Letošní běžecký závod ve Třtici provázelo, po velkých vedrech minulého týdne, milosrdné počasí. Na startu bylo příjemných 17 stupňů a v této teplotě běžcům nevadil ani protivítr, který je zastihl zvláště v místech kolem rybníka Bucek.  Od startu se ihned vytvořila skupina asi deseti nejlepších, která ale brzy konsolidovala pouze na trojici favoritů v čele se slánským Řenčem, kterému sekundovali věkem již veteráni Čada z Unhoště a Rosol z Berouna.

O osudu závodu a celkovém vítězi rozhodly až rovina v protivětru u Bucku a následné kilometrové stoupání po polní cestě ke Třtici, kde si vytvořil malý náskok slánský Řenč a zkušeně si ho udržel až do cíle před restaurací na třtické návsi. Čas vítěze se zastavil na 28,24 minutách.

Za ním se více dařilo veteránům. Druhý o čtrnáct vteřin později doběhl o čtrnáct let starší Radim Čada (vítěz kategorie od 40 let) a o dalších deset vteřin zpět protnul pomyslnou cílovou pásku Jiří Rosol, druhý ve stejné věkové kategorii. Čtvrtý celkově a třetí ve veteránech od 40 let skončil Pavel Losenský, rovněž z Unhoště (čas ještě 29,50 min.)

Mezi ženami se naopak víc dařilo těm mladším. Celkovou vítězkou se stala třicetiletá Vladěna Hrstková z Kearteamu, která zvládla poměrně náročnou trať za 32,16 minuty, druhá za ní byla teprve čtrnáctiletá Petra Helebrantová z Loun v čase 32,47 a až třetí celkově byla veteránka od 35 let Gabriela Raková ve výborném čase 33,54 minuty. Těsně za ní a druhá v stejné veteránské kategorii doběhla „rakovnická“ Martina Bradáčová z Lubné, která dosáhla času 34,10 minut.

Obsazení Křivoklátu švédským historickým vojskem se nakonec obešlo bez boje.
OBRAZEM: Hrad Křivoklát o víkendu obsadili Švédové

Kromě stříbrné medaile mezi ženami se v závodě činili také muži z rakovnického regionu. V nejmladší kategorii překvapivě dosáhl na bronzovou příčku novostrašecký Aleš Pluháček, který časem 30,37 min. o pouhé čtyři vteřiny uhájil třetí místo před velkým konkurentem z Kladna Janem Barešem. Rakovničtí byli dále úspěšní zvláště v kategorii od 60 let, kde v konkurenci dvanácti soupeřů získali převahu na stupních vítězů. Vítězem se sice stal kladenský Jaroslav Šťastný poměrně jednoznačně v čase 33,00 minuty, ale další medailové příčky už patřili „domácím“. Druhý doběhl ve slušném čase 35,43 min. Sláva Pilík (Panský mlýn Rakovník), o chvíli později pak bronzový Vladimír Polívka (Loko Rakovník – 35,57 min.). Nejcennější medaili podle očekávání získal letos výborně připravený Ladislav Kratochvíl v kategorii od 70 let, když osmikilometrovou trať uběhl za 36,40 min. a své další čtyři soupeře v kategorii a dalších nejméně padesát mladších s převahou porazil.

Závod byl velmi dobře zorganizován a dobře značen, k čemuž pomohli dobrovolníci z místního klubu Rekrea Třtice, takže mezi známými rybníky Punčocha a Bucek nikdo nedokázal zabloudit. Z místních běžců, kteří se svého „domácího“ závodu také zúčastnili, byl nejlepší Miroslav Vejražka, jenž dosáhl cíle vzdáleného od startu spíše osm kilometrů, než 8,8 (jak ukázala mnohým účastníkům GPS) za 40,49 minuty.

Hospodám po měsíci zákazu klesají tržby

Třtická punčocha byla již 17. závodem Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka, nyní následují dva další závody mimo region Rakovník. V našem okrese se sejdou běžci znovu na konci srpna. Tradičně poslední srpnovou neděli se totiž běží známý silniční běh Rakovnická patnáctka. Bude mít letos, shodou okolností stejně jako Třtická punčocha, již 39. ročník.

Autor: Sláva Pilík