VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zopakují rakovnické Power cheerleaders loňský úspěšný rok?

Rakovník – Cheerleading je sportovní odvětví, které původně vzniklo ze skupinového povzbuzování s choreografií při fotbalových či jiných utkáních. Později se z cheerleadingu stal sport, ve kterém jsou skloubeny tanec, akrobacie, gymnastika a různé silové prvky. V Česku začaly první cheerleadingové týmy vznikat v 90. letech, od roku 2011 můžeme tento sport spatřit i na Rakovnicku.

16.3.2018
SDÍLEJ:

Rakovnické Power cheerleaders se v loňském roce poprvé kvalifikovaly na mistrovství Evropy, kde ve své kategorii získaly 19. místo z 25 zúčastněných týmů.Foto: archiv Power cheerleaders

Tehdy se rozhodlo duo mladých dívek Jolana Šmídová s Janet Bělovou založit tým Power cheerleaders. „Původně jsme tento sport viděly na různých akcích a utkáních mimo Rakovník a hned nás oslovil. Každá z nás jsme se věnovaly tanci a dalším sportům a řekly jsme si, že bychom mohly zkusit v Rakovníku založit cheerleadingový tým. Původní plán byl takový, že budeme vystupovat na různých sportovních či společenských akcích a předvádět divákům něco nového a neokoukaného,“ prozradila původní záměr vzniku cheerleadingového týmu Janet Bělová.

Skladba prvního týmu byla hodně různorodá a vstupovaly do něj všechny dívky, které měly zájem bez ohledu na věk. Nejmladším dívkám bylo devět let, nejstarším i patnáct, a tak nebylo možné s týmem soutěžit v určité věkové kategorii. „S holkami jsme vystupovaly i já s kolegyní, takže jsme se soustředily především na vystoupení na různých akcích a vymýšlely choreografie, které budou diváky bavit. Až na podzim 2014 jsme se rozhodly, že nabereme skupinu malých dětí a začneme pořádně soutěžit,“ ohlédla se zpět jedna ze dvou trenérek.

PRVNÍ MISTROVSTVÍ PŘINESLO BRONZ

Rakovnické dívky se několik měsíců pilně připravovaly na první soutěž, kterou bylo mistrovství republiky 2015. Rakovničanky získaly bronz, jenž byl impulsem do dalších soutěží, které se pod Českou asociací cheerleaders konají zhruba čtyřikrát ročně. „Existují i jiné, menší cheerleadingové soutěže, na kterých ovšem nebývá taková konkurence a zúčastňují se jich především volnočasové týmy. My startujeme na soutěžích, které pořádá Česká asociace cheerleaders a vrcholem sezóny vždy bývá mistrovství republiky,“ doplňuje Bělová.

Soutěžní cheerleading se dělí na sportovní cheerleading a tzv. cheer dance. Sportovní zahrnuje prvky jako stunty (základní prvky pyramid, kdy jedna dívky je zvedána a vyhazována čtyřmi dívkami), pyramidy (spojení více stuntů), skoky, akrobacie na zemi i ve vzduchu. Rakovnická děvčata soutěží v kategorii cheer dance, což je kombinace tance s pompomy (třásně) s různými baletními a gymnastickými prvky.

Skládá se ze speciálních cheerleadingových pohybů a jsou do něj zapojeny i jiné styly jako jazz, freestyle, hip-hop apod. „Choreografie už je ovšem na úplně jiné úrovni a nedá se srovnat s klasickým roztleskáváním při zápasech. Je fyzicky náročná a také se klade velký důraz na flexibilitu a ohebnost dívek. Sportovní cheerleading předvádíme především na různých sportovních a kulturních akcích, což diváky vždy zaujme a líbí se jim to,“ říká mladá trenérka.

PŘELOMOVÝ ROK

V roce 2017 přišel zlomový rok, kdy se Power cheerleaders dostaly na Mistrovství Evropy 2017, které se konalo v Praze a kam postupovaly nejlepší dva týmy z republikového šampionátu. Rakovničanky sice skončily na třetím místě, ale jelikož vítězný tým nedal dohromady 16 dívek (minimum pro účast na ME), nakonec odjely místo něj. A ani zde se svěřenkyně Jolany Šmídové a Janet Bělové neztratily. Mezi nabitou konkurencí evropských států se umístily na 19. místě a nechaly za sebou i druhý český tým ve své kategorii.

Dívky z Power cheerleaders trénují dvakrát až třikrát týdně – každé úterý v tělocvičně MOA Rakovník a každý pátek a občas i o víkendu ve sportovní hale (neboť jsou součástí TJ TZ). Tréninky ve všední dny trvají obvykle kolem dvou hodin, víkendové tréninky jsou až tříhodinové. „Na víkendových trénincích se zaměřujeme celkovou gymnastickou a baletní průpravu a také na zvýšení fyzické kondice, bez které cheerleading nelze dělat. Trénujeme od základů, jako je držení těla a stability, po stále těžší prvky, točky, skoky atd. Pořád se holky snaží zlepšovat a učit se náročnější prvky, aby se mohly přiblížit úrovni evropských států,“ vysvětluje Janet Bělová.

Výkonnostní příprava u dívek trvá zhruba půl roku a přibližně další dva měsíce se tyto prvky secvičují na hudbu. Sestava, se kterou se soutěží, pak trvá maximálně 2 a půl minuty.

