčky byly jistě dobrou připomínkou pro všechny, kteří se z Čech i odjinud (jeden startující byl cizinec) zúčastnili. Bezpečnosti závodu přispěla i účast doprovodného vozidla obvodního oddělení Policie ČR v Roztokách, díky kterému bylo zcela eliminováno riziko zvláště v počátku závodu při běhu početného pole běžců v silničním provozu. Přístupu Policie ČR patří nesporný dík.

Průběh závodu


Závod sám byl znovu ve znamení větší kvality starších běžců před mladšími. A to i přesto, že do nejmladší kategorie (max. 34 let) se přihlásilo na poměry „patnáctky“ neuvěřitelné množství 17 běžců. Vítězem se stal přesto běžec starší – pětatřicetiletý Jan Hřích z Mostu. Ten si vytvořil určitý náskok již v prvních metrech prudkého stoupání od druhého kilometru v serpentinách v Městečku a na metu pěti kilometrů, kde se měřil mezičas (měření dvou mezičasů je tradiční v Rakovníku a výjimečné v jiných podobných závodech – pozn. autora), již měl náskok třiceti vteřin před dvojicí dalších pronásledovatelů - pražským Jiřím Wallenfelsem (36 let) a kladenským Janem Poduškou (46 let). Právě Poduška svým výkonem a vítězstvím v kategorii C jen podtrhl fyzickou převahu veteránů nad „mladíky“. Až na osmém místě totiž metou „pětky“ probíhal „stařík“ mezi mladíky, také již čtyřiatřicetiletý Jan Tlustý z Kladna. Regionální prapor pomyslně nesl nad hlavou nejmladší běžec závodu – sedmnáctiletý Marian Mundok z Lišan, reprezentující tak výborně nejen náš region, ale také svůj mateřský klub Tepo Kladno. Mundok se stal v cíli také nejrychlejším z reprezentantů rakovnického okresu, když časem 58,53 doběhl celkově devátý a byl pouze o minutu stříbrný v nejmladší kategorii.

Účast velkého počtu běžců a zvláště pak velký počet zástupců z rakovnického regionu byla vůbec velkým překvapením pro organizátory. Patnáctky se totiž zúčastnilo plných třináct závodníků, kteří bydlí právě v „domácím“ prostředí. Z nichž zaslouží pozornost jediný cizinec na startu Thomas Fouchard, který pracuje v rakovnickém Valeu. Bohužel právě jemu ukázala „patnáctka“ svou odvrácenou tvář. Těžký profil trati poměrně mladého, teprve jednatřicetiletého závodníka právě ve stoupání Městečkem hodně zaskočil. Na pátý kilometr doběhl Thomas ještě svěží v polovině startovního pole (36.místo), ale následná krize jej poslala o 25 míst zpět. Také on ale doběhl do cíle (1:31,50) a organizátoři mohli konstatovat, že letos nebyl nikdo, kdo by závod vzdal.

Mezi ženami bylo v průběhu závodu také jasno. Nový běžecký talent okresu v bězích mimo dráhu Gabriela Raková ze Hvozda znovu prokázala svou sílu. Mezi deseti ženami rozdělených věkově do tří kategorií od začátku závodu vedla a na pátém kilometru měla před druhou v pořadí, veteránkou Karlou Mališovou náskok 33 vteřin. Závody protřelá Mališová se ale vzdát jen tak lehce nechtěla. Na rovinách od Míčů ke křižovatce na Nový Dům postupně zkracovala náskok Rakové až na 15 vteřin, na metě deseti kilometrů to bylo sice už dvacet, ale rozhodnutí přesto mohla přinést poslední pětka začínající prudkým seběhem ze Špičáku. Zde ale už zcela dominovala Raková, odvážně prolétnuvší nebezpečné více než kilometrové klesání a svou kvalitu prokázala i velkým finišem od koupaliště až na hřiště u sokolovny. Doběhla tak bezpečně o minutu a půl před Mališovou. Mezi velmi kvalitní výkony jubilejní „patnáctky“ se řadí jistě také výkon nestárnoucího Stanislava Kovárníka z Prahy, jenž vyhrál kategorii od 55 let ve výborném čase 1:03,59 hod. či lánského Jana Merunky (MK Kladno), který ve svých osmašedesáti letech vítězně zvládl náročnou trať za hodinu a osmnáct minu!

Závěr jubilea

Slavnostní vyhlášení bylo spojené také s tombolou, do které putovaly nevyzvednuté či zbylé ceny. Hlavní cenu vítězi předal Janu Hříchovi další z běžců, kterým byl Marcel Chládek, kandidující za náš region v blížících se volbách do Senátu ČR a který se podílel svým finančním darem na tom, že celá běžecká parta se mohla po závodě sejít u výborného guláše Pepíka Horáčka v hospůdce u volejbalových kurtů a v klidu popovídat mezi sebou o svých zážitcích z běhání. Poděkování obdrželi i pořadatelé, kterým většina běžců vyslovila uznání za hladký průběh závodu, jeho zabezpečení a rovněž za pohodu při závěrečné tombole.

Závodu přálo i počasí, bylo sice slunečno, ale chladný vzduch křivoklátských hvozdů znamenal pro závodníky, zvláště po vyběhnutí těžkých stoupání, příjemné osvěžení. Závodu přálo i štěstí. Osobní poděkování totiž patří paní Wasserbauerové z Bendovky, která den předtím, když hlavní organizátor značil trať, našla ztracené mobily a neprodleně a zcela nezištně zařídila, aby se okamžitě vrátily zpět do jeho majetku.

AUTOR: Sláva Pilík

Výsledky (v závorce umístění a čas dalších běžců z okresu Rakovník):
Muži kat. do 34 let: 1. Tlustý Jan (Tepo Kladno) – 57,53. (2. Mundok Marian – 58,53. 5. Šťastný Václav – 1:01,26 hod. 14. Filip Ladislav – 1:17,49. 15. Janko Lubomír – 1:17,53. 17. Fouchard Thomas – 1:31,50).
Kat. od 35 let: 1. Hřích Jan (SKP Most) 53,40. (9. Stehlík Mir. - 1:07,16. 11. Chládek Marcel - 1:18,20).
Kat. od 45 let: 1. Poduška Josef (MK Kladno) – 54,28. (8. Beránek Josef – 1:12,52).
Kat. od 55 let: 1. Kovárník Stanislav (AC Obora Hvězda Praha) – 1:03,59. (2. Pilík Sláva – 1:13,42. 6. Králíček Miloš – 1:28,17).
Kat. od 65 let : 1. Merunka Jan (MK Kladno) – 1:18,07.
Ženy kat. do 34 let: 1. Raková Gabriela (MK Kladno) – 1:06,27. (3. Růžková Lucie – 1:15,17)
Kat. od 35 let. 1. Alferyová Lenka (Sokol Královské Vinohrady) – 1:20,47.
Kat. od 45 let. 1. Mališová Karla (USK Praha) – 1:07,58.