Tehdy se rozhodlo duo mladých dívek Jolana Šmídová s Janet Bělovou založit tým Power cheerleaders. „Původně jsme tento sport viděly na různých akcích a utkáních mimo Rakovník a hned nás oslovil. Každá z nás jsme se věnovaly tanci a dalším sportům a řekly jsme si, že bychom mohly zkusit v Rakovníku založit cheerleadingový tým. Původní plán byl takový, že budeme vystupovat na různých sportovních či společenských akcích a předvádět divákům něco nového a neokoukaného,“ prozradila původní záměr vzniku cheerleadingového týmu Janet Bělová.

Skladba prvního týmu byla hodně různorodá a vstupovaly do něj všechny dívky, které měly zájem bez ohledu na věk. Nejmladším dívkám bylo devět let, nejstarším i patnáct, a tak nebylo možné s týmem soutěžit v určité věkové kategorii. „S holkami jsme vystupovaly i já s kolegyní, takže jsme se soustředily především na vystoupení na různých akcích a vymýšlely choreografie, které budou diváky bavit. Až na podzim 2014 jsme se rozhodly, že nabereme skupinu malých dětí a začneme pořádně soutěžit,“ ohlédla se zpět jedna ze dvou trenérek.

PRVNÍ MISTROVSTVÍ PŘINESLO BRONZ

Rakovnické dívky se několik měsíců pilně připravovaly na první soutěž, kterou bylo mistrovství republiky 2015. Rakovničanky získaly bronz, jenž byl impulsem do dalších soutěží, které se pod Českou asociací cheerleaders konají zhruba čtyřikrát ročně. „Existují i jiné, menší cheerleadingové soutěže, na kterých ovšem nebývá taková konkurence a zúčastňují se jich především volnočasové týmy. My startujeme na soutěžích, které pořádá Česká asociace cheerleaders a vrcholem sezóny vždy bývá mistrovství republiky,“ doplňuje Bělová.

Soutěžní cheerleading se dělí na sportovní cheerleading a tzv. cheer dance. Sportovní zahrnuje prvky jako stunty (základní prvky pyramid, kdy jedna dívky je zvedána a vyhazována čtyřmi dívkami), pyramidy (spojení více stuntů), skoky, akrobacie na zemi i ve vzduchu. Rakovnická děvčata soutěží v kategorii cheer dance, což je kombinace tance s pompomy (třásně) s různými baletními a gymnastickými prvky.

Skládá se ze speciálních cheerleadingových pohybů a jsou do něj zapojeny i jiné styly jako jazz, freestyle, hip-hop apod. „Choreografie už je ovšem na úplně jiné úrovni a nedá se srovnat s klasickým roztleskáváním při zápasech. Je fyzicky náročná a také se klade velký důraz na flexibilitu a ohebnost dívek. Sportovní cheerleading předvádíme především na různých sportovních a kulturních akcích, což diváky vždy zaujme a líbí se jim to,“ říká mladá trenérka.

PŘELOMOVÝ ROK

V roce 2017 přišel zlomový rok, kdy se Power cheerleaders dostaly na Mistrovství Evropy 2017, které se konalo v Praze a kam postupovaly nejlepší dva týmy z republikového šampionátu. Rakovničanky sice skončily na třetím místě, ale jelikož vítězný tým nedal dohromady 16 dívek (minimum pro účast na ME), nakonec odjely místo něj. A ani zde se svěřenkyně Jolany Šmídové a Janet Bělové neztratily. Mezi nabitou konkurencí evropských států se umístily na 19. místě a nechaly za sebou i druhý český tým ve své kategorii.

Dívky z Power cheerleaders trénují dvakrát až třikrát týdně – každé úterý v tělocvičně MOA Rakovník a každý pátek a občas i o víkendu ve sportovní hale (neboť jsou součástí TJ TZ). Tréninky ve všední dny trvají obvykle kolem dvou hodin, víkendové tréninky jsou až tříhodinové. „Na víkendových trénincích se zaměřujeme celkovou gymnastickou a baletní průpravu a také na zvýšení fyzické kondice, bez které cheerleading nelze dělat. Trénujeme od základů, jako je držení těla a stability, po stále těžší prvky, točky, skoky atd. Pořád se holky snaží zlepšovat a učit se náročnější prvky, aby se mohly přiblížit úrovni evropských států,“ vysvětluje Janet Bělová.

Výkonnostní příprava u dívek trvá zhruba půl roku a přibližně další dva měsíce se tyto prvky secvičují na hudbu. Sestava, se kterou se soutěží, pak trvá maximálně 2 a půl minuty.

DALŠÍ KLUBY V BLÍZKÉM OKOLÍ NEJSOU

Jelikož cheerleading ještě není oproti jiným sportům tolik rozšířený, spolupráce mezi kluby je prakticky nulová. „My jsme široko daleko jediným týmem, zaměřující se na sportovní cheerleading. Proto žádný spřátelený klub nemáme a je opravdu těžké nějakou spolupráci s někým navázat. Když už chceme, aby se holky něčemu novému přiučily, chodíme na různá školení od České asociace cheerleaders, kde se můžeme učit od těch nejlepších v republice“ vysvětluje jedna ze zakladatelek cheerleadingu na Rakovnicku.

Janet Bělová s Jolanou Šmídovou zkouší zakládat i další tým, ale jak sami říkají, není to v dnešní době a konkurenci jiných sportů nic jednoduchého. „Na podzim jsme zkoušely nabírat i mladší děti od 6 let, dávaly jsme dohromady začátečnickou hodinu a plánujeme to dále rozvíjet. Před začátkem další sezony bychom chtěly další dívky opět přivést, ale je to složité. Rakovník je malé město a je zde hodně sportovních klubů a aktivit. My nejsme tak velký klub a založit nový tým je tedy složitější,“ říká Janet Bělová.

Tým juniorek ve věku 13 a 14 let čítá v současnosti čtrnáct dívek. Pokud v nejbližší době nějaké nové nepřibudou, nebude moci z mistrovství republiky, které se koná v květnu, postoupit na evropský šampionát ve Finsku, kam je možné se nominovat pouze s šestnáctičlenným týmem. „Kromě republikového šampionátu, kam pojedeme již počtvrté, se však plánujeme zúčastnit soutěže v německém Bottropu, což je otevřené mistrovství Evropy. Konkurence je stejná a mnohdy i větší, jelikož účast není podmíněná minimálním počtem 16ti členů, takže zde může proti sobě soutěžit více kvalitních týmů. To jsou tedy naše hlavní cíle této sezóny,“ dodává Janet Bělová.