VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání

25.8.2016

Obilí je téměř sklizeno. Řepka už je pod střechou

Rakovnicko – Přestože počasí letos při sklizni obilí zemědělce pozlobilo, žně už se chýlí na Rakovnicku, stejně jako v celé republice, ke konci.

25.8.2016

Na chmel jezdí, aby udržovali tradici

Kněževes - Traktorista Mirek a brigádníci Karel, Kristýna, Ondra a Antonín všichni z Rakovnicka, bojují o zelené zlato v Kněževsi, kde má chmelnice i česačky Lupofyt Chrášťany.

25.8.2016

Voda přišla včas. Výnos může být až o devadesát procent vyšší než loni

Kněževes – Celkem osmdesát hektarů chmele mají letos ke sklizni v Lupofytu Chrášťany. Sklizeň se tu rozběhla stejně jako ve většině chmelařských firem v sobotu. Úrodu musí zvládnout dvě česačky v Kněževsi a dvě v Chrášťanech. I tady jsou zatím chmelaři spokojeni.

23.8.2016

V  e-shopech nakupuje už téměř 77 procent českých online spotřebitelů

Rakovnicko - Češi nakupují nejenom v domácích e-shopech, ale také v zahraničních. Cena přitom už není tím hlavním kritériem, které rozhoduje. Důležitou se stává šíře sortimentu a kvalita a dostupnost zboží. Nejvíce přitom táhnou české spotřebitele oděvy, elektronika a hračky. Alespoň to vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti PayPal a organizace GfK.

22.8.2016

Sklizeň se rozjela naplno. Chmel vypadá zatím slibně

Rakovnicko – V sobotu téměř naráz odstartovala na Rakovnicku hlavní část roku pro mnoho zemědělských firem, a to sklizeň chmele.

21.8.2016

V zemědělství jsou od vyučení. Vzpomínají rádi, zvlášť na své kolegy

Rakovník – Bratři Radislav a Jiří Šebkovi mají se žněmi už pěknou řádku, vlastně pořádnou řadu zkušeností. Oba prožili v zemědělství celý profesní život. Na Školním statku Středočeského kraje Rakovník pracují už od té doby, kdy se vyučili opraváři zemědělských strojů v Novém Strašecí. V zemědělství pracovali už i rodiče, takže volba byla jasná.

21.8.2016

Žně se protahují. Kvalita sklizeného zrna stále klesá

Rakovnicko – I když zatím posekané plochy obilovin i řepky na Rakovnicku dávají velmi dobré až rekordní výnosy, například ozimá pšenice „sype" 6,46 tuny 
z hektaru a řepka 3,87 tuny z hektaru, zemědělci nemohou být příliš spokojeni.

16.8.2016

Šéf Druchemy Jiří Daněk: Lidé nechtějí práci, chodí jen kvůli razítku

„Nedá se říct, že se nám lidi nehlásí na naše inzeráty. Ale podle mě ¾ lidí nechtějí jít do práce," říká šéf družstevního podniku Druchema Jiří Daněk, který se svým týmem odvrátil krach firmy před deseti lety a nyní oživuje její tradiční retro značky, jako je například lepidlo Herkules nebo barvy na vajíčka OVO.

8.8.2016

Déšť komplikuje žně. Zemědělci se obávají o kvalitu zrna

Chrášťany – Jen dvacet jedna a půl procenta z celkové plochy obilovin na Rakovnicku je zatím pod střechou, a to je oproti jiným rokům velmi málo. Zemědělce vyhání z pole častý déšť. Pouze čtvrtek byl po dlouhé době jeden jediný den, kdy panovalo opravdu suché letní počasí s vyššími teplotami a dalo se sekat od rána do večera. Toho zemědělci také využili. Na většině místech vyjeli do polí v deset dopoledne a skončili až nad ránem často s prvními kapkami deště.

