Polabané mají největší počet „děr“ ve své sestavě. A nemohou za to žádné zdravotní problémy, ani to, že by hráči zatím nepřijeli – spíše naopak. Odjeli. Hned pětice hráčů hájí české barvy na Světovém poháru v Číně. Díky tomu dochází ke kuriózní situaci, kdy v aktuální sestavě mistra převažují zahraniční hráči nad Čechy.

V této době při tréninku trenéra Orena Amiela hovoří česky jen tři hráči Petr Benda, který zahajuje v Nymburce svou třináctou sezonu, také Petr Šafarčík, jenž se členem mistrovské sestavy stal poslední únorový den minulé sezony. Jediným českým nováčkem je Jakub Tůma, ten přišel z pražského USK, kde ve čtvrtfinále sehrál proti současnému zaměstnavateli vynikající zápasy. „Myslím, že mi výkon v těchto zápasech hodně pomohl k nymburskému angažmá,“ usmíval se Tůma.

Na pozici prvního rozehrávače získal Nymburk reprezentanta Chorvatska Roko Rogiče. Ten si s národním týmem o prázdninách střihl NBA Summer League. „Byl to skvělý zážitek zahrát si proti hráčům z NBA. To se nedá popsat,“ vzpomněl na léto Rogič.

Pod košem bude smečovat milovník country Zach Hankins, s 211 centimetry nejvyšší hráč nymburského výběru. „Já se snažím do každého zápasu dát spoustu energie. Těšte se na moje dunky!“ jiskřilo v očích sympatickému pivotovi.

Jen o kousek menší Hayden Dalton (203 cm) je univerzálním hráčem, který bude nebezpečný zpod koše i z dálky. „Tři body jsou více než dva,“ odpověděl s úsměvem Hayden na otázku, jakou vzdálenost pro střelbu preferuje.

O patnáct let mladší a celkově druhý nejmladší po Jakubu Tůmovi je Američan Deishuan Booker. Pro něho je to stejně jako pro Zacha první sezona v Evropě. „Jsem první z mého okolí, kdo šel hrát do Evropy, tak to je velká věc! Musel jsem odpovídat na hodně otázek, ale sám jsem kolikrát neznal odpověď,“ přiznal Deishuan.

Vzhledem k tomu, že počet hráčů na trénink není ideální, přijeli na výpomoc tři hráči z Balkánu, Slovinci Ziga Habat, Martin Bajc a Černohorec Alen Hadzibegovič, podobně jako tomu bylo na úvod minulé sezony. Posledně jmenovaný má však na rozdíl od druhých dvou vyšší šanci zapustit v Nymburce kořínky. Jeho 209 centimetrů se bude během try-outu snažit přesvědčit sportovní úsek klubu, že by bylo dobré ho mít na soupisce.

Košíkáři Nymburka už tedy trénují a v tomto týdnu je čeká první přípravné utkání. V pátek 6. září začínají v Kolíně a ve středu 11. září přivítají polský tým Ostrow Wielkopolski.

Tomáš Laš