VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cena mléka v obchodech letí nahoru po korunách. U chovatelů po haléřích

Rakovnicko – Za litr mléka v obchodech si musíme připlatit už několik korun, stejně jako za jogurty a ostatní mléčné výrobky. Pociťují ale vyšší cenu chovatelé mléčného skotu, kteří ještě před rokem prodávali mléko do mlékáren za cenu pod výrobními náklady, což bylo pro mnohé z nich likvidační?

20.10.2013
SDÍLEJ:

Dojení na středisku živočišné výroby Ruda při Školním zemědělském podniku LányFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Cena za litr dodávaného mléka stoupá, ale rozhodně ne po korunách, jen po haléřích. I tak za litr mléka zemědělci stále dostávají o korunu méně, než například v Německu. Proto řada chovatelů do Německa také mléko dodává, a to i z Rakovnicka.

Mlékárna
Proč jsou mléčné výrobky stále dražší a kdo určuje výkupní cenu mléka, vysvětlil Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského: „Růst cen mléčných výrobků je dán růstem ceny základní suroviny, tedy syrového mléka. Není to ojedinělé. Na evropském i světovém trhu je v současnosti nedostatek mléka a tudíž je po něm vyšší poptávka, která zvedá cenu mléka a mléčných výrobků."

Podle něj tento vývoj bude pokračovat. Kdy se zastaví, si netroufá odhadovat. Za tento vývoj nemohou ani zemědělci, ani mlékaři, je to odezva trhu. „Podíl ceny syrového mléka na celkových nákladech mléčného výrobku se odvíjí od daného výrobku, ale obvykle představují 70 – 80 % výrobní ceny výrobku," doplnil Jiří Kopáček.

Lány
Zvyšování ceny za mléko jen o haléře potvrdila i hlavní zootechnička Školního zemědělského podniku Lány Andrea Rumlová: „Cena za litr jde nahoru vždy o několik haléřů. Za rok pak stoupla více jak o korunu. Loni v září jsme dostali za litr mléka z farmy Ruda, kde chováme krávy plemene Holštýn, 7,35 Kč. Z Požárů, kde chováme plemeno Jersey, 8,76 Kč. Letos v září to bylo 8,84 v Rudě a 10,59 Kč v Požárech."

I toto zvýšení chovatelům pomůže. „V celkovém objemu dodaného mléka, například z Rudy jsme dodali v září téměř dvě stě čtyřicet jedna tisíc pět set litrů mléka, nám zvýšení ceny pomůže, hlavně cena nesmí klesnout pod osm korun. To je pro nás hraniční," dodala Rumlová.
Cena mléka se určuje podle kvality. Rozhodující je obsah somatických buněk a celkový počet mikroorganismů. Dále obsah tuku a bílkovin. Proto je rozdíl mezi cenou mléka od plemene Holštýn a Jersey. Jerseyky mají vyšší obsah tuku (5,5 %, Holštýn 3,7 %) i bílkovin.

Cena na měsíc
Mléko ze Školního zemědělského podniku Lány putuje do Benešova do firmy Danone. Tu v srpnu převzala americká firma. Smlouvy uzavřené na začátku roku zachovala. To znamená, že je pevně určen objem dodávaného mléka s desetiprocentní tolerancí jak nahoru, tak dolů. Cenu za litr každý měsíc určuje dodatek ke smlouvě.

„Běžně se uzavírá cena za litr na tři měsíce, ale tady to zatím bohužel není, protože cena mléka se neustále mění a firma to zatím nedokáže odhadnout. Snahou je určit cenu na tři měsíce, abychom měli nějakou jistotu," vysvětlovala Andrea Rumlová.

Mléko z Družstva vlastníků Agro Malinová odchází rovněž za hranice. Za měsíc ho dodají zhruba devadesát až devadesát pět tisíc litrů. „Cena za litr stoupá. Nyní se pohybuje kolem devíti korun a třiceti haléřů. Rozhodují složky. Zatím jsme s cenou spokojeni," zhodnotil situaci předseda družstva Jiří Růžička.

Drobní chovatelé
Ještě na jaře loňského roku se s nezájmem o mléko potýkali chovatelé s menším počtem krav. Václav Matějovský z Velké Bukové dokonce jednal s mlékárnou, protože k němu nechtěla pro mléko zajíždět. V tu dobu dodával jako člen Mlékařského družstva Benešov do mlékárny v Kralovicích zhruba tisíc litrů denně za 8,40 Kč za litr.

„Cena stoupá nahoru. Nyní dostáváme za mléko 9,57 Kč. Mlékárna mléko bez problémů odebírá, ale sem jezdí ob den pro zhruba 2 600 litrů. Musíme tedy mléko skladovat do druhého dne. Cena je teď slušná, hlavně aby vydržela," zkonstatoval Václav Matějovský.

Ve stejné situaci byla před rokem i Jitka Vydrová z Nezabudic. Před podepsáním další smlouvy se dokonce zástupci mlékárny ptali, zda chov nezruší. V tu dobu jí mlékárna v Kralovicích platila 6,50 Kč za litr mléka, protože Vydrovi nejsou členem mlékařského družstva.

