V prodeji sudového piva jsou na třetině objemů prodaných v minulých letech. Prodej piva v lahvích či plechovkách lahvového vzrostl o 25 procent, ale propad podle ředitele pivovaru Bakalář Jiřího Kováře nevykryje. Jak uvedl ředitel pivovaru Krušovice Michal Rouč, zvýšení prodeje piva v plechu sledují již několik let.

Ovšem prodej krušovického piva v zahraničí o něco poklesl. „Hlavním důvodem je covid a pokračující lockdown v evropských zemích, což v konečném důsledku znamená menší odbyt sudů a cisternového piva,“ konstatoval Michal Rouč.

Ztráty pivovarům pomáhají částečně tlumit kompenzace, ale cesta k jejich získání je náročná. V pivovaru Bakalář proto museli pozastavit některé plánované investice do staveb a techniky a realizovat pouze ty vybrané, například částečnou rekonstrukci chlazení či reklamu na pražských tramvajích.

Naopak v Krušovicích z důvodu covidu nemuseli odložit žádné z plánovaných investic. „Jen samotná realizace některých projektů byla poněkud složitější,“ podotkl Rouč.

Pravidelné testování zaměstnanců

V rakovnickém i krušovickém podniku testují každý týden. Například v Bakaláři zachytili již pět zaměstnanců pozitivních. „Dodržujeme všechna možná opatření, jako nošení respirátorů FFP2 v celém pivovaru včetně venkovních ploch, denní měření teplot všem příchozím osobám a pracovníkům, zákaz exkurzí a omezení návštěv, pravidelné týdenní střídání skupin zaměstnanců přítomných na pracovišti a podobně,“ vyjmenoval některá z nutných opatření Jiří Kovář.

V pivovaru Krušovice zatím neměli ani jediný pozitivní záchyt. „Navíc už více než měsíc nemáme v pivovaru žádný pozitivní případ,“ doplnil Rouč.

Krušovický i rakovnický pivovar mají několik restaurací, které se snaží bojovat se současnými vládními opatřeními, jak se dá. Bakalář má v pronájmu Divadelní restauraci v Rakovníku, která se sice nachází ve ztrátě, avšak k jejímu uzavření podle Kováře nedojde. „Jsme připraveni svoji restauraci maximálně podpořit a udržet v chodu. Navíc ztrátu se snažíme snížit nejen prodejem hotových jídel z výdejního okénka, ale i zajištěním obědů pro naše zaměstnance,“ uvedl.