Na evropských turnajích se občas potkáváte i s Čechy, podporujete se navzájem?
Určitě ano. Většinou spolu absolvujeme cvičná kola a po závodě spolu jdeme třeba na večeři. Určitě je lepší, tam být s někým, s kým si můžete popovídat. Já třeba nerad řeším golf mimo hřiště a snažím se spíš vypnout. Je ale těžké, najít někoho, s kým bych mohl řešit jiné téma. Speciálně Mrůzek třeba nemluví o ničem jiném…

Turnajů v Česku jste odehrál pouze několik. Například v Berouně jste ale sahal po vítězství, které vám nakonec uteklo v posledním kole, co se tam stalo?
Vždycky mi k tomu nějaký ten kousíček chybí. Nevím, zda je to nevyhraností, protože to hraji poměrně krátkou dobu a s kýmkoliv se bavím, tak se dozvídám, že to hrají od malička a nevěnují se v podstatě ničemu jinému. Věřím, že až odehraji turnajů více, větší úspěch se konečně dostaví.

Jaké máte mezi českými golfisty vztahy?
Podpora tam určitě je, ale je tam samozřejmě i nějaká rivalita, která tam být musí. Jsou takoví, kteří vám to přejí víc, s některými bych dovolenou rozhodně trávit nepotřeboval, ale partu máme dobrou. Pokud hraji turnaje v Česku, je to pro mě trochu oddechovka. Ne, že bych je hrál nějak laxně, ale jsem rád, když si pak mohu jít s kluky někam sednout. Některé znám x let, ale oni třeba na evropské turnaje moc nejezdí, tak jsem rád, že se s nimi vidím alespoň na českém turnaji.

Jak vnímáte zvýšený mediální zájem o vaši osobu?
Zatím to nějak neřeším, zase tak velký zájem o mě není. Spíš se to snažím užívat a to, že se někdo přijde podívat na turnaj, byť i na český, je super. Jsem rád, že lidé se dívat chodí, i když by se mohlo pro propagaci dělat víc, aby se golf dostal i mezi širší veřejnost. Ještě pořád to často funguje tak, že se na tento sport dívají lidé skrz prsty jako na sport smetánky. Samozřejmě jsou tam i hráči, kteří říkají: mám hole za tolik a hraji za tolik, ale pokud si někdo chce v dnešní době golf zahrát, je to pro něj lacinější, než třeba tenis.

Za loňský rok jste se v anketě Golfista roku umístil mezi profesionály na druhém místě. Myslíte, že svoje postavení nyní vylepšíte?
Já to zase tolik nesleduji a nepřikládám tomu velkou váhu. Pokud bych se ale měl podívat ne letošní výsledky a srovnat je s ostatními, myslím si, že někteří kluci by si vyhrát zasloužili víc.

Mezi amatéry se vysoko umisťoval také Zuska, student z rakovnického gymnázia. Sledujete ho?
Určitě o něm vím. Ten chce jít na univerzitu do Ameriky. Myslím si, že pro něj jako mladého kluka je tato možnost perfektní. Dostane se na zajímavou školu a navíc je v těchto univerzitách neskutečné zázemí, školy mají i vlastní letadla.

Myslíte si, že je český golf na vzestupu?
Určitě ano. Výsledky Čechů na jednotlivých turnajích se zlepšují a přicházejí první vlaštovky. Není to jen moje šestnácté místo ve Finsku, ale i Mrůzek měl několik dobrých výsledků, Matuš byl vysoko umístěn v Progolf tour, amatérští kluci hrají také dobře. Já si myslím, že je jen otázkou času, kdy se některý z nás bude prosazovat na Evropské tour a dostane se třeba i do Ameriky.

Je to i vaším snem, dostat se do Ameriky?
Abych pravdu řekl, mě ta Amerika ani moc neláká. Nejdřív bych rád dobyl Evropu a pak uvidíme (s úsměvem).

Máte nějaká svoje specifika, třeba oblíbenou hůl?
Určitě, myslím si, že každý má svoji oblíbenou hůl, se kterou se mu hraje lépe a které věří více než ostatním. Já třeba mám oblíbenou trojku dřevo nebo putter. Jinak se ale snažím, abych měl rád všechny hole stejně a aby všechny šlapaly, jak měly.

Máte i oblíbený druh hřiště?
Preferuji spíš užší hřiště mezi stromy, kde člověk musí víc mířit a hrát si s trajektorií letu míčku. Není to jen o tom, naprat to co nejvíc dopředu, ale musíte být kreativní, což se mi na tom líbí.

