Jak to, že ve městě obkladaček a pracích prášků vyrostlo a stále roste tolik nadějných hráček?
„Ještě v letech 90. byl ženský pozemní hokej v Rakovníku spíše popelkou a pamatuji si, že jsme se velmi obtížně scházely nejen na tréninky, ale bohužel i na zápasy, kdy jsme objížděly půlku města, abychom vůbec odjely kompletní,“ vzpomíná na dnes již úsměvné začátky současná kapitánka HC 1972 Rakovník a bývalá reprezentantka Karolína Kříženecká. K výrazné změně přispěla už od žákyň generace mladých hráček pod vedením trenér Jana Rojíka a později Slávy Jungmanna a Radka Ostaše. Jména Hudečková, sestry Matouškovy, Bára Polcarová, Křikavová, Škrancová začali trenéři postupně skloňovat i v reprezentaci a od žákovských úspěchů byl jen krůček k zlaté sérii starších dorostenek v letech 2004 - 2006, kdy tuto partu doplnily ještě další naděje Fojtíková, Steinbachová, Knorová, Kolocová a Wittmannová, poslední dvě jmenované mají ve své sbírce i stříbro z ME do 16 let divize B, a další. V dramatických zápasech hlavně s pražskou Slavií si Rakovničanky hned dvakrát na krk pověsily zlaté medaile a rakovničtí fanoušci dodnes vzpomínají na utkání v roce 2006, kdy na domácím hřišti HC 1972 díky proměněné penaltě Báry Polcarové deset minut před koncem v utkání se Slavií Rakovník vyrovnal na 1:1, a to mu stačilo k obhájení titulu. Úspěšné starší dorostenky pak z větší části tvořily v sezóně 2006/2007 základ ženského týmu, který se i díky zkušenostem Kříženecké, Zuzany Polcarové, Kratochvílové a Váňové probojoval až do závěrečného play off o titul. V semifinále Rakovník porazil 2:1 na zápasy Meteor České Budějovice, když v rozhodujícím duelu už prohrával na jihu Čech 0:2, ale nezměrnou bojovností dokázal otočit výsledek na 4:3 a postoupit do finále proti obhájkyni Slavii Praha, která vyřadila HC Hostivař.
Ve finálové sérii pak Rakovničanky před bouřlivou domácí kulisou Slavii porazily 3:1 a v Edenu po nesmírně dramatickém průběhu do posledních sekund vyhrály i podruhé 2:1.„Byla to naše zatím nejlepší sezóna, dařilo se nám kvalitně trénovat, tým byl dobře poskládaný a hlavně jsme si věřili, že můžeme uspět, což se projevilo hlavně ve vypjatých duelech celého play off. Fantasticky zachytala gólmanka Bára Matoušková, střelecky se dařilo Karolíně Kříženecké, nejlepší střelkyni play off, ale titul vybojoval celý tým,“ hodnotí spokojeně i s dvouletým odstupem hru Rakovníka trenér Radek Ostaš.
V posledních letech se v Rakovníku daří i mladším a starším žákyním, a tak má současný ženský tým o budoucnost postaráno. Mladší žákyně pod vedením trenérů Pavla Doubka a Michala Stehlíka získaly Prezidentský pohár ČSPH a svůj triumf zopakovaly i v halové soutěži po penaltovém rozuzlení ve finále proti HC Praga. Ozdobou klubu jsou i starší žákyně, které v roce 2008 získaly mistrovský double, zlaté medaile vybojovaly na venkovním hřišti i v hale a uspěly i v konkurenci hlavně německých a holandských týmů na pozemkářském setkání v německém Bad Kreuznachu. Spokojení mohli být i trenéři Luboš Čermák a Jaroslav Chytrý: „Byla to velmi vydařená sezóna, ve které jsme sehráli mnoho pěkných utkání, základem úspěchu je široký kádr a konkurence v týmu. Samozřejmě oporami byly hlavně reprezentantky ČR do 16 let a účastnice ME divize A v Holandsku střelkyně Klára Hanzlová, Anna Vorlová, Bára Čermáková a v brance Petra Wittmannová, ale byly to úspěchy všech. Snažíme se, aby je sport bavil a aby měly holky i společné zážitky jako parta.“
V letošní sezóně ženy bojují o stříbrné medaile a tím i znovu o start v pohárové Evropě stejně jako v letech 2008 a 2009, starší dorostenky usilují rovněž o druhé místo a starší žákyně mají výrazně našlápnuto ke stejnému kovu. I když v současnosti budou hrát o zlato pouze mladší žákyně na Poháru prezidenta ČSPH na začátku června v Praze, rakovnické pozemkářky od těch nejmenších až po A tým patří opět k nejlepším v republice.

MIROSLAV KOLOC