V Agrodružstvu Malinová už posekali veškeré ozimé ječmeny, a to šedesát hektarů. U těch výnos vyšel 5,7 tuny z hektaru. „O víkendu jsme sklidili zhruba šedesát hektarů řepek z celkových sto šedesáti. Tady to sype kolem dvou tun. To je málo, ale zatím jsme sekali slabší porosty,“ zhodnotil situaci předseda družstva Jiří Růžička. Pak tady budou řepky ještě sekat jeden den a vjedou do hrachu. Poté se opět vrátí do řepek, které mezi tím dozrají.

Příznivá sobota s nedělí pomohla také Senomatským. Za tu dobu sklidili sto deset hektarů, takže zbývá ještě zhruba tři sta devadesát pět hektarů. „Přestože tady spadlo padesát milimetrů vody, rozbahněná pole nebyla, což nás mile překvapilo a hned jsme toho využili,“ řekl agronom Ladislav Štros. Výnos vychází kolem tří tun z hektaru. Kvalita je průměrná.

Extrémních sedmdesát milimetrů vody vyhnalo ve středu z polí kombajny také v Zemědělském družstvu Lašovice. Tady vjeli do porostů jako první. Dvě stě padesát hektarů ozimých ječmenů s výnosem zhruba tři tuny mají pod střechou. Řepky začali sklízet rovněž o víkendu. Sklidili dvě stě padesát hektarů. „Déšť se zatím na kvalitě neprojevil. Řepku jsme ošetřili proti vypadávání,“ uvedl předseda Zemědělského družstva Lašovice František Zralý.

Hodně srážek se na Rakovnicku na kvalitě oproti jiným regionům zatím nepodepsalo nikde. Žně jsou tu teprve v první polovině a obilí ještě postupně dozrává. Problém by mohl nastat nejdříve u raných ozimých pšenic.

Vývoj cen obilí i řepky je letos příznivý. Ceny jdou mírně nahoru nebo jsou stabilní. Protože se odvíjí od cen na světové burze, mohou se měnit každou hodinu. Zatím se pohybují u ozimého ječmene mezi 3 700 až 4000 korunami za tunu (loni 2000 – 2200), u krmné pšenice 3 500 – 4 000 Kč, u potravinářské pšenice 4 200 až 4 400 Kč, řepka 10 800 až 11 200 Kč (loni 7 500 Kč).

Výnosy se v celé republice očekávají slabší než loni. Zatím vycházejí u ozimého ječmene 4,6 t z ha (loni 4,5 t), u řepky 3,19 t z ha (loni 2,83 t). Tady se očekává ještě pokles, protože zatím jsou sklizeny oblasti, kde více pršelo, například Jižní Morava či Královéhradecko.

Naopak na Lounsku někde sklízejí i pod dvě tuny z hektaru. Náš region se bude pohybovat zřejmě pod celostátním průměrem.
„Nižší výnosy také očekávají ve Francii i v Německu, a to o deset procent, proto můžeme očekávat, že o obilniny bude zájem,“ řekl Jan Bret〜šnajdr, ředitel společnosti Zemědělské zásobování a nákup v Rakovníku.