Jaké máte největší slabiny?
Poslední rok a půl mě trápí krátká hra kolem greenu. Takové ty přihrávky z 30 metrů. To mě teď brzdí nejvíc. Letos jsem ale celý systém trochu překopal a už to začíná pomalu fungovat. V tréninku už to šlape docela dobře, ještě to přenést na hřiště.

Jak vůbec vypadá váš trénink?
Trénink se dá rozdělit na dvě části. Jedna je hra na hřišti a druhá je pilování techniky. Technika se trénuje na nízko střižených plochách, kde puttujete a chippujete až do zblbnutí. Krátké hře se musíte věnovat tak ze 70 procent, neboť dvě třetiny úderů, která hrajete na závodech, jsou krátká hra. Tam je pak velký rozdíl, jestli dáte ránu z několika metrů na jednu, či na dva pokusy.

Podařila se vám letos nějaká pěkná rána, třeba i z několika desítek metrů?
Určitě ano. Jelikož toho odehrajete takové kvantum, tak někdy to třeba z dvaceti, třiceti metrů spadne. Letos se mi tedy nepovedla žádná holinka (hole in one), ale z takových 120 metrů už jsem se tento rok trefil. To ale musí být nejen perfektní rána, ale musíte mít i trochu štěstí.

Kolik vám golf zabere času?
Jelikož tento sport beru jako moje zaměstnání, něco jako kdybych si založil vlastní firmu, tak k tomu i tak přistupuji. Pokud člověk chce, aby ta firma byla úspěšná, musí tam být také od rána do večera, takže se snažím toto dodržovat. A to nejen pokud jsem na hřišti a trénuji golf, ale i co se týče kondiční přípravy či mentálního cvičení. Snažím se tedy golfu věnovat maximum času. Řekl jsem si, že tomu dám 5 let a buď se to někam posune, nebo skončím. Pokud bych se po pěti letech nikam nedostal a trápil bych se s cuty, nemělo by to smysl. Stojí to dost peněz i úsilí takže doufám, že se během této doby posunu dál.

Takže na uživení rodiny to zatím není?
Zatím jsem rád, že uživím sám sebe a že můžu tyto turnaje objíždět, ale nechtěl bych v této situaci být i za pět let.

Máte nějaký vzor? Třeba Tigera Woodse?
To, co dokázal udělat pro golf, jak ho zpopularizoval, to je neskutečné, ale spíš se mi líbí Justin Rose nebo Jason Day. Třeba zrovna ten Justin Rose je podle mě nejlepší hráč na světě, dokáže se pořád umísťovat mezi nejlepšími. On je tedy můj vzor a jednou bych chtěl také docílit toho, hrát třeba 10 let na vrcholu.

Máte už nějaký plán na příští rok?
Vyloženě fixní plán nemám, neboť některé evropské turnaje nedaly kalendáře k dispozici. To bude až někdy na konci prosince. Mám ale v plánu jet v zimě Progolf tour, což je asi osm turnajů v Maroku. Challenge tour startuje až v březnu, takže si ty turnaje rozvrhnu až později, ale mám opět slíben start v Albatrossu na Eurepean tour, no a tyto turnaje opět doplním nějakými českými.

Za čtyři roky bude letní olympiáda v Tokiu. V případě, že u golfu zůstanete, by to byla docela lákavá možnost…
Já doufám, že se na ní podívám. Když jsem viděl, kteří kluci se dostali na olympiádu a co jim k tomu stačilo… Třeba vyhráli jeden turnaj Challenge tour, měli pár slušných umístění a zahráli si na ní. Takže si myslím, že to není úplně nereálné a pokud by se to podařilo, bylo by to něco neuvěřitelného.

Kromě golfu jste ještě nedávno hrál také druhou ligu ve stolním tenise za Šanov. Zapinkáte si ještě občas?
Rád bych si ho občas zahrál, ale je strašně těžké, spojit to s golfem dohromady. Času je málo a nerad prohrávám s hráči, které bych v případě tréninku porážel. Proto ho už hraji pouze rekreačně, ale úplně jsem na něj nezanevřel. Kromě toho si občas zahraji i tenis, squash, v zimě chodím na běžky, takže to není jen o golfu. Myslím si, že pokud se člověk věnuje více sportům, je to lepší pro danou specializaci.