Objem zemědělské produkce se snižuje rok co rok, ubývá i výměra obdělávané půdy. Tím ubývá i pracovní příležitost na vesnicích. Lidé se proto stěhují za prací do měst. Čeští zemědělci jsou neustále vytlačováni z trhu. Situace se stává neudržitelnou.

Proto při jednání valné hromady zaznělo několik návrhů, jak alespoň trochu zemědělcům na Rakovnicku pomoci. První myšlenka vychází z projektu „Ovoce do škol“. Podle ní by zemědělci ze Středočeského kraje měli smluvně zaručenou přímou dodávku svých produktů do středních škol, které jsou zřizovány krajem. Na Rakovnicku přichází v úvahu hlavně maso a v menší míře brambory.

„Zemědělci budou mít garantovaný odbyt, což pokryje část jejich produkce. Přímá dodávka by se mohla zajistit například i pro nemocnice, či domovy seniorů,“ konstatoval senátor Marcel Chládek.

Další možností jsou farmářské trhy a prodej produktů přímo ze dvora, dále podpora cestovního ruchu, takzvaná agroturistika. Určitou pomoc nabízí také využití dotací ze Středočeského kraje. Tady existují například fondy pro malé i začínající zemědělce.

Přítomní zemědělci návrhy přijali s určitou skepsí a viděli v nich pouze alternativní řešení. ⋌