„Máme plno, asi jako všichni. Od doby, co bylo jasné, že otvíráme, mi neustále zvonil telefon, že jsem sotva stíhala uvařit, ale samozřejmě jsem za to ráda. Museli jsme prodloužit otevírací dobu, abychom stihli všechny lidi do Vánoc,“ potvrdila velký zájem kadeřnice Nikola Kratochvílová.

Drnčení telefonu v posledních dnech zažila i kadeřnice Martina Majdanová, která má zákazníky naobjednané do konce roku již od září a další objednávky přijímá zejména na únor. „Leden už mám prakticky plný a nejhorší je, že zrovna před Vánoci, kdy se člověk věnuje předvánočnímu úklidu, pečení cukroví a dalším věcem, je tolik práce. Určitě budeme v kadeřnictví déle než obvykle, ale zase máme všechny malé děti, takže to bude v rámci možností,“ sdělila Majdanová.

Andrea Kalabzová už dokonce musela zákazníky i odmítat. „Jsem na mateřské dovolené a proto mám jen dva dny v týdnu, ale musím říci, že nápor objednávek je opravdu velký. V podstatě už lidi odmítám, protože všichni chtějí být do konce roku hotoví, což zkrátka není v mých silách,“ popsala kadeřnice z Rakovníka.

Podobně jsou na tom i některá kosmetická studia. Třeba kosmetička Jitka Hejhalová z Rudy, která vlastní studio v nedalekém Novém Strašecí, počítá s tím, že v práci bude třináct až čtrnáct hodin. „Zákazníci opravdu strašně moc chtějí ke mně přijít, ale vůbec je nemám kam dát a do Vánoc je nemohu zdaleka uspokojit. Spíš objednávám na únor či březen, ale na druhou stranu za těch téměř čtyřicet let mám už klientelu uzavřenou. Pro začínající kosmetičky to musí být hrozně těžké a spousta z nich zřejmě skončí,“ předpokládá Hejhalová, podle které kompenzace od státu třeba samoživitelkám nemohla vystačit. „Navíc třeba já jsem ještě žádnou kompenzaci za podzim ještě nedostala,“ podotkla.

Kadeřnice z rakovnického kadeřnictví Nikola Vágnerová na Husově náměstí.Zdroj: Deník / Josef Rod

Že byla podzimní vlna pro některé drobné podnikatelky likvidační si myslí třeba i manikérka a pedikérka Olina Ransdorfová z Rakovníka. Je ráda, že už se věnuje především pedikúře. „Já mám zákazníků na pedikúru hodně, ale třeba o gelové nehty není zdaleka takový zájem. Ženám to po těch měsících odroste a spousta z nich, které na ně chodí pravidelně, už se nevrátí a obejdou se bez nich. Moje kamarádka už musela skončit, protože se jimi prostě neuživila,“ popsala svoji zkušenost.

Také kadeřnice Nikola Kratochvílová přiznala, že přežít druhé uzavření pro ni nebylo vůbec jednoduché. „Na podzim to pro nás bylo určitě mnohem horší. Měla jsem co dělat, abych zachránila firmu. Holky mám zaměstnané, takže ty dva měsíce byly opravdu náročné. Už předtím jsme se všichni vydali z peněz a po dalším zavření se to nějak nahromadilo. Kompenzace od státu rozhodně odvody nepokryla,“ zdůraznila.