To už si ji převezme střihač na podložku. Zapne stříhací strojek zavěšený na stěně kůlny a pustí se do díla. Začíná od břicha a podélně ostříhá nejprve ovci z jedné poloviny až ke hřbetu, pak z druhé. Používá takzvaný novozelandský způsob stříhání. Celá operace trvá zhruba necelé dvě minuty a ovce zbavená vlny odbíhá k ostatním už ostříhaným kolegyním.

Tenhle postup musel chovatel Jaroslav Kruba a střihač Karel Švarc z Babiny u Plas udělat pětačtyřicetkrát. Ještě před stříháním jim Karel Švarc ošetří paznehty. „Při stříhání také kontrolujeme zdravotní stav ovcí, zda mají obě ušní známky a jestli není potřeba nějaký kus vyřadit z chovu," popisoval Jaroslav Kruba. Přitom se každá ovce, která projde oběma mužům rukama, zapisuje do sešitu s patřičnými poznámkami.

Po ostříhání se z rouna odstraní hrubé nečistoty, hlavně z míst, které byla na ocasu a kolem genitálií. Rouno pak putuje do pytlů. S výkupem vlny to není jednoduché. Po revoluci zájem o vlnu opadl úplně. Nyní ji vykupuje jen několik firem. Česká vlna se většinou vyváží a vyrábí se z ní izolační materiál na stavby. Výkupní cena se pohybuje kolem dvanácti korun za kilogram (před rokem 1989 zhruba 200 korun podle kvality). Proto Jaroslav Kruba za vlnu odebírá liz neboli kamennou sůl pro ovce.

„Vychází to tak finančně lépe," podotkl Kruba, který chová ovce masného plemene Suffolk. I tak je nutné ovce ze zákona jedenkrát za rok ostříhat. Přesto se najdou chovatelé, kteří ovce nestříhají. „My tady bereme stříhání ovcí už jako folklór, na který se těšíme," vysvětloval s úsměvem Jaroslav Kruba a pokračoval: „Pokaždé k nám přijede Karel Švarc, takže nejen stříháme, ale také si popovídáme."

Karel Švarc je zkušeným střihačem. Ovce stříhá s malou přestávkou už od vyučení v roce 1990. Tenkrát se šel učit pro Státní statek Česká Třebová, který zakládal chov ovcí. Po stagnaci a omezování chovu se ke stříhání opět vrátil. Nyní stavy ovcí i koz podle údajů ze Svazu chovatelů ovcí a koz stoupají. Karel Švarc je mistrem republiky ve strojním i ručním stříhání ovcí. Ovce stříhal i v zahraničí, například na Novém Zélandu.