VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvarůžek: Na nic jiného, než na play-out nemyslíme. Chceme se vyhnout baráži

Rakovník /ROZHOVOR/ – Suverénovi loňského ročníku první ligy – rakovnickým hokejbalistům, se vstup mezi hokejbalovou smetánku zrovna dvakrát nepovedl. Nikdo sice nečekal žádné zázraky, ale 17 bodů z 13 zápasů a hlavně téměř 80 inkasovaných branek není zrovna lichotivá vizitka. To ví i hrající trenér Martin Tvarůžek, který mužstvo v průběhu sezony opět přebral. Hlavními příčinami neúspěchů jsou podle něj špatná tréninková morálka a nedostatečně silný kádr zejména na začátku soutěže.

6.1.2017
SDÍLEJ:

Rakovničtí hokejbalisté rozdrtili SudoměřiceFoto: Josef Rod

Ve podzimní částí premiérové sezony mezi hokejbalovou elitou jste získali ze 17 zápasů pouze 13 bodů a na poslední Most, který má oproti vám 4 zápasy k dobru máte náskok pouhé tři body. S tímto stavem asi spokojen nejste…
Je to bída. Na druhou stranu s kádrem, jaký jsme měli hlavně na začátku k dispozici, to o moc lépe dopadnout nemohlo. Já už jsem to Sykymu, který měl tým na starosti, říkal, že došlo k podcenění faktu, že hrajeme extraligu. Nesehnali se hráči, byla nějaká zranění, někdo na to neměl, někdo nechodil trénovat a takto se to vykrystalizovalo s tím, že sestava byla na začátku sezony horší, než vloni v národní lize. Od toho se pak odvíjely výsledky a zde vidím hlavní důvod neúspěchů.

Během října jste se dokázali zvednout, ve třech utkáních po sobě jste získali 8 bodů, poté však pokračovala výsledková krize…
Když jsme se konečně domluvili s Kertem a dali nám svolení, že za finanční obnos u nás mohou hrát Luďa Hradecký s Lukášem Myslivcem, tak jsme se konečně zvedli, porazili jsme v důležitém utkání Most, pak převezli z východu ze Sudoměřic a Hradce pět bodů, což asi nikdo nečekal. Pak nás ale srazila domácí prohra s Alpiqem, poté jsme zajížděli do silné Plzně kde jsme schytali debakl a už se to opět vezlo.

Jednou z příčin neúspěchu je i hra v oslabení, která vám vůbec nešla…
To je pravda. Hodně markantní to bylo v zápase s Plzní, kde si s námi její zkušení hráči dělali, co chtěli. Přitom to bylo dobře rozehrané, ale kvůli zbytečným vyloučením jsme to doma projeli a v Plzni to bylo ještě horší. Hráli sedmkrát přesilovku a pokaždé ji potrestali. U nich byl větší rozdíl hlavně v tom, že se hrálo na plastu, na který jsou zvyklí a navíc mají přesilovky opravdu špičkově sehrané. Početní výhody rozhodovaly také v Ústí a na Kertu, kde nás však opravdu přehrávali a my jsme nestíhali. Přesilovky a oslabení v extralize rozhodují a nám nešla ani jedna činnost.

Je pravda, že vám se hra v početní výhodě moc nedařila a nedostávali jste se ke své typické hře, jako tomu bylo v první národní lize…
Na to je jednoduchá odpověď. Přesilovky neumíme proto, že se nesejdeme na tréninku a pak je nemáme natrénované. Třeba Syky (Milan Sýkora starší, pozn. redakce), který dával góly z červené na to nyní nemá čas. On tam hrabe mráčky, místo aby to tam hodil příklepem. V národce to šlo, tam měl pár vteřin na zamíření a trefil to, v extralize však vždy u něho hráč byl a buď to vypíchl a ještě jsme inkasovali, nebo nastřelil hráče před sebou. Nemusel to být ale jen Syky, zkoušeli jsme i jiné varianty, ale vždy nám scházela rychlost.

Celkově se mi zdálo, že vám chyběla i větší přímočarost…
S tím musím souhlasit. Také jsme si říkali, že míček honíme hodně po rozích, držíme balonek, ale nic z toho není. Musíme se z toho poučit do jarní fáze.

