Místní bouřky, které v těchto dnech zachraňují budoucí úrodu, se této lokalitě zčásti vyhnuly. Poslední bouřka se zastavila za Kněževsí. Jen tedy zalila plochy ke Kolešovicím. Směrem na Oráčov nespadlo nic. Voda na polích chybí. Hnojiva aplikovaná v březnu v některých místech stále leží netknutá a rostliny je nepřijímají.

Jarní práce ve chmelu tady ale běží naplno. V tomto týdnu v Rakochmelu zavádějí výsaz. To je oproti minulým letům o několik dní dříve. Teplé počasí zatím rostlinám svědčí. Na půdě se zatím neutvořil tvrdý škraloup, takže brzy prorazily. Chmel ještě pořád žije z vláhy z minulého roku. Ale na některých, zejména písčitých místech a lehčích půdách se nedostatek vody začíná pomalu projevovat, stejně jako na polích. Na druhou stranu tu jsou místa uvnitř chmelnic, která stále odvodňují a čistí v nich drenáže, aby tam mohla zajet technika.

„Minulý týden jsme řezali metrový chmel, to si z předešlých let nepamatuji." zkonstatoval Karel Šrámek, chmelař Rakochmelu, kde mají letos sklizňovou plochu 133 hektarů.

Pozdní řez by neměl rostlinám uškodit, spíše naopak, protože tu je veškerá plocha chmelnic přesázená, to znamená, že na ní jsou nanejvýš tří až čtyřleté rostliny a ty mají velký růstový potenciál.
„Zkušenost ukázala, že dvou až čtyřleté porosty po normálním řezu„vylétly" během měsíce nahoru, hodně se olistily, takže na nich nebylo světlo pro květ, proto se pozdního řezu nebojím," vysvětlil Šrámek. Ani mrazíky z konce minulého týdne révy nijak nepoškodily.

Protože tady klasicky nezavádějí, plochy začnou přecházet a rostliny dotáčet až po čtrnáctém květnu, kdy je chmel přerostlý. Práce pokrývají brigádníky najatými prostřednictvím agentury, jako každý rok studenty ze Slovenska. Během sedmi dnů jich tu pracovalo osmdesát. Zapíchali drátek téměř na celé ploše.
Dále v Rakochmelu pracuje dvacet vlastních brigádníků, kteří zavěšovali drátek, zapichují drátek, zavádějí výsaz a budou přecházet plochy a dotáčet chmel.
V rostlinné výrobě v této chvíli aplikují hnojiva a ochranné prostředky proti škůdcům a chorobám.

„Zasít jsme stihli letos hodně brzy. Většinu už v březnu, máky, hrachy. Kukuřice šla do země první týden v dubnu."