Narozeninová pětka měla už sedmé výročí a vznikla, jak mi potvrdil kamarád, organizátor, ale také běžec Karel Kozel, tak trochu z „hecu“. „V roce 2004 jsme slavili já a Vašek Hons padesát let, on v lednu a já v květnu. Udělali jsme na Sletišti posezení a při té příležitosti také běh na jednu desetinu těch našich slavných narozenin. No a pořád pokračujeme,“ řekl Karel, který „Pětku“ v pátek organizoval.

Závod sám byl i přes svou nepříliš dlouhou vzdálenost od startu do cíle nejtěžší krosovou zkouškou letošního roku. Do lesoparku Lapák, kde se pětikilometrový běh konal, totiž ještě slunce příliš nevstoupilo, a tak běžci probíhali nejen na suchém povrchu, ale mnohde v hlubokém blátě a také na silné a změklé vrstvě firnu, ve kterém se ztratil jakýkoliv odraz. Do cíle tak všichni závodníci doběhli notně zmazáni od stříkajících bahenných krůpějí.

Mezi všemi byl nejrychlejší kladenský Josef Poduška, který tak velmi příjemně oslavil svůj svátek. Byť již veterán, nechal za sebou všechny mladíky a zvítězil před rovněž již veteránem Fikesem (Kladno). Až za nimi byl vítěz nejmladší kategorie, jedenadvacetiletý Bureš z Prahy těsně následován karlovarským Švejdarem.

Z běžců rakovnického regionu, kteří soupeří také o body do Poháru, se zúčastnilo Narozeninové pětky osm a vedli si se střídavými úspěchy. Nejrychlejšího času z rakovnické enklávy dosáhl v Kladně Miroslav Stehlík, který časem 19,27 minuty dosáhl na čtvrté místo mezi 13 soupeři v kategorii od 40 let.

Dalším „rychlíkem“ byl Pavel Bříza (kat. do 39), který časem 19,47 skončil uprostřed čtrnáctičlenného startovního pole. Přestože do Poháru získal jen jedenáct bodů, udržel si průběžné první místo v tomto hodnocení.

Další vedoucí závodník Poháru Josef Beránek, běžící v nejpočetněji zastoupené kategorii od 50 let, měl silné soupeře a celý závod nebylo rozhodnuto, jak si Zámiš, Slavík, Doležal a právě Beránek body rozdělí. Nakonec je všechny dělilo v cíli jen 22 vteřin. Náš zástupce doběhl v čase 20,54 na pátém místě a bral do Poháru 13 bodů.

Překvapení se zrodilo v kategorii od 60 let, kde soupeřilo celkem šest závodníků. Zde vyhrál o více než minutu před berounským Mikolášem rakovnický Sláva Pilík a právě tomuto svému soupeři vrátil porážku z Dubí. Třetí skončil kladenský Chochola.

V ženách při neúčasti Rakové bojovaly z našeho regionu dvě, z nichž lepší byla Lucie Růžková z Krušovic. Z osmi účastnic závodu doběhla v čase 23,40 na druhém místě, když nestačila jen na favorizovanou Rybáčkovou z Kladna (22,00).

Výsledky dalších závodníků rakovnického regionu: Hoffman (19,50 - kat. do 39, 8. místo), Filip (23,32 - kat. od 50, 14. místo), Hanzlíková (27,35 - kat. ženy do 35 - 3. místo).

SLÁVA PILÍK