„Další práce, jako je zatáčení hlav, zvládneme vlastními silami. Obsadíme tři plošiny ženami, které pracují ve chmelu. Traktoristy zajistíme brigádníky z řad bývalých zaměstnanců," doplnil Soukup.

Vedle posledního zavádění Mutějovičtí chmel přiorávají a kultivátorují. Práce pokračují plynule. Zastavil je pouze déšť v minulém týdnu. Do té doby bylo hotovo zhruba deset hektarů. „Teď bychom potřebovali asi tak deset, čtrnáct dní bez deště a zvládli bychom to," plánoval Soukup.

Brigádníci ze Slovenska tu rovněž zapichovali drátek spolu se studenty Střední zemědělské školy Dalovice a několika Vietnamci, celkem zhruba čtyřicet lidí. Ti tedy zvládli jarní práce na zhruba osmdesáti hektarech, na kterých se letos v Zem – investu chmel pěstuje. Výměra chmelnic je pohyblivá. Letos například přibyla o deset hektarů výsazů u Kounova, Milostína a z Mutějovic na Krupou. Vysazují už jen ozdravěný klon Žateckého poloranného červeňáku, který se v této oblasti nejvíce osvědčil, protože má dlouhou životnost.

Odhadovat, jak dopadne výnos, se v tuto chvíli nedá. Rostliny jsou narostlé zhruba tak, jak mají v této fázi vegetace být. Do konce června by měl být nahoře. Voda, která přišla v posledních dnech, pomohla hlavně mladým chmelnicím a výsazům. Na těch se sucho již projevovalo.

„Spodní voda je, ale už chyběla ve vrchní vrstvě. Odhaduji, že v květnu spadlo více jak padesát milimetrů srážek. Naštěstí se nám nevyhnulo několik místních přeháněk, které nespadly okolo," popisoval chmelař Jan Soukup. V porostech se začala objevovat mšice a perenospora, proti kterým se nyní porosty ošetřují. Mšice se oproti loňsku objevila dříve, loni proti ní chmelaři téměř nezasahovali.