Celkem tu měli ke sklizni dvě stě hektarů ozimého ječmene. Do polí poprvé kombajny vjely minulý týden v pátek. Sekalo se celý víkend dvěma kombajny. Za den padlo padesát až šedesát hektarů. Od pondělí kombajny do pole nepustily slabé dešťové přeháňky a oblačnost, při kterých nemělo zrno optimální vlhkost.

Po třídenní přestávce pokračovali Lašovičtí ve čtvrtek, aby dosekali posledních pětadvacet hektarů. Obilí se sváží do haly, odkud se prodává dál. „V této chvíli má zrno optimální vlhkost. Dosahuje 13,2 procenta, přičemž norma je 14 procent. Odhaduji výnos na čtyři a půl tuny z hektaru," zkonstatoval Zralý.

Na zrnu se podepsal hlavně poslední tropický týden před sklizní téměř beze srážek. Porost nedozrával postupně, ale zrna najednou zaschla. Pokud by neudeřily tropy, sklizeň ozimého ječmene by se zřejmě o týden protáhla, což by zrnu prospělo.
„Nyní jsou některá zrna zaschlá, některá větší nalitá. Porosty byly nevyrovnané. Někde byly lepší, jinde horší. Celkově si myslím, že objemová hmotnost není špatná na to, jak porosty vypadaly těsně před sklizní," popisoval František Zralý.

Oproti minulému roku vjeli v ZD Lašovice do polí zhruba o týden později. Důvodem bylo pozdější setí ozimého ječmene vloni na podzim. Do země šel až na konci září proti jiným rokům, kdy se seje na začátku září. Posunutí setí se vlastně vyplatilo.
„Na Medarda přišly nějaké srážky. Kolem osmého června tady spadlo padesát milimetrů. To všechno zrno zachránilo," uvedl Zralý. Porosty tu desikovali z důvodu včasné sklizně. Včasná sklizeň je podmínkou toho, že se ozimy dostanou do půdy včas.
„Včas zasít je důležité. Obilí má tak větší šanci chytit nějaké srážky jak na podzim, tak i zjara. Pokud se zaseje pozdě, v naší chladné oblasti se rostliny na podzim už tolik nevyvíjejí. Na jaře bývá chladno a nedostatek srážek, proto už rostliny vývoj nedoženou. Důležité je, aby porost šel do zimy silný, zakořeněný, dobře přezimoval a na jaře rychle odstartoval růst," vysvětloval František Zralý.

V příštím týdnu v Zemědělském družstvu Lašovice začnou sklízet už zmiňované ozimé řepky, které mají na čtyřech stech hektarech. „Nečekáme žádné rekordy, spíše průměrné výnosy. A pokud vyjdou průměrné, bude to dobré," uzavřel František Zralý.

Se sklizní ozimého ječmene začali ve čtvrtek i v Lupofytu Chrášťany, kdy posekali jedním kombajnem třicet hektarů. Pokračovali i v pátek, kdy vyjeli do polí se dvěma kombajny. „Místy, zejména v těžších půdách, porosty ještě nejsou úplné zralé. Tam zatím nesekáme. Sekat budeme celý víkend, pokud počasí dovolí. Po neděli bychom chtěli zkusit první velmi rané pšenice," uvedl Jaroslav Mikoláš, jeden z jednatelů Lupofytu.

Výsledky žní:

V tuto chvíli jsou žně na Rakovnicku teprve v začátcích. Celkově bylo na začátku týdne posekáno 1180 hektarů obilí, z toho 1022 ha ozimého ječmene s průměrným výnosem 4,71 t/ha (loni 4,78 t/ha) a 158 ha tritikale s průměrným výnosem 2,20 t/ha (loni 6,08 t/ha).
Výnosy jinde:
Stř. kraj: ječ. ozimý 5,70 t/ha (loni 5,58 t/ha)
ČR: ječ. ozimý 5,69 t/ha (loni 5,69 t/ha)