DALŠÍ KLUBY V BLÍZKÉM OKOLÍ NEJSOU

Jelikož cheerleading ještě není oproti jiným sportům tolik rozšířený, spolupráce mezi kluby je prakticky nulová. „My jsme široko daleko jediným týmem, zaměřující se na sportovní cheerleading. Proto žádný spřátelený klub nemáme a je opravdu těžké nějakou spolupráci s někým navázat. Když už chceme, aby se holky něčemu novému přiučily, chodíme na různá školení od České asociace cheerleaders, kde se můžeme učit od těch nejlepších v republice“ vysvětluje jedna ze zakladatelek cheerleadingu na Rakovnicku.

Janet Bělová s Jolanou Šmídovou zkouší zakládat i další tým, ale jak sami říkají, není to v dnešní době a konkurenci jiných sportů nic jednoduchého. „Na podzim jsme zkoušely nabírat i mladší děti od 6 let, dávaly jsme dohromady začátečnickou hodinu a plánujeme to dále rozvíjet. Před začátkem další sezony bychom chtěly další dívky opět přivést, ale je to složité. Rakovník je malé město a je zde hodně sportovních klubů a aktivit. My nejsme tak velký klub a založit nový tým je tedy složitější,“ říká Janet Bělová.

Tým juniorek ve věku 13 a 14 let čítá v současnosti čtrnáct dívek. Pokud v nejbližší době nějaké nové nepřibudou, nebude moci z mistrovství republiky, které se koná v květnu, postoupit na evropský šampionát ve Finsku, kam je možné se nominovat pouze s šestnáctičlenným týmem. „Kromě republikového šampionátu, kam pojedeme již počtvrté, se však plánujeme zúčastnit soutěže v německém Bottropu, což je otevřené mistrovství Evropy. Konkurence je stejná a mnohdy i větší, jelikož účast není podmíněná minimálním počtem 16ti členů, takže zde může proti sobě soutěžit více kvalitních týmů. To jsou tedy naše hlavní cíle této sezóny,“ dodává Janet Bělová.

Autor: Josef Rod

16.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 90 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Kontrolor/ka výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: JEDNÁ SE O BRIGÁDU NA DPP !!!, , Pracovní náplň:, kontrolní činnost na výstupu zabaleného zboží., Kontrola defektů na výrobcích., Vstupní kontrola před zaskladněním., , Telefonický kontakt: Po - Pá od 9:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Müller-technik cz s.r.o. provozovna lány, Zámecká, č.p. 122, 270 61 Lány. Informace: Jana Procházková, +420 313 515 298,727 841 499. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč Obsluha strojů na výrobu ostatních výrobků z nerostů Dělník/ dělnice na úseku pálených lupků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o čtyřsměnný provoz (2 dny ranní 6:00 -18:00 hod., 2 dny noční 18:00-6:00 hod., 4 dny volna)., Požadujeme základní znalost českého jazyka., Nabízíme: 25 dní dovolené, příspěvek na oběd, penzijní připojištění., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: osobně nebo tel. 313332207 (6:00-14:00 hod.). Pracoviště: České lupkové závody, a. s., 271 01 Nové Strašecí. Informace: Irena Lauberová, +420 313 332 207. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Směnový kvalitář - zástupce vedoucího směny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň:, kontrola expedice výrobků, kontrola balící jednotky, kontrola provádění správnosti a aktuálnosti předpisů u výrobních linek, kontrola evidence NOK dílů., Pečlivé a svědomité vedení pracovních výkazů, zaškolování., Zastupování vedoucího haly za jeho nepřítomnosti (po zapracování)., Nabízíme:, 25 dnů dovolené, čtvrtletní prémie, variabilní finanční bonusy, možnost kariérního růstu., , Životopisy zasílejte, prosím, na e-mailovou adresu: J.Prochazkova@mueller-technik.cz. Pracoviště: Müller-technik cz s.r.o. provozovna lány, Zámecká, č.p. 122, 270 61 Lány. Informace: Jana Procházková, +420 313 515 298,727 841 499. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: . Pracoviště: Eberspächer, spol. s r.o., Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Magdalena Fišerová, +420 313 281 128.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér Radek Polášek: Situace není vůbec příznivá

Ilustrační foto.

Z Hradce Králové si holky přivezly body za kvalitu

Paralympik Jiří Ježek si zatrénoval s dětmi

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Jeden tisíc tři sta škol, desetitisíce žáků z celé České republiky. Tak velký je zájem o Olympijský trénink s hvězdou, což je akce z projektu Sazka Olympijský víceboj. Ve čtvrtek se hvězda objevila v Kutné Hoře, úspěšný paralympijský cyklista Jiří Ježek navštívil zdejší základní školu v Jiráskových sadech.

Cipra si nezahraje osm měsíců, Libušín zaplatí padesát tisíc!

Střední Čechy – Nejočekávanější kauzou čtvrtečního zasedání disciplinární komise Středočeského fotbalového svazu byl prohřešek brankáře Baníku Libušín Petra Cipry, který v sobotním zápase krajského přeboru Libušín – Poříčany napadl fyzicky rozhodčího Hrona. Hráč nakonec vyvázl s osmiměsíčním trestem, zatímco klub dostal vysokou pokutu 50 tisíc korun.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT