Začal bych pátečním dnem, budou nějaké novinky?

V pátek novinky vyloženě nejsou, je to jen trošičku předělané. Orienťák bude jenom na čipy a nebude se startovat najednou, ale s půlhodinovým intervalem, aby nám také v půlhodinovém intervalu dokázali dojíždět. Je to hlavně kvůli vyhodnocování a načítaní čipů při dojezdu.

 

Vloni bylo 24 stanovišť, kolik bude letos?

Letos jich bude pouze dvacet. Dvacet kontrol bude i na dětském orienťáku, případně uděláme ještě ty na básničku, které si musejí dohledat.

 

Pokud se někomu podaří objet všechny stanoviště, kolik bude muset ujet kilometrů?

Já, co jsem ta místa značil a projížděl jsem to, vyšlo mi to na 55 kilometrů. Letos to bude trochu jiné, nebude to směrem na Špičák čili na východ, ale bude to od Rakovníka na západ a nejvzdálenější kontrola by měla být u Pšovlk.

Jiří Doležal, Rakovnické cyklování 2016
Cyklování? To je dřina, ale především radost

Loňská novinka čipy, se vám osvědčila?

Čipy byly bezvadné, akorát vloni jsme měli čipů málo a když se to muselo zadávat do programu ručně, šlo to hrozně pomalu. Letos jich máme dostatek, téměř tři sta.

 

Co se týče nočního výletu, opět jste se vrátili k Javornici…

Lidé jí jezdí velice rádi, proto jsme ji opět zařadili. Znovu to bude k Varským na Zvíkovec a odvoz zpátky bude zajištěn.

 

Sobota zůstává beze změn?

Zůstává stejná jako vloni. V sobotu bude dopoledne crosscountry, odpoledne sjezd městem od Tesca na náměstí.

 

Ještě je na programu doporučený cykloturistický výlet směrem na Přílepy…

To je výlet pro rodiče s dětmi, nebo případně pro cykloturisty. Bude to přes Olešnou, kde na fotbalovém hřišti budou udělané nějaké testy zručnosti a hry pro děti. Pak to bude pokračovat směrem na Přílepskou skálu. Tam by mělo být zajištěno lehké lezení pro děti a přílepští hasiči jim ukáží svoji techniku, trasa bude dále pokračovat přes Senomaty zpět do Rakovníka.

 

V neděli chystáte jednu novinku závod historických kol.

To je taková recese na sedm kol kolem náměstí na kole starším padesáti let. To znamená třeba rakovnické Stadiony, nebo něco v tomto stylu.

 

Jak vás napadlo, takový závod uspořádat?

My už to chtěli udělat na Surovci vloni, ale tam se to nehodí, tak jsme to zařadil sem. Je to taková sranda (s úsměvem).

 

Najdou se závodníci, kteří nechyběli ani v jednom ročníku? Napadá mě třeba Jiří Kotlík, kterého jsem už několikrát zaregistroval…

Určitě, z rakovnických je to, jak jste zmínil, Jirka Kotlík, Petr Špička, kteří jezdí orienťáky a téměř pokaždé jsou na stupních vítězů. Tonda Šifner je již veterán v kategorii nad 60 let a zúčastňuje se silničních závodů, maratonu, zkrátka jezdí také všechno.

 

Který ze závodníků je vůbec nejstarší?

Nejstarší, který k nám jezdí, je Pepa Rabas, který jel snad třináctkrát Šestidenní. Poslední dva roky ze zdravotních důvodů tedy jezdí na elektrokole, takže není zařazen do kategorie závodníků, ale na závody jezdí. Myslím, že mu je 74 let. Z aktivních závodníků je to již zmíněný Tonda Šifner, který pojede i závod historických kol a má na to připravené nějaké obleky.

Takhle vypadalo Husovo náměstí v Rakovníku jen pár minut poté, co z nebe začaly padat první kapky.
Město zasáhly přívalové deště. Náměstí bylo pod vodou

Jakou očekáváte účast?

Odhaduji jedenáct set až dvanáct set lidí. Každý rok se to víceméně drží, je třeba o sto víc, ale že by bylo o pět set, to zase ne.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o největší sportovní akci na okrese, jak dlouho dopředu ji připravujete?

To se dělá po troškách. Webové stránky jsou hotové už na podzim a v té době už to mám tak nějak v hlavě. Orienťáky jsem dělal třeba v dubnu, zkrátka se na tom s přestávkami dělá celý rok.