7.8.2016

Půda se stále zbytečně utužuje. Na polích chybí víceleté pícniny

Chrášťany – I přes deštivé počasí v posledních dnech se Rakovnicko dlouhodobě potýká s nedostatkem srážek. Zemědělci se tomu snaží čelit například i výběrem vhodných odrůd obilovin a řepky.

7.8.2016

Zemědělci reagují na sucho. Hledají odolnější odrůdy

Chrášťany – Nedostatek srážek na Rakovnicku 
během celé vegetace už 
několik let způsobuje zemědělcům například při porovnání s celorepublikovými výnosy obilovin i řepky a výnosy Středočeského kraje několikamilionové ztráty. Proto je také důležité vybrat nejvhodnější odrůdy ozimé pšenice a řepky do této suché oblasti. Právě to je už několik let smyslem polních pokusů 
v Lupofytu Chrášťany.

6.8.2016

Jak popravit podnikatele. Daňový džihád nepolevuje

E-shop LevneElektro.cz a strojírenská firma ČKD Praha DIZ. Dvě nejznámější letošní kauzy, které odstartovala finanční správa uvalením zajišťovacích příkazů. Smrtící rány této populární berličky berňáků v boji s daňovými úniky pocítily během letoška i další stovky firem. Zátahy míří na stále menší ryby. Objem peněz, které stát v honbě za podvodníky alespoň načas od podnikatelů vysaje, prudce klesá.

5.8.2016

Po noční bouřce padly ve Mšeci dva hektary chmelnic

Rakovnicko – Prudká bouřka, která se přehnala Rakovnickem k ránu ze čtvrtka na pátek, způsobila škody hlavně zemědělcům. Hasiči v celém Středočeském kraji vyjeli jen dvanáctkrát.

3.8.2016

Jde v zemědělství ještě vůbec něco bez dotací?

Jednu miliardu a 400 milionů korun. Přesně tolik peněz rozdalo během osmi let ministerstvo zemědělství (MZe) na poradenství a vzdělávání českých zemědělců. Přitom ani nevědělo, čeho chce touto podporou dosáhnout, konstatoval nyní Nejvyšší kontrolní úřad. Ten si proklepl, na co přesně vlastně zmiňované subvence pro zemědělce jdou. Faktem nicméně je, že peníze daňových poplatníků se rozhazují dál…

2.8.2016

Sklizena není zatím ani čtvrtina úrody. Žně komplikuje častý déšť

Rakovnicko – Jen necelých patnáct a půl procenta ploch obilovin je sklizeno na začátku srpna na Rakovnicku.

22.7.2016

Skryté prémie pro Kapsch

Rakouská firma Kapsch dostává od českého státu stamilionové odměny za to, že systém efektivně funguje. Na konci letošního roku by celková odměna za deset let měla přesáhnout 1,6 miliardy korun.

15.7.2016

Deset let Twitteru v deseti bodech

Původně se sociální síť jmenovala Stat.us a měla fungovat jako komunikační nástroj pro sdílení informací mezi členy malých skupin ve firmách. Pro historii Twitteru, který 15. července slaví deset let od spuštění, je příznačné, že z původního konceptu nezůstalo prakticky vůbec nic. Vybrali jsme 10 nejzajímavějších okamžiků z jeho minulosti.

15.7.2016

Ozimý ječmen láme rekordy

Rakovnicko – Kombajny už minulý týden vjely do ozimých ječmenů. V tuto chvíli se neseká, protože sklizeň přerušil středeční a čtvrteční déšť, který však přišel jako na zavolanou, protože v některých částech okresu už chyběla voda.

13.7.2016

Školní mléko: české dotace na tlusté děti

Stát na jedné straně bojuje proti tloustnutí dětí, současně ve stále větší míře dotuje přeslazené a tučné mléčné výrobky pro školáky. Smetanových krémů dostávají žáci skoro šestkrát víc než před deseti lety.

12.7.2016

Ceny půdy dál rekordně rostou

O téměř 22 procent stouply v letošním prvním pololetí tržní ceny zemědělské půdy v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Hektar půdy se v Česku nyní prodává v průměru za 207 tisíc korun.