„Konečně jsme se dočkali a za litr dostáváme více jak osm korun. Byli jsme i na šesti," zkonstatovala Jitka Vydrová. Chová 17 kusů krav. Běžně se dojí deset, to podle zabřezlých a otelených krav. Denně dodává 150 až 250 litrů mléka. Vozí ho v konvích na Velkou Bukovou k Václavu Matějovskému, protože do Nezabudic mlékař nezajíždí už dávno.

Zrušení kvót
S cenou za litr mléka, která se po letech konečně přehoupla nad výrobní náklady, jsou chovatelé nyní celkem spokojeni, i když jistá obava mezi nimi zazněla. Obávají se zrušení mléčných kvót po roce 2015. To by znamenalo, že každý člen Evropské unie by mohl vyprodukovat neomezené množství mléka. V ČR za posledních dvacet let stavy mléčného skotu prudce poklesly kvůli nízké výkupní ceně mléka, za kterou se zemědělcům vůbec nevyplatilo krávy chovat.

Naproti tomu v Německu díky podpoře zemědělců se nyní chovy rozšiřují. Můžeme se dočkat toho, že náš trh zaplaví mléčné výrobky z Německa, čemuž naši chovatelé nebudou schopni konkurovat. Zatím je pro chovatele mléko ekonomicky zajímavé, proto plánují navýšení počtu dojnic.

Rozšíření chovu
Ve Školním zemědělském podniku Lány chtějí rozšířit chov plemene Jersey na Požárech z osmdesáti kusů na dvě stě. „Cena za mléko je nyní pro nás zajímavá. Na Požárech chceme vybudovat novou mléčnou farmu tak, aby stávající tři lidé stihli obsloužit všech dvě stě dojnic," vysvětlovala Andrea Rumlová.

Václava Matějovského omezuje kapacita stáje, přesto počítá se zvýšením stavu o několik kusů, a to na osmdesát. Ze sto sedmdesáti na sto devadesát navýší stavy dojnic také v Družstvu vlastníků Agro Malinová. Jitka Vydrová také počítá s rozšířením chovu: „Máme pět jalovic, které bychom jinak prodali. Necháme si je do chovu."

Trocha statistiky:

Na Rakovnicku je pouze zhruba 1448 dojnic zařazeno v kontrole užitkovosti krav. Chovem skotu s produkcí mléka se zabývá osm chovatelů a zemědělských podniků. (Jsou to údaje přibližné, neboť okresní statistika, která tyto údaje evidovala, již neexistuje, a od roku 2003 se takové údaje zpracovávají pouze za kraje a republiku.)

Ještě v roce 1990 se v České republice chovalo 1 236 213 krav, z toho 192 305 ve Středočeském kraji a 13 558 na rakovnickém okrese, v roce 2007 v ČR 562 637 a ve Středočeském kraji 59 069. Ještě v roce 2001, kdy se naposledy počítaly stavy podle okresů, na Rakovnicku bylo 3 570 kusů.
Před rokem 1989 mlékárna dávala 3,50 až 5,50 Kč za litr. Nyní se cena pohybuje kolem 9 korun. V některých letech vystoupala i nad 10 korun, v posledních naopak spadla i pod 7 korun.

Autor: Šárka Hoblíková

20.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt: tel. 776385580. Pracoviště: Vaf logistics service s.r.o. - pivovar krušovice, U Pivovaru, č.p. 1, 270 53 Krušovice. Informace: Stanislav Syrtsov, +420 776 385 580.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 020 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel odborného výcviku - pro obor vzdělávání zemědělec. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, řidičské oprávnění skupiny B, T., Kontakt: osobně, tel. 313599325 (7:00-15:00 hod.) nebo e-mailem issjesenice@issjesenice.cz. Pracoviště: Integrovaná střední škola, jesenice, žatecká 1, Žatecká, č.p. 1, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Eva Tomková, +420 313 599 325,739 494 200.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník/pracovnice v sociálních službách. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: péče o klienty Domova se zvláštním režimem (cílová skupina lidí trpící demencí), Požadavky: kurz pracovníka v sociálních službách výhodou, znalost práce na PC, pozitivní přístup k práci s lidmi- seniory, zodpovědnost, empatie, pracovitost, týmovost, praxe výhodou, čistý RT, Nabízíme: firemní benefity, možnost ubytování, úhradu požadovaného kurzu. , Nástup možný dle domluvy i dříve, smlouvu možno prodloužit na dobu neurčitou., Nabízíme: měsíční masáže, příspěvek na obuv, ošacení., Kontakt: tel. 734750821 nebo e-mailem dsnovestraseci@seznam.cz. Pracoviště: Alma mater, o.p.s., Dukelská, č.p. 1142, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Eva Benešová, +420 734 750 821.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nabízíme docházkový bonus 1000 Kč,-., Kontakt: tel. 608312925 (12:00-14:00 hod. Po-Pá) nebo e-mailem info@mitya.cz. Pracoviště: Mitya s.r.o., 270 54 Řevničov. Informace: Mykola Dovhanyuk, +420 608 312 925.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Jako první se na start postavili dospělí s dětmi.
103

V pátek odstartovalo Rakovnické cyklování

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokážou operátoři středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT