Historie

Tento pochod navazuje na tradici tzv. Husových poutí, které probíhaly na počátku minulého století. Pořadateli těchto poutí byli sokolové a podařilo se jim uskutečnit celkem pětadvacet pochodů.  „Tyto poutě ale někdy ve dvacátých letech skončily. My, jako Klub českých turistů, jsme na tuto tradici navázali. Začali jsme u čísla dvacet šest, proto jsme se dostali rychle k padesátce. Podle našeho názoru je to tradice, která si zasloužila pokračování,“ vysvětluje vznik tradice a její pokračování předseda Klubu českých turistů Miloslav Rotport.
Tento pochod bývá dvou a vícedenní. Především záleží, jak vyjdou státní svátky vzhledem k víkendu. Pokud je prodloužený víkend, mají turisté pochod i více než dvoudenní. Bohužel pochodu, nazývaného Putování za mistrem Janem Husem, nebylo v minulém režimu příliš přáno.
„Politická situace nebyla těmto pochodům nakloněna. V roce 1989 měl Klub českých turistů zákaz uspořádat oficiální pochod,“ vzpomínal Miloslav Rotport.

Putování za mistrem Janem Husem nabývá na účastnické síle. Kromě turistů z celé České republiky na pochod zamířilo několik cizinců. „Letos to byl, dalo by se říci, mezinárodní pochod. Letošního ročníku se zúčastnili i čtyři turisté ze zahraničí. Jeden z Německa a tři z Polska,“ přiblížil startovní listinu předseda klubu.

Sobotní túra

Sobotní pochod byl zaměřen na zříceninu hradu Krakovec, čímž byla vlastně naplněna i tradice Putování za mistrem Janem Husem.
Pochodu se celkem zúčastnilo 220 turistů. Na nejdelší trasu, která měřila rovných padesát kilometrů, se vydalo celkem čtrnáct odvážlivců. Na úsek dlouhý 37 kilometrů vyšlo devatenáct turistů. Na trasu dlouhou 21 kilometrů vyrazilo celkem 34 lidí. Největší zájem byl o trasu dlouhou 15 kilometrů. Ta vedla z Rakovníka na zříceninu Krakovce, zpět se jelo autobusem. Počet turistů se vyšplhal na 94 přihlášených. V okolí Rakovníka brouzdalo po turistických stezkách 33 lidí. „To byli po většinou rodiny s dětmi či teprve začínající turisté,“ upřesnil Miloslav Rotport. Další skupinou byli zejména cykloturisté, kteří si museli trasu naplánovat podle svého gusta a vyrazili v počtu 26 zúčastněných.

Nedělní program

Druhý den byly naplánovány kratší trasy, 10 km a 20 km, neboť se končilo přesně ve čtrnáct hodin. První a zároveň kratší cesta vedla z Rakovníka do Olešné a nazpět a zúčastnilo se jí 44 turistů. Na delší pochod, který vedl stejně jako ten kratší do Olešné a pokračoval dále do Lužné a zpět do Rakovníka, si trouflo 20 odvážlivců. A pak zde byli i tací, kterým se to zdálo málo, a tak si naplánovali delší vycházku.
„V neděli vyrazilo na trasy celkem 78 lidí. Celý pochod byl podpořen grantem města Rakovníka a je konán ve spolupráci s Lokomotivou Rakovník, protože Klub českých turistů je vlastně její součástí. Děkujeme dalším sponzorům, jež nám pomohli finančně. O pitný režim se postaraly pivovary a suvenýry pro účastníky pochodu zajistila další rakovnická firma,“ dodal závěrem předseda Klubu českých turistů Rotport.