11.7.2016

Důkaz ekonomického oživení? Index spodního prádla

Výkon ekonomiky nemusí měřit jen klasické statistiky jako HDP. Existuje i celá řada dost podivných ekonomických indikátorů. A podle některých se zdá, že opravdu špatné časy jsou za námi.

11.7.2016

Sklizeň ozimého ječmene je v plném proudu

Lišany – O víkendu pokračovala sklizeň ozimého ječmene. Do polí u Lišan vyjely mimo jiné kombajny Zemědělského družstva Senomaty. Sekat se začalo ve čtvrtek, to je podle agronoma Jiřího Fišera normální termín. V loni například první ozimý ječmen padl sedmého července.

2.7.2016

Před 40 lety začal Apple psát historii

New York - Ve čtvrtek 1. července 1976 začal Apple prodávat svůj první počítač označený prozaicky jako Apple I. Ačkoli to byla jen stavebnice s mikroprocesorem bez klávesnice a bez displeje, pro americkou firmu znamenala odrazový můstek k dnešnímu dominantnímu postavení ve světě technologií.

19.6.2016

Zásoby vody a živin v půdě mohou sledovat drony s termokamerami

Chrášťany – Drony, neboli bezpilotní prostředky (ÚAV) řízené ze země rádiem a vznášející se nad lány řepky nebo obilí, nemusí být až tak neobvyklý úkaz, jak se o tom přesvědčili účastníci dalšího polního dne, který pořádal Lupofyt Chrášťany ve spolupráci z Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze Ruzyni a Českou zemědělskou univerzitou v Praze Suchdole.

13.6.2016

Zbavte umírání stigmatu

Rakovnicko - Hospic knížete Václava poskytuje svým pacientů všechny služby zcela zdarma. Tento projekt je zaměřen zejména na osvětu ve vztahu k umírání v regionu, kde tato služba nebyla dosud dostupná.

6.6.2016

Chmelaři se podívali, jak se jejich úroda zpracovává

Rakovník, Žatec – Chmelařství družstvo Žatec, Muzeum chmele, minipivovar a Chrám chmele a piva byly tentokrát cílem výjezdního zasedání členů Okresní agrární komory v Rakovníku.

6.6.2016

Proberou vhodné odrůdy ozimů

Lišany – Jak se na porostech řepky a pšenice ozimé podepsal nedostatek srážek v časném jaru, zhodnotí zemědělci už v úterý na dalším polním dnu, který už s tradicí pořádá LUPOFYT Chrášťany ve spolupráci 
s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze Ruzyni.

5.6.2016

Ve Svojetíně zatím investovali hlavně do půdy a nových strojů

Svojetín – Před rokem 2011 bylo zemědělské družstvo ve Svojetíně téměř před úpadkem. V roce 2011 vzniklo nové. Změnili se také družstevníci. Podíly těch stávajících byly odkoupeny. Nyní Zemědělské družstvo Svojetín hospodaří na necelých čtyřech stech hektarech.

25.5.2016

Ani současné deště nemusí zachránit letošní úrodu

Rakovnicko – Celkem tři celé šest milimetrů srážek spadlo do této chvíli během května na Rakovnicku. Přitom dlouhodobý normál je padesát šest milimetrů. Na polích i zahradách už voda chybí. Příští úroda je ohrožena. Situaci ještě zhoršila neděle s téměř tropickými teplotami a horkým větrem.

26.4.2016

Česká úvěrová džungle nabízí RPSN od sedmi do 5000 procent

Rakovnicko - Podle posledních statistik nepatrně ubývá lidí s úvěrem na krku, zvyšuje se ale objem peněz, který lidé bankám a nebankovních institucím dluží. To ukazuje na to, že si lidé půjčují stále více peněz, i to, že mnozí z nich splácejí jeden úvěr úvěrem jiným.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT