Nápad uspořádat tento vzpomínkový turnaj se zrodil již v loňském roce, konkrétní obrysy pak začínal mít v březnu tohoto roku. „Tehdy jsme se sešli s Rudolfem Kulhánkem a jelikož se nám blíží jubilejní dvacátý ročník, chtěli jsme zavzpomínat na to, jak to vypadalo na začátku. Oslovili jsme všechny organizátory a pořadatele, kteří tehdy při tom byli a pozvali tedy všech šestnáct týmů. Nečekal jsem, že se zúčastní všichni, ale málem k tomu nakonec i došlo,“ byl potěšen z účasti jeden ze zakladatelů Viola cupu Bedřicha Kocha. Chyběly pouze Lužná, RAJA, TJ TZ, Retro a Country bar Texas.

Jedenáctka týmů byla rozdělena do dvou skupin, kde se celky střetly každý s každým, když vítězové skupin postoupili do finále.

Ve skupině A předváděli fotbalovou radost hráči Rafandy v čele s koučem Olešné Miloslavem Doležalem, kteří si vyrobili vlastní trika, jež poté dali na dražbu a zpětně opět vydražili, čímž přispěli na mládežnický fotbal. Autostop spoléhal na nejlepšího střelce prvních ročníků Radka Poláška, Michala Fojtíka či Vlastimila Halbicha, jenž v 70. a 80. letech „válčil“ za SK Rakovník.

Za Penzion Bezděkov nastoupili např. Jiří Týče, Robert Kolář či Jaroslav Kukla. Za Raport se sešli jeho současný vedoucí Pavel Sklenička, ale také Jan Švácha či Marek Bradáč. Za Cento club hráli mj. Martin Kokšál, Petr Procházka či Petr Zrubec. Nechyběli ani Václav boys s Janem Janotou, trenérem žen pražské Sparty, či Davidem Truksou, který se na začátku turnaje bohužel zranil. „Mrzí mě to a byla to jediná černá kaňka turnaje. Po nezaviněné srážce musel David do nemocnice na operaci kotníku. Davida tímto pozdravuji a přeji mu brzké uzdravení,“ poslal vzkaz do nemocnice Koch.

Nejúspěšnějšími účastníky okresního přeboru byli otec a syn Hejdovi, kteří posbírali kromě dvou titulů i bronz ve dvouhře.
Dvě zlata putují do rodinné sbírky

Skupinu A pak suverénně ovládl Autostop díky kanonýru Olešné Radku Poláškovi a postoupil do finále. Druhý skončil Cento club, který postoupil do boje o bronz.

Ve skupině B zápolili Dorint v čele s Petrem Dornerem. V dresu Dynamo Savojský řízek se objevil i Roman Caban, který dorazil až z Anglie, David Svoboda, Zdeněk Špimr či Ladislav Rác. Hráči Laguny s Radimem a Romanem Topinkovými, Jaroslavem Hamouzem či Alešem Hlavsou si udělali i vzpomínkové dresy bez čísel. Orion zastupovali bratři Šnídlové z Městečka. V dresu Kulhánkovy Elektro Violy se objevil například Martin Havel, Jiří Langmajer či Martin Němec.

Ve skupině B napodobila vítěze první skupiny – Autostop, Elektro Viola, která rovně všechny své duely zvládla a postoupila do finále. Druhé místo obsadil po boji s Bezděkovem Orion.

Ilustrační foto
Ježíškova vnoučata dojala seniory k slzám

V souboji o bronz šel brzy do dvoubrankového vedení Cento club a vypadalo to, že duel nakonec zvládne do vítězného konce. Orion však po neskutečném závěru otočil a slavil třetí místo. Samotné finále začal lépe Atostop, který po brankách Nováka a Poláška vedl 2:0. Elektro Viola poté zabrala. Havel snížil na 2:1, Kurka vyrovnal a rozhodující branku vstřelil opět Havel, který tak zajistil Viole symbolický triumf. Všichni účastníci se poté přesunuli na občerstvení do Penzionu Šéba, aby dále vzpomínali na množství zážitků, které jim Viola cup dal.

Rozhodčími prvního ročníku byli Michal Kapoun, Libor Zeman a Zdeněk Vodrážka, kteří ale nedorazili a tak jediným, kdo se přišel podívat, byl současný kouč Olympie Antonín Sýkora. „Zastavila se také Jana Slepičková Fricová, která napomáhala. Bohužel zdravotně indisponovaný byl Miroslav Falbr, kterého tímto pozdravuju a přeji mu, ať se drží a zdravíčko drží co nejvíc. Kvůli pracovnímu vytížení nemohl dorazit Jirka Jun.

Drtivá většina organizátorů včetně Honzy Prokopa či našich drahých poloviček se ale sešla,“ byl potěšen Bedřich Koch a na závěr dodal. „Jsem rád, že se kluci po dvaceti letech sešli, popovídali si a zavzpomínali. K vidění byla řada zajímavých zápasů včetně spousty komických situací v dobrém slova smyslu a bavili se tedy i diváci, kterých dorazilo opravdu požehnaně. Chtěl bych poděkovat Penzionu Šéba a fotostudiu pana Karase, který pro týmy vyrobil vzpomínková fota.“

Ilustrační foto.
Ve středu v Rakovnickém deníku: prvňáci ze ZŠ a MŠ Hředle