V závěru podzimní části vám vypomáhal trenér kladenského dorostu Josef Moravec, který k vám jezdil jednou týdně na trénink a vedl vás i v zápasech. Budete vaše spolupráce pokračovat i na jaře, nebo sháníte nového kouče?
Zůstaneme u této formy, která na konci fungovala. Pepa bude dál jezdit na tréninky a nějakým způsobem nám pomáhat. Teď už nemá moc cenu na tom něco měnit.

Během sezony vám ale hlavní trenér, který by se věnoval jen koučování citelně chyběl…
Byla to jedna z příčin neúspěchu, víme o ní. Ale když jsme vyhráli národku, byli jsme v nějaké euforii… Samozřejmě nikdo nečekal, že budeme v extralize vyhrávat, ale byli jsme rádi, že to Syky vzal, neboť my jako Rakovník žádnému renomovanému trenérovi nemáme co nabídnout, maximálně mu dát na cesťák. To platí i u hráčů. Přestože jsme sehnali nějaké sponzory, více nám přispělo i město, pořád to asi není dostačující na extraligu. Je těžké sem nějakého top hráče či top trenéra sehnat.

Na druhou stranu jste si během podzimu ztěžoval i na tréninkovou morálku a s tou se něco dělat dá…
Ono je strašně těžké ty lidi donutit. Nechci aby to vyznělo špatně, ale když jsou si v Rakovníku hráči jistí, že budou hrát, neboť není nikdo schopnější, který by je nahradil, mají to v hlavě a pak si řeknou: je čtvrtek, na trénink se vykašlu a přijdu až v pátek, řeknu, že mě něco bolelo, nebo jsem byl déle v práci. Takto mi to připadá. Jenže v devíti lidech přesilovky nenatrénujeme.

To vy jste jako bývalý hráč Kladna zažil jinou tréninkovou morálku…
Když jsem hrál několik let na Kladně, bylo to úplně o něčem jiném. Kdo nebyl na tréninku, vypadl kvůli zranění, práci, či škole, tak se musel do sestavy pracně probojovat a na začátku prostě nehrál. To u nás udělat nemůžeme, protože nemáme dvacet kvalitních hráčů, ale třeba jen 12 a ti budou hrát vždycky a ještě se modlíme, aby vůbec přišli. V tom je zakopaný pes.

S tím souvisí i úroveň vašeho béčka, které po druhé národní lize hraje nyní Oblastní kladenskou ligu, kde je až na posledním místě a nemůžete tedy doplňovat A-tým…
Já už jsem to béčku tolikrát nabízel, aby fungovala větší spolupráce. Měli jsme se scházet v úterý, tedy z kraje týdne, když jsou všichni v práci nebo ve škole a je nás tedy méně. Říkal jsem jim, ať přijdou a zatrénují si s námi. Tréninky by se rázem zkvalitnily – dalo by to něco jim, my bychom nemuseli hrát pouze bago, nebo střílet na bránu, ale minulo se to účinkem.

Limitující je také absence dorostu…
To je pravda. My teď máme velmi dobré starší žáky, kteří do toho jednou dorostou, ale v současnosti je tu pět let díra. Až budu starý, tak se do áčka možná dostanou, pokud u toho zůstanou.

Přejděme k jednotlivým zápasům. Které hodnotíte nejpozitivněji?
Těch zase tolik není, ale dobře jsme hráli z kraje sezony na Kladně. Kladno ještě nebylo tolik sehrané a do třetí třetiny jsme se prali o výsledek. Dobrý byl následující zápas s Ústím, který jsme mohli vyhrát v základní hrací době, ale nepadali nám tam ani ty nejvyloženější šance. Výhra proti Mostu byla relativně jednoduchá, oni byli opravdu slaboučcí. Výhry v Hradci a Sudoměřicích byly překvapivé, dobře jsme zahráli i doma proti Sudoměřicím.

Zmínil jste, že jste zahráli dobře na Kladně, přesto jste nakonec 4:0 prohráli. Jaké prohry vás vůbec mrzí nejvíce?
Když přišli Luďa s Lukášem, hra se zlepšila, odehráli jsme ještě dobrá utkání s Kertem i Kovem, kde to ale zvonilo a spoustu šancí jsme zahodili. Ještě předtím na Kovu jsme měli také vyhrát. Nám se sice tolik nevedlo, ale ani soupeř nehrál nic moc. V těchto zápasech jsme na body měli a kdybychom dnes měli o čtyři, pět bodů více, vypadalo by to trochu jinak.

Zmínil jste tři těsné prohry, ostatní však byly debakly…
Většina proher byla spíš debakly, což bylo špatné. Často jsme dostávali sedm, osm gólů, desítku na Kertu… Pořád jsme byli dole a nemohli jsme se z toho vyhrabat. Přitom soutěž je velmi vyrovnaná, Sudoměřice třeba vyhrály na Kladně nebo Kovu a my je dvakrát porazili, u nás rozdílem dvou tříd. Kovo, kterému jsme byli vyrovnaným soupeřem, vyhrálo nad Kladnem… Týmy kolem nás však tolik gólů jako my neinkasovaly.

Roli tedy hrála určitě i psychika…
Určitě hrála. Když v Plzni prohráváte po první třetině o pět gólů a třeba v Ústí inkasujete z prvních tří střel tři góly, tak je pak po zápase.

Jak byste ohodnotil výkony brankářů?
Abych řekl pravdu, tak nic moc, stejně jako od všech ostatních hráčů. Vloni nás Leoš vyloženě držel, měli jsme tam rovněž zápasy, kdy jsme nic nehráli a on to vychytal, ale letos tomu tak nebylo.

Kdo vás naopak příjemně překvapil?
Jednoznačně Milan Sýkora mladší. Chodí na tréninky, maká na sobě, má super střelu a velký potenciál, navíc je to skromný kluk. Kromě toho odehrál bez jednoho všechna utkání, dal čtyři góly a to jich mohl dát mnohem více. On se do šancí dokáže dostat, je rychlý, dravý, má výbornou střelu a doufám, že na sobě bude stále pracovat. Na konci ledna ho čeká kemp reprezentační dvacítky, akorát je na můj vkus až moc zakřiknutý, měl by si více věřit, těšit se na ten kemp, prodat tam svoje schopnosti a zdravě si zvednout sebevědomí.

Rozdíl mezi extraligou a první ligou je znatelný, v čem je vůbec největší?
V první řadě určitě v rychlosti, to je bez diskuze. Velký rozdíl je také v kondiční připravenosti. Je vidět, že když týmy jako Kladno, Plzeň, Pardubice mají natrénováno, dokážou vás pěkně přitlačit. Třetím rozdíl je v tom, že když se dostanou tito hráči do šance, tak jí dokáží proměnit. Nám ten klid v koncovce chybí.

Chystáte nějaké posily?
Nějaké hráče jsme kontaktovali a je to ještě otevřené. Konkrétně se jedná o kvalitního beka z Kladna – Šimona Míku, na kterého jsem dostal doporučení, ale ten hraje ještě hokej v krajské lize a řekl nám, že kdybychom ho kontaktovali před sezonou, dal by přednost hokejbalu, neboť ho má radši. Teď to však bude složitější a nesmí se mu krýt zápasy. Další dva hráči jsou útočník Javůrek z Junglu a bývalý hráč Alpiqu Honza Šťastný. Doufám také, že bude více nastupovat Kuba Hildebrant, jenž hrál v Junglu.

Oslovíte také nějaké hráče z Nového Strašecí?
Mluvili jsme o tom s Honzou Pospíšilem, nějaké hráče bychom mohli zkusit, proč ne. Dva, tři hráči by na to měli, navíc to mají kousek. Otázkou je, zda by je Strašecí uvolnilo, letos totiž mají dobrou sezonu, hrají o play off, uvidíme.

Budou i nějaké odchody?
K dispozici nebude Míra Polívka, nevíme, zda udržíme Pražáky, ale rádi bychom je udrželi a zapracujeme na tom.

Jak bude vypadat zimní příprava?
Zimní přípravu má na starosti Ondra Suchý, který má tréninky na fyzičku v malíčku. Začínáme již nyní, budeme chodit do tělocvičny, do posilovny, běhat. Máme docela dlouhou pauzu, začínáme až 18. března a pak už to musíme nějak doklepat.

Sezonní cíl je asi jasný, a to neskončit poslední?
Třináct bodů není mnoho, pořád však máme tříbodový náskok na Most, který má sice nějaké zápasy k dobru, ale stále se ještě můžeme zachránit. Čekají nás tři klíčové zápasy – s Hradcem, v Mostě a Letohradu, bude to sice velice těžké, ale pokusíme se vyválčit co nejvíce bodů a neskončit na posledním místě, abychom se vyhnuli baráži. Na nic jiného, než na play out ani nemyslíme.

Takže vám reálně hrozí sestup? Na začátku sezony měla být soutěž uzavřená…
Už je to zase jinak, situace se ve svazu mění každou chvíli. Týmy od 9. do 11. místa budou hrát play-out, každý s každým dva zápasy a ten kdo skončí poslední, půjde do baráže. V baráži se hraje na dva vítězné zápasy s mistrem národní ligy. Pokud tedy uhrajeme ve zbývajících zápasech dost bodů, budeme mít play-out o něco klidnější. Pořád je tedy o co hrát.

Autor: Josef Rod

6.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 20 000 Kč

Mzdoví účetní Mzdoví účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:příspěvek na stravování, kurz AJ., Kontakt: tel. 734443573 nebo e-mailem martin.simek@permon.cz. Pracoviště: Permon s.r.o., 270 23 Křivoklát. Informace: Martin Šimek, +420 734 443 573.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný dělník/dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Možnost zajištění ubytování., Kontakt: tel. 602550660 nebo e-mailem vafservice@email.cz. Pracoviště: Vaf logistics service s.r.o. - pracoviště, U Pivovaru, č.p. 1, 270 53 Krušovice. Informace: František Vágner, .

Výroba - Provozní pracovníci Pokojská. Požadované vzdělání: 80 Kč

Provozní pracovníci Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MOŽNOST ZKRÁCENÉHO PRACOVNÍHO ÚVAZKU., Hrubá hodinová mzda dle praxe., Kontakt: tel. 776130309.. Pracoviště: Ivana císařová-restaurace nad hradem, 270 23 Křivoklát. Informace: Jiří Císař, +420 776 130 309.

Gastronomie - Restaurace u Jelena Křivoklát 30 000 Kč

Restaurace u Jelena na Křivoklátě hledá kuchaře nebo kuchařku. Krátký a dlouhý týden. Strava a ubytování ve službách zdarma.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve svahu naproti železniční zastávce Chlum hořel les. Hasiči povolali vrtulník s bambi vakem.
AKTUALIZOVÁNO
3

Les budou do sobotního rána hlídat Pavlíkovští

Hned po posledním vítězném míčku propukly oslavy, které řídil nadšený Václav Hejda (vpravo).

Mysleli jsme si, že postup je zakletý, ale dokázali jsme to, jásal Hejda

Rakovničtí sokolové předvedou zítra své skladby na všesokolský slet

Rakovník – Rakovničtí sokolové pořádají zítra v rakovnické sportovní hale Sokolský slet. V červenci pak budou vystupovat na XVI. všesokolském sletu v Praze na Edenu.

Tatranští válí. Po Brodu a Hostouni si po penaltách poradili i s Ostrou

Ostrá – Jaro tatranským fotbalistům svědčí, alespoň tedy jeho první polovina. Stejně jako v loňském ročníku začínají být postrachem špičkových divizních týmů. Po přesvědčivé výhře nad Českým Brodem a vydřeném vítězství v neoblíbené Hostouni se z vítězství, ač pouze dvoubodového, radovali i ve středeční dohrávce na hřišti třetí Ostré.

Literární dobrodružství v Tylově divadle

Rakovník - Čtvrteční dopoledne patřilo na jevišti Tylova divadla protagonistům dramatizace knihy Odpad od Andy Mulligana, kteří přijeli v rámci dalšího dílu Listování za žáky základních a středních škol.

Hnutí ANO vymění dva své zástupce v krajském kontrolním výboru

Střední Čechy – Změnu ve složení krajského kontrolního výboru budou za týden schvalovat středočeští zastupitelé. Z jeho 15 členů podali rezignaci dva ze zástupců hnutí ANO, které kraji nyní vládne v koalici s ČSSD za podpory KSČM.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT